Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Haziran '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1148
 

CHP kazanı kaynıyor!

CHP kazanı kaynıyor!
 

BAKALIM KİMLER İNECEK?


CHP’de kazan kaynıyor! 

Kendi bölgelerinde çok başarısız sonuçlar alanlar bile meydanı boş bulmuşçasına, genel merkez ve yeni yönetime saldırıyor. 

İşte Deniz Baykal! 

Neymiş efendim, Deniz Baykal Parti Genel Başkanlığından istifa ettiğinde, CHP’nin oyu yüzde 28-29’lardaymış! Kamuoyu araştırmaları öyle gösteriyormuş! 

Geçin bunu bir kalem! 

Ya Kemal Kılıçdaroğlu’nun yerine hazırlanan Haluk Koç? Seçim bölgenden 2 milletvekilini ancak çıkarabildin, AKP senin bölgende CHP’yi ikiye katladı! 

Ya Kemal Anadol, Canan Arıtman? Siz bu partiye yıllardan beri ne katkı yaptınız? Kayıkçı kavgasından başka ne ürettiniz? 

Biz gelelim CHP’deki son gelişmelere: 

Evet, CHP 12 Haziran seçimlerinde, oyunu ve milletvekili sayısını arttırmasına rağmen aradığını bulamadı. 

CHP'nin birinci parti çıkacağını ben dâhil hiç kimse beklemiyordu. Ama en azından % 30 civarında bir oy almayı umuyorduk, ama olmadı. 

CHP’nin hedefini yakalayamamasının nedeni; AKP’nin iktidar imkânlarını çok iyi kullanmasıdır. Seçimlere 10 gün kalıncaya kadar, yapılan çalışmalar hep devlet eli ile yürütüldü. Valiler, kaymakamlar iktidar partisi lehine seçim turlarına çıkıp, halktan ve esnaftan oy istediler. Tıpkı 2009 yerel yönetim seçimlerinde olduğu gibi. 

Ha seçim sonucunu sadece buna bağlamak doğru mu? 

AKP’nin hakkını verelim! 

AKP yıllardır halkın içinde her gün seçim varmış gibi çalışıyor. CHP’de ise sadece Genel Başkan ve birkaç örgüt yöneticisi. Şunu bilmekte fayda var. Seçim kazanmak için birkaç kişinin çalışması yetmez. Hiçbir başarı, üç beş kişinin çalışması veya üç günlük, ya da üç aylık çalışmayla gelmez. 

CHP’de seçilebilecek yerlere konulanlar, aslında hiç çalışmadılar. Hele Genel Başkan Yardımcılarının çoğu, seçim bölgelerine bile gitmedi! 

CHP’de en büyük yanlış, örgütten seçilebilecek yerlere fazla adayın konulmaması. Herkes general! Askerlerin yalnız başına savaşmasını istiyorlar! Hele bazıları, partiye sadece milletvekili adaylığı başvurusu için üye olmuşlar. Seçim zamanı da çalışmayı hiç düşünmediler. 

Evet, CHP’de bundan böyle her gün seçim varmış gibi halkın içinde olmak ve çalışmak zorunda. Bir partide her kesimden adam olmalı. Bir parti kadrolarını bilim adamları ile doldurup, örgütün bu bilim adamlarına çalışması istenilirse, hiçbir zaman başarı sağlanamaz. 

CHP örgütleri, Kemal Kılıçdaroğlu'nun parti genel başkanı olmasıyla birlikte hiçbir şey görmedilerse, en azından Deniz Baykal ve Önder Sav’ın çevresinin ne kadar tembel olduğunu gördüler. 

Şimdilerde moda; CHP'de umutsuzluk yayıp Kemal Kılıçdaroğlu'nu yemek! 

Bu yiyicilere karşı CHP'liler emeğe ve akla değer veren Kemal Kılıçdaroğlu'na sahip çıkmalıdırlar. CHP'nin etrafında surlar örüp, halkın içeri girmesini engelleyenleri, parti içi demokrasiyi yok edenleri yeni baştan partinin başına getirmemelidirler. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Partinin değiştiğini göstermesi yönündeki çabalarının önündeki engellerden biri olarak, en büyük hata Antalya'dan aday gösterilmesi olabilir mi? Devam eden ve sonuçlanmamış Ergenekon davasının sanıklarına sahip çıkılması da halkın gözünde soru işaretleri yarattı gibi geliyor. Elbette seçim öncesi ve sonrasında bilinçli ve planlı olarak çalışılması gerekir, ancak CHP hala halka uzak bir parti görüntüsü çiziyor ki bu da aşılamamış bir engel olarak duruyor. "Stockholm sendromu" açıklaması ise ben dahil bir çok kişiyi şaşırttı mesela, insanlara seçim yapma ehliyetlerinin olmadığı manasına gelen (moda tabirle) "talihsiz bir açıklama" idi. Selam ve saygıyla.

Güz Özlemi 
 21.06.2011 9:36
Cevap :
Merhaba, olabilir. Aslında kendisinin kenara çekilmesi gerekiyordu. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  29.06.2011 11:08
 

Hiçmi Suçunuz yok ,hep başkaları yüzündenmi oldu,bırakın bunları artık ,bükülemeyen bilek öpülür ,adamlar çalıştı hakkınla %50 oy aldı geçmiş olsun ....

erman er 
 17.06.2011 19:03
Cevap :
Merhaba, suçumuz olmaz mı? aslında tam ergenekoncuyuz biz!.. Yalnız bizde el etek öpme, biat etme kültürü biraz az gelişmiş! Eletek öpenlere bakıp idare ediyoruz!  20.06.2011 17:09
 

Seçim sonrası hemen her konuştuğum CHP ye oy veren kişi, halkın cahilliğinden yakındı...Ayıp, bu CHP ye yakışıyor mu? Ki CHP lisiyasetçiler de aynı sözleri kullanıyorlar.. Bilsinler ki en cahil halk bile onların genel başkan yardımcısından daha akıllıdır.

Ahmet Kara 
 16.06.2011 13:20
Cevap :
Merhaba, halkın cahil olduğuna inanmıyorum. türkiye'de sol yüzde 30, sağ yüzde 70 civarındadır. Bu nedenle CHP'nin alabileceği maksimum oy bu kadardır. Halkın cahilliği ile ilgili değil.  20.06.2011 17:11
 

Bunların çoğunun amacı basına bir kahvaltı verip, kendi reklamını bedavaya getirmekti. Bunları biliyoruz. Fakat özellikle aday seçiminde gerisin bilmem ama Antalya' da halkın yoğun ilgi, teveccüh gösterdiği aday adayları listelere alınmadı. Geçtiğimiz yıllarda ilçemizde ilçe başkanlığı seçimi yapıldı. İki adaydan birinin basın toplantısında Atilla Emek dahil, bütün Belediye başkanları vardı, diğer aday olan hanımın basın açıklamasında ise etrafında hiç biri yoktu. Seçim sırasında sandıkların önüne oturup delegelere baskı yaptıkları halde bayan aday çok az bir oyla kaybetti. O zamanlarda eleştirmiştim. Ya her iki adayın da arkasında olacaklardı, ya da hiç karışmayacaklardı. İşte o seçimde asıl kazanan seçimi çok az bir oyla kaybeden bayan adaydı. 20 gün gibi kısa bir süre de bütün köyleri dolaşmış, hepsinin elini sıkmış, eğitimli, azimli ve çalışkandı. CHP' ye çok şey kattı, hala da katıyor ama CHP dinazorları bu adayların sivrilmesini istemiyor. Koltuklarını kaybetmek korkusu sanırım.

Ayrıntıda gezinmek 
 16.06.2011 2:01
Cevap :
Merhaba, doğruya ne denir? Selamlar, saygılar...  20.06.2011 17:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3074
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster