Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '09

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
4448
 

Çeyrek final mi büyük Uefa kupası mı?

Çeyrek final mi büyük Uefa kupası mı?
 

En büyük Fener


Galatasaray Real Madrid' le çeyrek final oynadıktan bir süre sonra Galatasaraylı bir arkadaşıma bir sohbet esnasında dedim ki: "Aslında Galatasaray' ın Avrupa' daki en büyük başarısı Uefa kupasını kazanması değil Şampiyonlar liginde çeyrek final oynaması değil mi" dedim. "Haklısın" dedi. Hiç düşündünüz mü bu konuyu. Galatasaraylılar neden Uefa kupasını kazanmayı daha büyük sayar? Ben düşündüm. Birincisi: çeyrek final oynayana kupa vermiyorlar. İkincisi: çeyrek finali Fenerbahçe de oynadı.

Şampiyonlar liginde çeyrek final oynamak demek o yıl Avrupa' nın en iyi sekiz takımından birisiniz demektir. Uefa kupasını almak demek Avrupa' nın en iyi 17. takımısınız demektir.( Aşağı yukarı). Şöyle ki: eğer Uefa kupasına gelen takımların en iyilerinin Şampiyonlar ligi gruplarından geldiğini farzedersek (yok direk Uefa' ya katılan takımlar daha kaliteli derseniz daha zararlı çıkarsınız) Şampiyonlar liginde grupları ilk ikide bitiren 16 takım sizden daha iyi demektir. Siz Uefa kupasını aldığınızda Şampiyonlar liginden gelen 8 takımın en iyisi olursunuz. Tabi bi de direk Uefa'ya katılanların en iyisini. Gördüğünüz gibi Uefa kupasını kazanan takım Avrupa' nın o yılın iyi 17. takımı olur.

Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu ile Uefa Kupası Şampiyonluğu kıyaslanamaz bile. Ama sonuçta iki kupa alan takım vardır Avrupa' da her yıl. Şampiyonlar liginde final oynayan takımla kazananı tekrar oynatmanın mantıksız olması sebebiyle ve iki kupa kazanan takımın birbiriyle oynamasının daha makul olacağından dolayı bu takımlar süper kupa maçı yapar. Bu maç aradan aylar geçtikten sonra takımlar o havalarını, o kadrolarının bir kısmını kaybettikten sonra oynanır ve aslında kazananın bir önemi yoktur. Hem Uefa kupası hem de Şampiyonlar ligi kupası Süper kupadan daha değerlidir. İşte Uefa kupasını alan takım bir de Süper kupayı kazandı mı kendini Avrupa' nın en büyüğü sanır. Aslında dünyada futbolu yöneten insanlar da böyle olsun ister. Küçük takımlar da bazen kendini en iyi sansın ki rekabet artsın isterler. O yüzden Süper kupayı kazanan Avrupa' nın en iyi 17. takımı Uefa sıralamalarında 1 numaraya yükseltilir. Halbuki Uefa kupasını kazanan takım son maçında Avrupanın en iyi 18. takımını yenmişken Şampiyonlar ligini kazanan takım Avrupa' nın en iyi 2. takımını yenmiştir. Uefa kupasını kazanan takımın hiç karşısına çıkmayan üstün güçteki takımları tek tek elemiştir.

Biraz daha Galatasaray' ın özeline inip konuşacak olursak....Uefa kupasını kazanan Galatasaray o yıl Şampiyonlar liginde mücadele etmekteydi. Ve nerdeyse grubu 4. bitirecekti. Son maçın son beş dakikasına 0-1 geridegirdi. Atılan iki golle ancak grupta 3. olmayı başarabildiler. Alınan galibiyet de o yıl Avrupa' nın kötülerinden olan Milan' a karşı. Milan zaten ne zaman Galatasaray' la karşılaştıysa kötü durumdaydı. Galatasaray-Milan' ın aynı grupta yer aldığı hiç bir Şampiyonlar ligi grubundan Milan çıkamadı. Marifet Galatasaray da değil yanlış anlamayın. Milan Milan olsa diğer 4 maçını kazanır gruptan çıkardı. Anlayacağınız Milan kötü zamanlarında. Zaten ya çok iyi olurlar ya çok kötü. Sonuçta Galatasaray beğenmesekte grubu 3. tamamladı. Halbuki Şampiyonlar liginde çeyrek final oynayan takım grubunu 1. veya 2. tamamlamak zorunda. Sonuçta Galatasaray H.Berlin, B.Dortmund, Mallorca, Bologna (şansıyla eledi), Leeds' i eleyip finale geldi. Finalde Arsenal' e futbol olarak ezilse de penaltılarla kupayı aldı. Fenerbahçe ise çeyrek final oynarken PSV, CSKA, İnter, Anderlecth ve Sevilla ile mücadele etti. Fenerbahçe grubunu rekor puanla şanssız bir şekilde 2. tamamladı. Üstelik son 3 yılın Uefa kupasını kazanan 2 takımıyla mücadele edip onları safdışı bıraktı. Genel olarak Fenerbahçe' nin dize getirdiği takımların Galatasaray' ın elediği takımlardan daha büyük olduğunu siz de farketmişsinizdir.

Ama şunu da unutmayalım Galatasaray da Şampiyonlar liginde çeyrek final oynadı. Ama bizimki daha büyük başarı. Çünkü biz daha sonra oynadık. Çünkü biz oynadığımızda futbola dünya zenginleri girmiş yeni güçlü takımlar katılmıştı dünya futboluna. Nitekim bunlardan CSKA durduramadı Fenerbahçe' yi Chelsea durdurdu. Çünkü bizim elendiğimiz takımın finali nasıl kaybettiğini hatırlıyorsunuz. Oysa sizi eleyen Real Madrid sonraki turda elendi. Çünkü bizim oynadığımız yıl Avrupa' da güçlü takım sayısı çok fazlaydı, siz oynadığınızda azdı. Zaten Real Madrid Şampiyonlar ligini kazanıyorsa hem de Leverkusen' le final oynayarak varın siz düşünün dünya futbolunun halini.

Sonuç olarak Avrupa da elde edilmiş en büyük başarısı Fenerbahçe' ye aittir. Buna karşılık Galatasaray' ın daha çok sayıda daha küçük başarısı vardır. Bu arada Avrupa' da kupa kazanan ilk Türk takımı kim desem ne dersiniz? Fenerbahçe: 1967-68 Balkan kupası. Beğenemediniz mi? Siz neden kazanamadınız hiç Balkan kupası o halde. Görüldüğü gibi Avrupa' da bir numara biziz.

Gelelim Türkiye' ye. Galatasaray Fenerbahçe' yi en farklı hangi skorla yendi desem 7-0 dersiniz. 7 kişi oynadık palavrasını da eklersiniz. Ama Galatasaray kaç kere şampiyon oldu desem 17 dersiniz. Biraz önce 1911' e inmiştiniz şimdi 1959' dan başlıyorsunuz saymaya. 100 yıllık takımlarımıza haksızlık etmeyelim. Tüm tarihlerini tüm kupalarını sayalım. Fenerbahçe ve Galatasaray' ın birlikte katıldığı kupalarda 10 kupa farkla Fenerbahçe daha fazla kazanmıştır. Hem de 10 kupa daha eksik aldığı Türkiye kupasını da hesaba kattım. Şuna da değinmek istiyorum. İki amatör takım arasında alınan 7-0' lık sonuç mu daha ilginç Şampiyonlar liginde çeyrek fnal oynamış 2 profesyonel takım arasında oynanan 6-0' lık maç mı? Yorum sizin.

Şunu da unutmamak lazım. Bu ülkenin gördüğü en büyük kupa General Harrington Kupası' dır. Bunu inkar etmek vatan hainliği gibidir. Bilmeyen varsa araştırsın.

İki klüp arasında yapılan maçlarda da Fenerbahçe 21 maç daha fazla galibiyet almış. Ebedi puan cetvelinde de Fenerbahçe önde.

Görüldüğü gibi Avrupa' da da Türkiye' de de en başarılı FENERBAHÇE. Ama benim için daha önemli şeyler var. Bir daha ki yazımı bekleyin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hem 100 yıla sahip çıkalım diyorsunuz, hem de 7-0 yenildiğimizde mahalle takımıydık diyorsunuz, komik oluyorsunuz.. Ayrıca acayip at gözlükleriniz var, sizinle hiç bir tartışmaya girmeyeceğim, giremeyeceğim. Unutmadan, Galatasaray çeyrek final değil, yarı final oynamıştır. Tabi sizin buna da söyleyeceğiniz küçümseme sözcüklerinin dağarcığınızda fazlasıyla olduğuna eminim.. Yolunuz açık olsun adaşım..

Bekir Gümüş 
 14.11.2009 13:31
Cevap :
keşke boş lafları bıraksan da neye itirazın var onu söylesen. 1911 yılında galatasaray, beşiktaş, fenerbahçe mahalle takımıdır. bunu bilmiyorsan öğren.  15.11.2009 16:44
 

Bu konu ile ilgili ben de bir blog yazmak istiyordum. Amaç başarıyı küçümsemek değil. Neticede bir kupa kaldırmak önemli bir olaydır. GS'ın bu kupayı kaldırması da başka bir türk takımının yapamadığı bir başarıdır. özellikle de 10 yıl öncesi düşünülürse hayal bile edilemeyen bir başarıdır. Ancak bu derece Avrupa 17.ciliğidir. 17. cilik de çok büyük bir başarıdır.

Der Wind 
 30.10.2009 18:21
Cevap :
bu derecenin 17.lik olduğunun anlaşılması benim için yeterli  30.10.2009 18:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 148
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1479
Kayıt tarihi
: 18.11.08
 
 

Doktorum. Tıpla ilgilendiğim kadar sporla da ilgileniyorum diyebilirim. Yazılarımı beğeneceğinizi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster