Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
4734
 

CHP Genel Başkanlığından istifa eden Deniz Baykal kimdir?

CHP Genel Başkanlığından istifa eden Deniz Baykal kimdir?
 

GÜLE GÜLE...


Bu gün CHP Genel Başkanlığından istifa eden Sayın Deniz Baykal kimdir? Buraya gelinceye kadar hayatının evreleri nelerdir? Bir Antalyalı olarak bunu araştırıp yazmak benim için bir görev oldu.

Deniz Baykal’la daha 13 yaşında tanışmış ve hayatı boyunca ona destek vermiş birisi olarak, bu yazıyı yazmak gerçekten zor. Yazıyı yazmak zor ancak, partinin de silkinmeye ve aktifleşmeye de ihtiyacı var. Ben bazıları gibi Deniz Baykal’ın gidişine ağlayanlardan değilim. Bir hemşerim olarak hep sevdim, saydım ve destekledim. Antalyalılar olarak gurur duyduğumuz kişiliklerden, siyaset adamlarından birisi olarak bizleri her zaman gururla temsil etti.

Kendisi hakkında yayınlanan görüntülerin ne kadar gerçeği yansıttığı konusunda bir bilgim yok. Bence etik olmayan, dini ön planda tutup, her haberi, her yorumu dini konuya dayandıran bir sitenin böyle görüntüleri yayınlaması! Ayrıca bu görüntülerin bu siteye nereden geldiğini tespit etmek hiçte zor olmasa gerek.

Gelelim Deniz Baykal’ın yaşam öyküsüne;

Deniz Baykal; Kafkasya göçmeni Hüseyin Hilmi Bey ile Mısır göçmeni Feride Hanım'ın oğlu olarak, 20 Temmuz 1938 tarihinde Antalya'da doğmuştur.

1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirmiştir. Üniversitede okurken, Menderes’in yakasına yapıştığı tevatür edilse de, aslında böyle bir olay olmamıştır. Zamanın öğrenci liderlerinden birisidir...

1960 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne asistan olarak girip, 1963'te doktora çalışmalarını tamamladıktan sonra iki yıl ABD' de kalarak, Colombia ile Berkeley üniversitelerinde çalışmalarını sürdürmüştür.

Siyasetle 1960'lı yıllara doğru Demokrat Parti iktidarına karşı gelişen öğrenci hareketlerine katılmakla tanışan Baykal 1973 Ekim'inde yapılan Genel Seçimlerde CHP'den Antalya Milletvekili seçilmiştir. Rahmetli Bülent Ecevit, tüm seçim gezilerinde Sayın Baykal’ı yanından hiç ayırmamıştır.

1974 yılında kurulan I. Ecevit hükümeti'nde Maliye Bakanlığı koltuğuna oturmuştur.

1978'de III. Ecevit hükümeti'nde ise Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlığı görevlerini üstlenmiştir. Başbakan’ın hala Benzin ve yağ yoktu vurmaları, günün koşullarında Bakan olmanın ve ülkenin içinde bulunduğu zorlukları bilmemesindendir. Baykal bu dönemde parti meclisi ve merkez yürütme kurulu, genel sekreter yardımcılığı görevlerinde de bulunmuştur.

12 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra bir süre Ankara'da Ordu Dil Okulu'nda gözetim altında tutulmuştur. Ve Demirel ile aynı koğuşu paylaşmıştır. 12 Eylül askeri yönetimi tarafından yasaklılar listesinde kendine yer bularak, uzunca bir süre siyasetin dışında tutulmuştur.

Siyaset dışı olarak kaldığı ve siyaseten yasaklanmasının kaynağı olan 1982 Anayasa'sının kendisine 5 yıl süreyle siyasi yasak getirmesine isyan edenlerin başında gelmektedir. 1983 yılında siyasal partilerin kurulmasına izin verilmesinden sonra "yasaklı olmalarına rağmen faaliyetlerini sürdürdüğü " gerekçesiyle bir grup önde gelen CHP'li ve AP'li (Adalet Partisi) politikacıyla birlikte Çanakkale Zincirbozan Askeri Tesisleri'nde 2. kez gözetim altına alınmıştır.

1987 yılında yapılan referandumla, siyasi yasakların kıl payı olsa da kalkmasıyla tekrar siyasi hayata atılarak, 1987 Eylül'deki genel seçimlerde SHP' den Antalya Milletvekili seçilmiştir. SHP' de önce grup başkanvekilliği ardında da genel sekreterlik görevlerinde bulunan Baykal, Haziran 1988 de göreve başladığı genel sekreterlikten 10 Eylül 1990' da istifa ederek ayrılmıştır.

Deniz Baykal Antalya Milletvekili olarak Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlamentolar arası Komitesi eş başkanlığını da yürütmüştür. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyeliğine seçilerek, TBMM Dışişleri Komisyon üyeliğinde de bulunmuştur.

Temmuz 1992'de kapatılan siyasi partilerin açılmasına izin veren yasanın çıkmasıyla 9 Eylül 1992 tarihinde toplanan CHP Kurultayında Genel Başkanlığa seçilmiştir. Atatürk ve İnönü'nden sonra Baykal da tıpkı onlar gibi 54 yaşında genel başkan olmuştur. 18 Şubat 1995 günü SHP ve CHP'nin "Bütünleşme Kurultayı'"nda aday olmayarak genel başkanlıktan ayrılmıştır. 9 Eylül 1995 tarihinde birleşmeden sonra yapılan CHP Olağan Kurultayında genel başkanlığa seçilmiştir. 30 Ekim 1995 Tarihinde kurulan DYP-CHP koalisyon hükümetinde çok kısa bir süre başbakan yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerini yapmıştır. O zamanı bilenler, bu koalisyon hükümetinin nasıl ve hangi şartla kurulduğunu bilirler. Deniz Baykal’ın öne sürdüğü şart, hemen erken seçim olması idi.

24 Aralık 1995 milletvekili genel seçimlerinde yeniden Antalya Milletvekili olmuştur. Seçimleri takiben 53.Hükümetin kurulmasıyla Dışişleri Bakanlığı ve başbakan yardımcılığı görevlerinden ayrılmıştır. 23 Mayıs 1998 Tarihinde yapılan Cumhuriyet Halk Partisi 27.Olağan Kurultayında genel başkanlığa 3. kez seçilmiştir. 18 Nisan 1999 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi ve Deniz Baykal ilk kez seçim sonuçlarıyla parlamento dışında kalmıştır. Deniz Baykal CHP Genel Başkanlığından istifa etmiştir. 22 Nisan 1999 Tarihinde alınan seçim sonuçları nedeniyle istifa eden Baykal, 30 Eylül 2000 Tarihinde Ankara'da toplanan Cumhuriyet Halk Partisi 11. Olağanüstü Kurultayında yeniden seçilerek üçüncü kez CHP Genel Başkanı olmuştur.

O günden bu güne geçen sürede CHP Genel Başkanlığını yürütmüştür. Malum kaset skandalının ardından 10 Mayıs 2010 günü CHP Genel Başkanlığı'ndan istifa etmiştir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

...bekleyip görecez be dost...siyasette 'bir gün' çok uzun zamandır bilirsin...hayırlısı diyorum...selamlar...

nedim üstün 
 11.05.2010 19:27
Cevap :
Merhaba Nedim Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  18.05.2010 10:41
 

Sayın Baykal kanımca siyasette dürüstlüğü ve ilkeleri savunan, elinden geldiği kadarda bu ilkelere uyan bir liderdi. Türk siyasi tarihine mal olmuş böyle liderler kolay yetişmiyor,ancak belden aşağı vurarakda çok çabuk harcıyoruz. Temennim bu tezgahın arkasındaki kirli eller ortaya çıkar.

Sonsuzluk (Osman Özeker) 
 11.05.2010 16:05
Cevap :
Merhaba Osman Bey. Malesefg dediğiniz doğru. Ülkenin yetiştirdiği değerleri, iktidar koltuğu uğruna belden aşağı vurarak bir bir harcıyoruz. AKP Derin devleti uzun zamandan beri iş başında. Nihayet son kaleye bir şut çektiler. Bakalım gol olacak mı? Selamlar, saygılar...  11.05.2010 16:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3038
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster