Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Aralık '14

 
Kategori
Bilgisayar
Okunma Sayısı
983
 

Chkdisk nedir, nasıl kullanılır

Chkdisk nedir, nasıl kullanılır
 

Chkdisk


Chkdsk, hard disk hata kontrolü ve onarma işlemi yapan bir komuttur.Bilgisayarınızda bulunan diskler zaman içerisinde veri okuma ve yazma işlemleri sırasında belirli noktalar oluşturur. Bu işlemler hard diskinizin ömrünü zamanla kısaltmaktadır. Bu tarz durumlarda işletim sisteminizde başlayan birçok sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Chkdsk tam bu noktada devreye girerek bu hataları algılamanıza ve onarmanıza yardımcı olur. Hard diskinize kopyalama yaptığınız esnada , dosyalara erişiminizin yavaşlamadığı zamanlarda , dosyaları silemediğiniz veya açamadığınız durumlarda Chkdsk komutunu çalıştırarak diskinizi onarabilirsiniz. Komut bozuk bölümleri , kayıp kümeleri , çapraz bağlanmış dizinler gibi sorunları çözebilir.

Özelliği kullanmak için 2 farklı yöntem kullanabilirsiniz. Öncelikle Windows üzerinde nasıl yapacağınızı, daha sonra daha detaylı bir kullanım için komut detaylarını sunmaya çalışacağız.

Komut satırına girerek aşağıdaki komutları kullanarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Chkdsk Komutları
Chkdsk /f c:
Diskteki hataları düzeltir. Diskin kilitlenmesi gerekir. Chkdsk sürücüyü kilitleyemezse, bilgisayarı yeniden başlattığınızda sürücüyü denetlemek isteyip istemediğinizi soran bir ileti görüntülenir.
Chkdsk /v c:
Disk denetlendikçe, her dizindeki her dosyanın adını görüntüler.
Chkdsk /r c:
Bozuk kesimleri bulur ve okunabilir bilgileri kurtarır. Diskin kilitlenmesi gerekir.
Chkdsk /x c:
Gerekiyorsa, birimi önce çözmeye zorlar. Sürücüye açık işleyicilerin tümü geçersizdir. /x ayrıca, /f işlevlerini de içerir.
Chkdsk /i c:
Yalnızca NTFS ile kullanın. Chkdsk çalıştırmak için gereken süreyi azaltmak üzere, dizin girişlerini daha düşük düzeyde denetler.
Chkdsk /c c:
Yalnızca NTFS ile kullanın. Chkdsk çalıştırmak için gereken süreyi azaltmak üzere, klasör yapısı içinde döngü denetimlerini atlar.
Chkdsk /I Boyut
Yalnızca NTFS ile kullanın. Günlük dosyası boyutunu, yazdığınız boyuta değiştirir. Boyut parametresini atlarsanız, /l geçerli boyutu görüntüler.

Komut satırına giriş yaptıktan sonra yukardaki komutlardan herhangi birini veya sadece chkdsk komutunu kullanabilirsiniz.

Chkdsk nasıl kapatılır ?
Bilgisayarınızın hazır olmadan kapatıldığı veya ciddi sorunlardan dolayı açılışta sürekli bu işlemi yapıyor olabilir. Kapatmak için aşağıdaki yolu takip ederek işlemi yapabilirsiniz.

Başlat / Çalıştır’a regedit yazıyoruz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\ sağda bulunan BootExecute seçeneğine çift tıklayın ve aşağıdaki gibi düzenleyin.

autocheck autochk *

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra Chkdsk ekranı ile karşılaşmayacaksınız.

Chkdsk nedir ? Nasıl yapılır ? hakkında sorulara cevap vermeye çalıştık. Umarım faydalı olmuştur. Siyah ekran ve windows ekranında kalma sorunlarında ciddi bir çözüm sunabilir.

https://www.facebook.com/Ozengen

https://www.ozengen.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 48536
Kayıt tarihi
: 17.11.13
 
 

1987 Yılında Malatyada doğdu.Bilişim Destek Hizmetleri ve Ozengen.om'da projelerini hayata geçirmek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster