Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
538
 

CHP'den yana şüphesi olan mı var?

CHP'den yana şüphesi olan mı var?
 

Bakalım!
CHP orduya toz konduruyor mu?
Hayır.
Devletçi bir çizgide mi?
Evet.
Devrim yasalarına aykırı tek bir tutum ve davranışı söz konusu mu?
Hayır.
Laikliğe halel getiriyor mu?
Düşünmesi bile komiktir.
Ulusalcı yanında zayıf bir şeyler var olduğuna dair emareler mi söz konusu?
Ne mümkün.
Ya milliyetçiliği?
Kuşku uyandıran bir şeyler mi ortaya koymuştur?

CHP’nin Mustafa Kemal çizgisinden saptığını söylememiz söz konusu olabilir mi?
Böyle bir şey düşünmek abesle iştigal değil midir?
Ne var ki CHP’nin Mustafa Kemal çizgisinden saptığını düşünenler var.
Düşünmek şöyle dursun.
Söyleyenler bile var.
Ve bunu söyleyenler katıksız Mustafa Kemal hayranı olanlardır.
Bunu söyleyen katıksız Mustafa Kemal sevdalıları sanırım Mustafa Kemal ve dönemi ile ilgili pek az şey biliyorlar.
Şayet çok şey biliyor olsalardı, CHP’nin Mustafa Kemal’in çizgisinden saptığını düşünmezler di.
Söyleyen bile olmazdı.

O halde nedir sorun?
Açık değil mi?
Bence açık.
Hem de gün gibi açık.
Sorun bellidir.
Ve CHP’nin halka güven vermeyen bir yönetim kadrosu söz konusu söz konusu olandır.
Başındaki isim halkın hiç de sempati duymadığı bir isimdir.
Kendi dar kadrosu dışında tek bir seveni yoktur.

Demek ki neymiş?
CHP Mustafa Kemal çizgisinden sapmamıştır.
Mustafa Kemal çizgisini hem de sonuna kadar iyi etüd etmiştir.
Gereklerini yerine getirmiştir.
Getirmektedir.
Bu noktada, CHP eleştirisi yapmak düşülebilecek en ciddi hatalardan birisidir.

Baykal sevmezliğin diğer ifadesidir “CHP Mustafa Kemal çizgisinden sapmıştır” söylemi.
İçi boş bir laftır.
Ve bence Baykal CHP’yi Mustafa Kemal çizgisine taşımıştır.
Bu noktada vermiş olduğu mücadeleden Baykal galip çıkmıştır.
Gerisi boş bir laftır.
İnanmayan CHP tarihini okur.
İnanmayan tek parti dönemi CHP’sini detaylı bir şekilde irdeler.
Ve nasıl bir tutum ve davranış içerisinde olmuş, anlar ve öğrenir.

Sonrasında.
“CHP Mustafa Kemal çizgisine yanaşsın” diye bir laf eder mi?
Sanırım etmez.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Rejim yapanlar söylerler "su içsem yarıyor, aç geziyorm, yine kilo alıyorum" "Anne baba söyler çocuğumla arkadaş gibiyim her şeyiyle ilgilenirim" "Eğitimci söyler cocuklar dayakla, notla çocuk korkutulmaz onlarla anlayışla ve ilgiyle ilgilenmeliyiz" "Ekonomist söyler üretime dayalı EKONOMİLER KAZANIR" " Seçim öncesi partiler söyler sosyal adalet aynı işe eşit ücret, KAZANDIKTAN SONRA HERKESİN PARTİSİ OLACAĞIZ" Meliha söyler "Tencere dibin kara....." Selamlar saygılar

RMZSM Meliha Karaoğlu 
 26.10.2008 16:16
 

Ne gariptir ki ben hiç fakir solcu görmedim.Zengin MHP' li de görmedim.(siyasetçiler hariç).Halkçılığı savunanlar, eşitliği savunanlar savundukları fikrin çok üstünde bir gelir seviyesine sahiptirler.Savundukları halkla aynı havayı solumazlar.Resminize baktım da ,savunduğunuz halkçılıktaki halkın belki de hayatında hiç gidemeyeceği nezih bir yerdesiniz.İşçilerin aidat paralarıyla son model arabalarda gezen, mallarına mal katan işçi hakkı savunucuları sendikacılar da solcu (yani halkçı ) değil mi ? Bir ideolojiyi savunmak ama savunduğu ideolojiden çok farklı bir hayat tarzı yaşamak herhalde beyin jimnastiği olsun diye yapılan birşey.Rusya ile komünizm çöktü.Bugün kapitalizm çökmek üzere.Yüzyıllardır aynı fikri savunmak nasıl bir aydın olmaktır?Bu sadece şizofrenik bir saplantıdır.Atatürk bile cumhuriyeti kurana kadar elli defa fikir değiştirmiştir.Siz hala yüzyıl geridesiniz.Betonun bile bu kadar ömrü yok.

Yavuz Nadi 
 25.10.2008 3:30
 

CHP, zamanında Atatürk'ün kurduğu bir parti adı oldu diye, bu adı kim kullanırsa kullansın bu yine de Atatürk'ün partisimi demek oluyor.Ben bir bakkal dükkanı açsam, adına da CHP Bakkalı desem bu Atatürk'ün bakkalı mı olacak ? Bugün başında Baykal varsa bu Baykal'ın CHP 'sidir.Eleştirilende Baykal'ın CHP'sidir.Yarın Ahmet genel başkan olur, Ahmet'in CHP'si eleştirilir.Atatürk yaşasaydı acaba sizin kadar bu isme saplanıp kalırmıydı ? Ambalajın ne önemi var ? Sen içinde ki malzemeye bak.Peşinden koştuğun şey tabela değil, içindeki fikirler olmalı.Ben MHP'liydim.Şimdiki yönetimi beğenmediğim için MHP'li değilim, oy da vermiyorum.Sırf tabela da MHP yazıyor diye körü körüne sahip mi çıkacağım.Bu hiç de çağdaş bir düşünce değil.Baykal kötü ama CHP iyidir.Ayşe çok kötü bir kadın ama Ayşe çok güzel bir isim.O yüzden Ayşe'ye kötü kadın diyemeyiz.Böyle bir mantık var mı ? Geçmişin başarılı ismini kullanmak, o ismi reklam yapanları başarılı kılmaz.Maharet yeni bir isimle başarıyı yakalamakta.

Yavuz Nadi 
 25.10.2008 2:58
 

Merhaba...Lütfen bloğunuzu bir kez daha satır satır okuyun, satırlarınız içinde bir tek "demokrasi" sözcüğü geçiyor mu? İşte, CHP'nin sorunu bu...CHP, demokratik bir parti değil. CHP'nin, cumuriyet, laiklik ve devrimlerin korunmasında bir yanlışı yok. Acaba, günümüzde bunlar yeterli oluyor mu? Bugünkü modern yaşamın yönetim özü, "devletin kutsalliği" yerine "insanın kutsallığının" öne çıkarılmasıdır. Yönetimler insan merkezli olmalıdır. Yönetimler halkla kucaklaşmalıdır. Cumhuriyet, "halkın yönetimi" olarak değil, "halka ait yönetim" olarak anlaşılmalıdır. Birincisi, devleti öne çıkaran bürokratik cumhuriyettir; ikincisi ise halkı öne çıkaran demokratik cumhuriyettir. Bilinmelidir ki, halkın yönetimini esas alan cumhuriyet özünde "demokrasi" olan cumhuriyettir. Atatürk de, cumhuriyeti böyle anlar. İsterseniz son söz Atatürk'ün olsun: "Cumhuriyet rejimi demek,demokrasi sistemiyle devlet şekli demektir". Sizin, bloğunuzda da bir tek "demokrasi" sözü geçmiyor. Ne dersiniz? Selamlar.

cdenizkent 
 24.10.2008 14:48
Cevap :
Sayın cdenizkent; çok doğru söylüyorsunuz. Bloğumun bir tek yerinde dahi "demokrasi" sözü geçmiyor. Ama anlatmaya çalıştığımda zaten bu. Peki bu günkü CHP Mustafa Kemal dönemi CHP'sinden farklı mı? Bence değil. Zaten ayrıştığımız nokta da tam burası oluyor. Bu gün tartışılan en önemli konulardan birisi nedir? Atatürk ilkelerinden birisi de neden "demokrasi" değildir? Türkiye kamuoyunun uzun yıllardan beri ve bu gün en sıkı tartıştığı konudur. Ve bu konu üzerinden Mustafa Kemal'in demokrat mı, yoksa otoriter mi tahlilleri yapılıyor. Ne var ki kurulan rejimin kurucu kadrolarının asıl özleminin otoriter bir rejimi şekillendirme amacı güttüğünü düşünmemiz hiç de garip bir düşünce değil. Yıllardan beri bu ülkede askeri ve sivil bürokrasinin vesayetinde garip bir demokrasi anlayışı vardır. Cumhuriyet kurulduğundan beri bu durum böyledir. O halde bu günkü CHP özünün aynısı değil mi?  25.10.2008 9:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1512
Toplam yorum
: 3024
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1100
Kayıt tarihi
: 07.08.07
 
 

Yazarım... Okurum... Öğrencilik yıllarımda çok yazdım... Kompozisyon derslerinde yazdım... Duvar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster