Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

12 Şubat '14

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
625
 

CHP'de yapılan yanlışlar

CHP GENEL BAŞKANI HİÇBİR ZAMAN BAŞBAKAN OLAMAZ!

Bir partiyi iktidara taşıyacak olan yegâne olgu kararlı bir genel başkanın seçimlerden çok önce planlı hareket ederek seçim stratejisini belirlemesidir. Görülüyor ki, yapılacak yerel seçimler için aday belirlemede çok geç kalınmıştır. Parti Meclisinde (PM) dahi bir uzlaşma sağlanamadan ‘’Saksı koysam seçilir’’ mantığı ile rastgele belirlenen adaylar arasında daha önceden CHP’nin yapısına uygun olmayan kişilerin olması başta ‘’Kale’’ olarak görülen İzmir’de sıkıntı yaratmıştır. Bu adayların belirlenmesinde Genel Başkandan daha ziyade Büyükşehir belediye başkan adaylarının tavrı dikkati çekmiştir. Öyle ki, İzmir’de son yerel seçimlerde CHP’nin kıl payı kazandığı yerlerin bir başka partiye geçme olasılığı daha da artmıştır. Bir Genel Başkan böyle bir riski nasıl alabilir?

Aday belirlemede ağırlığını koyamayan bir genel başkan ileride bu ülkeyi nasıl idare edecektir?  Bakın bu soru çok önemlidir. Evet! AKP’nin bu iktidarda bir dakika bile durması yanlıştır. Ama iktidara gelindiğinde plansız ve programsız hareket eden bir CHP ileride daha da güçlenmiş bir AKP’yi tekrar kendisi iktidara taşıması olasıdır.

Bir İzmir’li olarak CHP’nin adaylarla ilgili yaptığı anket çalışmalarında adı geçenleri MYK’da aday gösteren ve daha sonra PM’de  ‘’son dakika’’  ile isimleri değiştirilen aday belirleme işlemini şiddetle kınıyorum. Zaten bugün de Yılmaz ÖZDİL bu konuyu çok güzel dile getirmiş.  Hele hele Konak’ta ATATÜRK’ü tanımayan birinin aday gösterilmesi CHP’nin nereye gittiği konusunda soru işaretleri yaratmaktadır. Şu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Kemikleşmiş olarak görülen oy bence yoktur. Eğer olsaydı CHP’nin %10 barajı altında kaldığı günleri sizlere hatırlatmak isterim. İzmir’de tepki çok büyüktür ve bunun sorumlusu da Genel Başkandır. Çankaya’da belirlenen adayın, adaylık için yaptığı seçim propagandasını bilhassa ‘’kale’’ olarak görülen Çayyolu’nda bile hiç görmedim. Tamamen Genel Başkanın daha önceden kafasında oluşturduğu ve birini kırmamak için belirlediği bir adaydır. Adaylık için yarışan diğer aday adaylarının emekleri çalınmıştır. Kısacası CHP’yi zor günler beklemektedir.

Sevgiyle kalın.

Savaş Simitli

121025 ŞUB 14

Halil Güven (Sökeli) bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eleştirilerinizi haklı buluyorum ancak neler yapılırsa işler rayına oturur onu söylememişsiniz orasını noksan bırakmışsınız... CHP'nin ya daha doğrusu CHP'lilerin asıl yapması gereken etkili önerilerde bulunmadır. Modernliğin temsilcisi olan bir hareketin bu yönüyle örnek olabilmeyi başarması lazım. Taban hareketi gerekli yani... İşler sadece genel başkanla bitmiyor. Taban öyle olacak ki genel merkezi de hizaya çekebilecek... Ben diyorum ki her şeyden önce CHP bir kitle partisidir buradan bakınca herkes çekinmeden bu partide siyaset yapabilir. Temel koşul parti ilkelerine bağlılıktır. Adaylar kirli insanlar olmadığı sürece partiyi sahip görünenlerce itiraz edilmemelidir. Benim gördüğüm kadarıyla CHP anadan doğma CHP'lilerce yönetilsin, sonradan katılanlar parmak kaldırıcı olsun isteniyor. Bu yaklaşım kaçırıcı oluyor. CHP'yi iktidar alternatifi olmaktan uzaklaştıran bir hata da budur. Saygılar sunarım...

Halil Güven (Sökeli) 
 13.02.2014 21:08
 
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 438
Kayıt tarihi
: 15.01.13
 
 

Ressam Savaş SİMİTLİ Bugüne kadar 33 kişisel sergi açan ve birçok karma sergiye katılan sanatçını..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster