Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Temmuz '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
4917
 

Çevreye duyarlı olmak

Çevreye duyarlı olmak
 

Deringöz Deresi


İnsanlar yaşadıkları bölgede olup bitenler ve gelip gidenler hakkında duyarlı oldukları takdirde; o bölgede hayat güzelleşir ve her gün biraz daha gelişme görülür. Çevresine duyarlı olmayan insan; yarım insan demektir bence.

Kimin tarafından söylendiğini bilemiyorum. Sanırım bir Alman deyimi: Herkes evinin önünü süpürürse bütün sokaklar temiz olur.

Ben bu deyimi: Herkes çevresiyle ilgilenir ve görüşlerini dile getirirse o çevre güllük gülistanlık olur şekline dönüştürüyorum.

Benim yaşamakta olduğum İzmir’in Güzelbahçe İlçesinde bir Belediye Başkanı var ki: Sevimli mi sevimli.

Gerçekten doğru söylüyorum. Çok sevimli bir adam. Herkese güler yüz gösterir, herkesi can kulağıyla değilse de yarım kulakla derdini dinler ve bu derdini dinledikleri arasında hiç kimseye asla olmaz demez. Bazen yardım ettiği de olur. Ama mutlaka; "Tamam anneciğim, tamam babacığım. Emrin olur." der ve hatta ona çay kahve de ısmarlar ve onu büyük bir memnuniyet içinde uğurlar.

Bazen bu belediye başkanının, ilgili birimlerin yetkilisini çağırarak; Bak Aliiii, Veliii! Her ne ise (……Baba ne diyorsa yap ) dediği, arkasından da boş ver anlamındaki göz kırpma ve el sallama işaretiyle görevliyi gönderdiği olur.

Böylesine iyi ve böylesine marifetli bir göstericidir bizim Sevimli Belediye Başkanımız. Gelecek seçimlerde tekrar kazanacağına kesin gözüyle bakılmaktadır.

Başkanımızın hakkını yemeyelim. Bu başkanımız sayesinde bazı olumlu çalışmalar yapılmamış değildir.

Örneğin: Bir ekmek fabrikası yapılmış ve halk bir süre ucuz ekmek yiyerek fırıncıların ekmek fiyatlarını düşürmeleri sağlanmıştır.

Örneğin: Kanalizasyon şebekesi kurulup, arıtma tesislerine bağlanarak, atık suların körfeze dökülmesi önlenmiştir.

Örneğin: Bir anfitiyatro binası yapılmış ve henüz bir etkinliği görülmemiş olmasına rağmen ilçemize kültürel bir hizmet zemini sağlanmıştır.

Ancak bunlar yeterli değildir. İlçemizin iç sokakları mezbelelik haldedir. İmar planı onaylandığı şekilde uygulanmamakta ve yeteneksiz elemanlarla sokaklar gelişi güzel yapılandırılmaktadır.

Örneğin yandaki resimde görünen binalar İzmir’in en önemli liselerinden ikisidir.

Bu liselere gerek Güzelbahçe içinden yaya olarak ve gerekse diğer yerlerden otobüsle gelen öğrenciler; otobüs durağı ile okulları arasındaki dereyi çok yukarılarda olan köprüye çıkarak geçmek istemedikleri için derenin üst kısmındaki sokağın devamında bulunan yeşil alanda kırmızıyla çizilen bölgeyi, dikenler arasından geçerek okullarına kestirmeden gitmektedirler.

Bu alana beton bir merdiven yapılıp karşı taraftaki imar yolunun açılması ve böylelikle öğrencilerin okullarına rahat ulaşabilmesi için Sevimli Belediye Başkanımıza yapılan çeşitli başvurular; ( Emrin olur Hilmi Baba ) denilerek atlatılmış ve maalesef hiçbir şey yapılmamıştır.

Çevremizde bu ve buna benzer bir hayli ıslahı gereken yerler ve resimlerle belgelenmiş çarpıklıklar vardır.

Sevimli Belediye Başkanımızın bu çarpıklıkları gidermesini bekliyoruz…

26 Temmuz 2008

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yanılmıyorsam dün NTV ye çıktı.Sinopta Nükleer enerji santrali tartışılıyor.. Bizimki, bir önceki röportajda cevap hakkı doğdu diyerek aldı sazı eline,benim adım zeki yılmazer.benim adım zeki yılmazer... belki 10 defa.Hakaret, parmak sallama gırla...İmza atmış.Sonra bir araştırmışki,nükleer mevzunda hocalar farklı şeyler söylüyormuş.Sinop turizmle kalkınacakmış.Bizmki otelin pazarlamaya düşmüş yollara. Neyse. Karşısındaki hoca sayılar, veriler anlatmaya çalışıyor.Bizimki hani ölen var mı?diye bağırıyor.Ah Zeki ah.Mahallemizin çocuğusun ama boşa efeleniyorsun... boşaaa... senin adının zeki yılmazer olması, benim kanserden ölen babamı geri mi getirir? Turist dediğin havadan nem kapar.Senin nükleer atıklı memleketine, oteline mi konar? Senin beğenmediğin o çevreciler, bu otelde radyasyonlu meyve -sebze kullanılıyor diye bi yaygara koparsa ... hani olur ya, inan Fildişin'deki adam duyar... Sen bağır dur, benim adım .... diye. Hocam bizim başkanda iyidir.Saygılar.

baytema 
 27.07.2008 3:53
Cevap :
Ne yazık ki başkanlarımızın çoğu böyle. Seçimden önce pek çok vaatlerde bulunuyorlar ama; seçimi kazanıp koltuklarına oturduktan sonra şovmenlikten başka bir şey yaptıkları yok. Haklarını yemiyelim. İçlerinde bazı iyileri çıkıyor ama çoğunluk böyle...  27.07.2008 15:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 104
Toplam yorum
: 334
Toplam mesaj
: 77
Ort. okunma sayısı
: 706
Kayıt tarihi
: 11.04.07
 
 

6 Mayıs 1927 Simav doğumlu, İstanbul Yıldız Teknik Okulu’nun ( Bu günkü Yıldız Üniversitesi) son sın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster