Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
983
 

Çeyrek: Ezginin Günlüğü’nün çeyrek yüzyılı (1)

Çeyrek: Ezginin Günlüğü’nün çeyrek yüzyılı (1)
 

Tatilden dönüp işe başladığım gün masamın üzerinde kısa bir mesaj bulunan küçük bir paket vardı, açtığımda henüz çıktığından haberimin bile olmadığı bir CD buldum: Ezginin Günlüğü - Çeyrek. Ezginin Günlüğü’nü ne çok sevdiğimi bilen bu sevgili arkadaşıma gidip "hoşbulduk" dedim.

Son yıllarda çoğunluk gidenlerin ardından hazırlanan anma albümlerine benzeyen bir albümdü Ezginin Günlüğü için hazırlanan Çeyrek. Çok sayıda sanatçı Ezginin Günlüğü’nden dinlemeye alışkın olduğumuz şarkıları kendi ses ve yorum renklerini de ekleyerek seslendirmişler.

Çeyrek albümünün kapağında çeyreği kesilmiş bir elma var, kenarında şirin bir elma kurdu. Elmanın kesilen yerleri kararmış birer kulak olmuş. Ben o kulakları farketmemiştim, ayrıntıları hep farkeden başka bir arkadaş “kulak resmi var” dediğinde daha önce nasıl görmediğime şaşırdım.

Albüm 2 CD’den oluşuyor. 1. CD’de Ezginin Günlüğü’nün 13 şarkısının yeni yorumları ve bir de Ezginin Günlüğü müziği Sunay Akın’ın Ezginin Günlüğü’nü anlattığı güzel bir konuşması var. 2. CD’de 11 şarkının yeni yorumları bulunuyor.

Böyle bir albümü ben hazırlasaydım bu 25 parçanın yarısından çoğunu farklı seçerdim, o seçtiklerim Ezginin Günlüğü’nün benim Çeyrek Yüzyılı olurdu. Bir başkası seçseydi başka çeyrek yüzyıl seçkisi hazırlardı. Herkesin kendi Ezginin Günlüğü vardır.

“Dargın mıyız?” benim 25 parçamdan biri olurdu (1). Belki de 25 ile yetinmez 50 parça seçerdim. Ezginin Günlüğü için 50. yılda da böyle bir albüm bekliyorum içinde 50 şarkı olan.

Ezginin Günlüğü’nü daha önce de yazmıştım. İlk Aşk albümünü anlatırken 20 yıl önce Ezginin Günlüğü konserine gittiğimde, konserin olduğu sinema salonunda o zamanki uzun saçlarımla Derya Köroğlu’na benzetildiğimi yazmıştım(2). O yazıda sözetmeyi unuttuğum bir ayrıntıdan sözetmek istiyorum: Yıllar sonra ODTÜ’de Derya Köroğlu ile karşılaştığımız bir gün bu olayı Derya Köroğlu’na anlatmıştım. O da o yıllarda İstanbul’da Ezginin Günlüğü konserine gittiğini söylemişti.

Çeyrek, Ezginin Günlüğü'nü müzik dünyamızın başka seslerinden ve entrumanlarından dinlemek için iyi bir fırsat. Bu albümü mutlaka alın ve dinleyin.

İkinci yazımda Çeyrek albümünün içini yazacağım.

Ankara, 8 Eylül 2007

(1) Dargın mıyız? (Can Yücel’e) (22-11-2006): http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=14619
(2) İlk aşk: Ezginin Günlüğü (29-4-2007) http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=37922

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazımı okumamıştınız ama yazımda belirtmiştim, bazı şarkılar başkalarının okuması ile daha da çarpıcı olmuş, özellikle sardunya ve İstanbul. Ve Ebruli var, Yaşar güzel seslendirmiş. Selamlar

mutlumavi 
 28.09.2007 23:54
 

Sizinki tam bir tanıtım olmuş:) elinize sağlık:) ben albümü dinlemenin sevinci ile birşeyler karaladım. İkinci yazınızı da bekleyeceğim, selamlar

mutlumavi 
 28.09.2007 22:50
Cevap :
Her parçanın Ezginin Günlüğü albümlerinde orijinallerini derledim. Onları ard arda dinliyorum ve notlar alıyorum. Ezginin Günlüğü dinlemek çok güzel birşey... Saygılarımla.  28.09.2007 22:54
 

Çıktığı gibi almıştım albümü. Açıkça söyleyeyim Ezgi'nin Günlüğü'nün çok az şarkısını biliyordum ve hepsi de çok güzeldi. Albümü alınca biraz hayal kırıklığına uğradım. Tamam güzel şarkılar ama ne bileyim, ben daha güzel şarkıları olduğuna inanıyorum. Yine de başarılı bir albüm olmuş.

pınar chan 
 13.09.2007 22:48
Cevap :
Daha çok gençsin sevgili Pınar. Ezginin Günlüğünde her yaş için şarkılar vardır. Şimdi sevdiklerin ilk gençlik yılları şarkıları, yirmilerde başka şarkıları seveceksin, otuzlarda başkalarını, hele kırklara geldiğinde sevdiğin şarkılar daha çok olacak. Bu albümde benim de "neden yok" dediğim şarkılar oldu. Ezginin Günlüğü müzikseverler için bir hazine... Sevgiler müziksever Pınar.  13.09.2007 23:59
 

Hepsi çok güzel ama Sezen Aksu'nun yorumladığı 1980 yok mu mahvediyor her dinleyişim de beni. Bir şarkı bu kadar mı güzel olur yahu:) Sevgiler

Haşim Arıkan 
 09.09.2007 12:52
Cevap :
Sezen Aksu'dan 1980'i ilk dinlediğimde Ezginin Günlüğü'nden dinlediğim o buğulu ses olmadığı için yadırgamıştım. Şimdi Sezen Aksu söylerken de seviyorum ama orijinali bir başka. Saygılarımla.  09.09.2007 21:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2386
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster