Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
598
 

CHP’deki Değişim, Gazete Başlıklarına Nasıl Yansıdı?

CHP’deki Değişim, Gazete Başlıklarına Nasıl Yansıdı?
 
Dün CHP’de yaşananlar, “tüzük tartışmasıyla” başlayan bunalım, ilginç gelişmelere yol açtı.

Her şey, CHP'de Parti Meclisi toplantısının iptal edilmesiyle başladı.

Toplantıyı iptal eden Kılıçdaroğlu, yeni MYK'yi açıkladı. Buna karşılık, Önder Sav ekibi, Parti Meclisi’ni topladı, “Tüzük Kurultayı”nın toplanması için karar aldı.

Ortaya ilginç bir tablo çıktı:

Kılıçdaroğlu’nun yeni MYK’si...

Eski MYK...


Dün taraflar, birbirine ağır suçlamalar yöneltti.

CHP Genel Merkezi’nde “iki başlı” bir durum ortaya çıktı.

Gelişmeler, siyasette nasıl bir dalgalanmaya yol açar?

CHP’deki bu durum, bugünkü gazetelerde önemli bir yer tuttu.

Gazetelerden Akşam (Kılıçdaroğlu ‘partideki korku imparatorluğunu yıkıyoruz’ deyip Sav’la ipleri kopardı), Haber Türk (Okunu çıkardı), Milli Gazete (CHP’de deprem), Radikal (Gandi darbeyi ‘Sav’dı), Sabah (CHP’de çift başlı yönetim kaosu) haberi ilk sayfadan; Sözcü (CHP’de devrim!), Taraf (Brütüsler savaşı), Vatan (CHP’de iç savaş) başlık üstünden verdiler.

CHP’deki değişikliği başlıktan veren gazeteler:

CHP’ye yeni rota (Birgün)

(CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MYK üyelerini açıklarken, yeni CHP’nin inşasına vurgu yaptı ve partide yeni bir dönem başlattığının altını çizdi)

Gölge lideri sildi (Bugün)

(CHP sarsıldı. Genel Başkan ile Gölge Lider kılıçları çekti. Sert suçlamalar art arda geldi. Kılıçdaroğlu yeni MYK’yı açıkladı ve Önder Sav ile ekibini parti yönetiminden tasfiye etti)

CHP’de derin kırılma (Cumhuriyet)

(MYK’nin belirlenmesi süreci CHP’de yeni bir iç mücadele ve hukuksal meşrutiyet tartışması başlattı. Klıçdaroğlu’nun Genel Sekreter Önder Sav’a önce “örgütten sorumlu” genel başkan olarak görevlendireceğini söylediği sonra da “seçim ve hukuki işlerden sorumlu” genel başkan yardımcılığı önerdiği öğrenildi. Sav “hayır” dedi ve ipler koptu. Klıçdaroğlu PM toplantısını iptal etti)

Gandi ihtilali (Güneş)

(Koltuğa oturduğu günden beri “partiye hakim olamamakla” suçlanan Kılıçdaroğlu, dün son dakika operasyonuyla politbüroya neşteri vurdu!)

CHP’de kılıçlar çekildi Sav’ı sildi (Hürriyet)

(Kılıçdaroğlu, verdiği destekle kendisine ‘genel başkanlık’ yolunu açan Genel Sekreter ile arasındaki köprüleri attı. CHP tarihinin en uzun süreli genel sekreteri Önder Sav’ı MYK dışında bıraktı)

Sav’ın ‘no’ tuşuna bastı (Milliyet)

(Kılıçdaroğlu, Önder Sav’ı yönetimden sildi. Sav direndi. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, çıkıp “O koltuk babalarının malı değil” dedi. Sav “CHP’nin eksenini kaydırtman” diye karşılık verdi)

Kılıçdaroğlu nihayet lider
(Posta)

(Genel Sekreter Önder Sav, CHP liderliğine getirdiği Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisini parti yönetiminden sildiğini görünce darbe yapmaya kalktı. Kılıçdaroğlu ise Önder Sav’sız yeni yönetimi açıklayıp “O koltuk babanın malı değil. Korku imparatorluğunu yıktık” dedi.)

CHP liderinden tarihi sözler: Halk getirdi halk götürdü
(Sözcü)

(“Başbakan” sloganıyla kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, partiye ve halka seslendi)

Paramparça (Star)

(CHP tarihinin en büyük hizip savaşını yaşadı. Kılıçdaroğlu ile San ‘tüzük’ savaşı nedeniyle birbirini ağır sözlerle suçladı. Partide 2 genel sekreter ve 2 MYK’lı çift yönetim oluştu)

CHP’de savaş (Takvim)

(CHP lideri, Genel Sekreter Önder Sav’ı silince kılıçlar çekildi. Sav, “Partinin eksenini kaydırtmayız” diyerek yeni yönetimi tanımadığını ilan etti Kılıçdaroğlu ise, “İmzam olmadan kurultaya gidilemez” dedi. Sav’ın uzaklaştırılmasını “Korku imparatorluğunu yıktık” sözüyle açıkladı)

İki başlı CHP (Türkiye)

(Kılıçdaroğlu, Sav’ı yönetim dışında bıraktı. Parti Meclisi’nin çoğunluğunu arkasına alan Önder Sav “Hâlâ iş başındayız” restini çekti)

CHP’de darbe (Yeni Akid)

(CHP’de günlerdir süren tüzük krizi, karşılıklı suçlamalardan sonra, dün Önder Sav’ın safdışı bırakılmasıyla sonuçlandı. Kılıçdaroğlu, ilk raundu kazanmış gibi görünüyor.)

CHP’de Kılıç darbesi
(Yeniçağ)

(CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Önder Sav ve Süha Okay’ı yönetim dışına itti. Süheyl Batum genel sekreter. Gürsel Tekin de örgütten sorumlu başkan yardımcısı oldu. Sav, PM’yi toplayıp kurultay kararı aldı)

Gürsel Tekin darbesi
(Yeni Şafak)

(Tüzük tartışmasıyla gerilen CHP’de kıyamet koptu. Kemal Kılıçdaroğlu ve Gürsel Tekin, Parti Meclisi’ni toplayarak kurultay kararı alan Genel Sekreter Önder Sav’a savaş ilan etti. 15 yıllık ‘gölge başkan’ Sav görevden alınırken, Tekin partide ikinci adam oldu)

CHP’de iç savaş (Zaman)

(Başsavcı’nın uyarısı ile tüzüğü hayata geçirmeye çalışan CHP, birbirine girdi. Genel Sekreter Sav, disiplin suçu işlemekle suçladığı Kılıçdaroğlu’nu by-pass edip kurultay kararı aldı; “Lider tasallutunu püskürteceğiz. Burası aşiret yeri değil” dedi. Yeni yönetime Sav’ı almayan CHP lideri ise aynı sertlikle cevap verdi: “Korku imparatorluğunu yıktık. Koltuklar kimsenin malı değil. Gücünü bir yerlerden alanlar artık bu partide olmamalı)Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Halkın asıl gündemini hiçbir zaman manşete getirMemeleri için bir bahane daha!!! Ne yazık ki... Selamla. MS

Mehmet Sağlam 
 04.11.2010 9:42
Cevap :
Mehmet Bey... Saptamanıza katılıyorum.. Olumlu "şey"lere, halkı ilgilendiren konulara yer vermeyen gazeteler için, CHP'deki "kriz", bulunmaz bir fırsat! Saygılar, selamlar.  04.11.2010 10:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2194
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

İspir, hem doğum yerim, hem memleketim. Emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Dil ve Tarih-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster