Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Temmuz '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
526
 

CHP ne kadar sosyal demokrat?

CHP ne kadar sosyal demokrat?
 

Türkiye'nin 22 Temmuz seçimlerinden çıkarması gereken çok önemli dersleri var. Halkın partisi olduğunu her fırsatta dile getiren CHP Genel Başkanı Deniz BAYKAL açık yüreklilikle çıkıp, "ben bu işi beceremedim" demesi gerekiyor. Kaybettiği 4 seçim de gösteriyor ki Deniz BAYKAL sosyal demokrasiden anlamıyor. Toplumun sadece bölgesel bir kesimin, cumhuriyet mitingleri ile ortaya çıkan yeni orta sınıfın yaşam tarzına sadece hitap etmiştir.Ben bir akademisyen değilim, siyaset bilimcisi de değilim ama CHP olması gereken çizgisinin dışına çıkarak yoluna devam ettiğini söyleyebilirim. Deniz BAYKAL her seçimden sonra çıkıp ben bu partinin oyunu arttırdım nidalarıyla, adeta parti içi diktatörlük yaparak parti içi demokrasiyi de baltalamıştır.

Halk 2001 krizinden yeni çıkmış, yeni hedefler yeni sosyal projeler beklerken , zaten 1923te büyük kurtuluş savaşının sonucunda kurulmuş, laik demokratik cumhuriyetimizin tek savunucusuymuş gibi ortaya bir "rejim sorunu" çıkarmaya çalışmıştır. Halkımız cumhuriyeti zaten benimsemiş olduğu halde, seçim meydanlarında cumhuriyet elden gidiyor nidaları yapmıştır.Şimdi kalkıp bana kimse CHP halkın partisidir demesin.Milletimiz ise zaten sosyal demokrasiden yana.

CNN Turk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu programa canlı yayında bağlanan Belçika Sosyalist Partisi üyesi Fatma PEHLİVAN konuşmasında, CHP nin sosyal demokrat olmadığını vurgulamıştır.Benim şahsi kanaatim ise CHP nin Avrupa'dan bakınca laik , milliyetçi olarak görüldüğüdür.

Cumhuriyet tarihimizin karanlık yıllarını geride bırakıp geleceğe bütünleşmiş bir toplum olarak bakmamız gerekiyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Son zamanlarda Uğur Mumcu'nun "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma" deyimini bile aratacak,"Kahve ağzıyla entellektüel tartışmalara girme" moda oldu. Yazarımızın Baykal ile ilgili eleştirileri tartışılabilir ve çoğuna da hak verilebilir. Ancak ilk cümlelerin aslında son "Vurucu" cümleye hazırlık olarak yazıldığını gösteriyor. Öyle ki, CHP laik ve milliyetçi görüküyormuş. Laik olmadan bırakın sosyal demokrat olhmayı, dünyevi hagi fikri sanucabilirsiniz anlayamadım. Mesela liberal, muafazakar vs. nasıl olunabiliyor. Egemenlik semada ise dünyevi fikirlere ne hacet. Bundan bile habersiz sallamalar, hele de Cumhuriyetin karanlık yılları snopluğu ile bitiyor ki, ehh pes artık. Arkadaşımız muafazakar-islamcı ise düşünsün ki Türk müslümanları hemen komşudakilerden her alanda kat kat ilerdedir, yok bunların kadim dostları kürdi veya pertagon sosyalistleri gibi düşünüyorsa, o zaman da mardin-diyarbakır ile kuzey ırak ve şamı karşılaştırır. Farkı tu kaka cumhuriyet yaratmıştır.

can yylmaz 
 30.07.2007 12:03
Cevap :
Bu yoruma çok uzun süredir cevap verip vermeme arasında gidip geliyordum. Yorum 2007 de yapılmış geçen 2,5 senede cumhuriyetimizin karanlık tarihi derken neyi kast ettiğim zaten ortaya çıktı.  07.01.2010 16:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 928
Kayıt tarihi
: 13.06.07
 
 

Adım Kenan.Türkiye genelinde belediyelerin e-Kent dönüşümlerini üstlenen bir yazılım firmasında ç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster