Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Uzm Dr Servet Külahçıoğlu

http://blog.milliyet.com.tr/servet.kulahcioglu

07 Aralık '18

 
Kategori
Genel Sağlık
 

Check-Up Yaptırmanız İçin 6 Temel Neden

Sağlıklı Bir Beden ve Zihin İçin Düzenli Check-up Yaptırın
Modern tıbbın ve koruyucu hekimliğin amacı   hastalıkları oluşmadan önce tespit edip gerekli önlemleri almak ,  bireye  sağlıklı, üretken,  uzun bir ömür sağlamaktır.  Bunu  sağlamanın  yolu ise  düzenli sağlık kontrolleri olup  Check-Up programları bu kontrollerin  organize halidir. Bu programlar ile hastalıklar  ve risk faktörleri  önceden  saptanır,  koruyucu önlemler alınır  ve sağlıklı davranış modeli   konusunda birey eğitilir

Her  Check-up Programı,
Her Hastaya Uygun Olmayabilir!

Öncelikle kadın ve erkeğin  biyofiziksel  farklılığı dikkate alınmalıdır.   Yine hastanın aile hikayesine , yaşam tarzına , çalışma şekline  ve varsa şikayetleri dikkate alınarak   kişiye özgü bir program  içeriği kurgulanmalıdır.   Ailesinde kanser olanlarda kanser belirteçleri, ailede bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklar olanlarda inflamasyon testleri , hormonal bozukluk şüphesinde hormon testleri vb.  programa eklenmelidir. Ve tabi ki klinik senaryolara bağlı olarak her türlü  ek inceleme de  programa  dahil edilebilir.  Check-up yaptırmaya   20  yaşında başlanmalıdır.   Kişide  herhangi bir sorun yoksa yılda bir kez check-up yaptırmak yeterlidir.

İyi Bir Check-Up Programının İçeriği  Nasıl Olmalıdır?
İçeriği ne olursa olsun  tüm  check-up programları   ayrıntılı bir fizik muayene ile başlar.  Kalp, akciğer, mide-barsak sistemi , deri , sinir sistemi  kendine özgü yöntem ve araçlar ile  ayrıntılı olarak  muayene edilmelidir.  Kalp atım sayısı, solunum sayısı, tansiyon ve vücut ısısı ölçülerek kayıt altına alınır.   Bundan sonraki aşamalar  ise yaşa bağlı olarak aşağıdaki gibi olmalıdır.

25 yaş altındaki check up programlarında  tam kan sayımı, tam idrar tahlili, açlık kan şekeri ölçümü, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri , hepatit testleri, kolesterol ve diğer kan lipidlerinin ölçümü yapılmalı,   kalp grafisi (elektrokardiyografi) ve  akciğer filmi  çekilmeli, tüm karın ultrasonografik olarak incelenmelidir. Bu dönemde tiroid ve cinsiyet hormon ölçümlerinin bir kez ölçülmesinde fayda vardır.  Her check-up programında olması gerektiği  gibi diyetisyen danışmanlığı da programa  eklenmelidir. Sonuçlar aile hekimi veya programı yöneten branş  hekimi tarafından değerlendirilmeli  ve varsa hastaya riskler  , alacağı önlemler anlatılmalıdır.  Bu programın içeriği ile diyabet, böbrek ve karaciğer hastalıkları, kalp hastalığı riskleri, kansızlık ve alerji durumları kolaylıkla tespit edilebilir.

25-45 yaş döneminde  kalp hastalıkları yönünden inceleme yapmak daha önem kazanmaktadır. Bu dönem kontrollerinde tüm lipid ölçümleri panel genişletilerek  yapılmalı , elektrokardiyografiye (EKG)  ilaveten eforlu EKG (koşu bandında yapılan EKG),  ekokardiyografi  ile kalp-damar sistemi ayrıntılı değerlendirilmelidir.    Yine bu dönemde açlık kan şekeri ölçümlerine gizli şeker araştırması için  hemoglobinA1c testi eklenir. Bu yaş grubundaki kadınlarda  jinekolojik muayene ve pap-smear testi , meme muayenesi ve 40 yaş üstünde mamografi  ilave edilmelidir.

45 yaş üstü kadınlarda ve erkeklerde programa kanser taraması hakim olmalıdır.  Bunun için kadınlarda jinekolojik muayene ve  pap-smear testi, meme muayenesi,   mamografi ve duruma göre istenecek tümör belirteçleri  programa eklenir.

45 yaş üstü erkeklerde ise prostat kanseri ve  prostat hastalıkları  taraması için   parmakla rektal muayene , kanda prostat spesifik antijen ( PSA)  ölçümleri yapılmalıdır.

Yine 45 yaş üstündeki kadın ve erkeklerde  mide-barsak hastalıkları için   yılda bir kez dışkıda  gizli kan testi mutlaka yaptırılmalıdır.

Son aşamada muayene  bulguları , tüm   tetkik sonuçları, branş hekimlerinin görüşleri  birleştirilerek  analiz yapılır ve gerekli tüm bilgiler  hasta ile paylaşılır. Her şey yolunda ise  tıbbi öneriler  ve koruyucu yöntemlerin anlatımı ile program sonlandırılır.  Anormal bulgular varsa izlenecek yol   kişiye ve   duruma göre  belirlenir.

Check-Up Yaptırmak İçin 6 Neden:

1) Bu kontroller sırasında    henüz başlangıç aşamasındaki bir hastalık saptanabilir.  Böylece erken saptanan hastalığın tedavisi ve  yönetimi  kolaylaşır.  Örneğin;  diyabet, hipertansiyon, kalp-damar hastalığı, kansızlık, kanserler  ve hepatitler tarama testleri ile en çok yakalanan hastalıklardır. .  Ayrıca tiroid ve karaciğer hastalıkları, deri  hastalıkları ile ilgili bilgiler de elde edilebilir.  

2) Bu  düzenli kontroller sağlığınıza yaptığınız büyük bir yatırımdır. Yapılan muayene ve testler  ile sizi bekleyen hastalık risklerini tespit edilebilir ve  koruma yöntemleri  belirlenir.

3) Check-up programları vücudunuzu tanımanızı sağlar,  yapınıza  uygun bir yaşam tarzı belirlemenize yardımcı olur.  Radikal yaşam tarzı değişikliği için  check-up sonuçları güçlü bir uyarıcıdır.

4)   Büyük hastalıklara  yakalanma  riskini  ve belki ameliyat gerekliliklerini azaltır ve uzun vadede sağlık harcamalarınızı azaltır.  .

5) Check-up programları  sağlıklı olduğunuza dair en güvenilir bilgileri verir  , mevcut durumu korumak ve sonraki kontroller   çekici hale gelir.  

6) Stresin  ve yaşam tarzımızın  vücudumuza yaptığı tahribatları göstererek önlem almamızı sağlar.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 291
Kayıt tarihi
: 22.01.16
 
 

Uzm Dr  Servet Külahçıoğlu Tıbbi Biyokimya Uzmanı  Diyarbakır Batı Hastanesi    ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster