Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1254
 

CHP'nin değişen çehresi

CHP'nin değişen çehresi
 

CHP seçim afişi


CHP'nin hedefi ve bu hedef doğrultusunda yaptığı çalışmalar, Deniz Baykal'ın katı ''Laiklik ve güvenlik'' anlayışından çok daha farklı. Aile sigortası gibi sosyal devlet anlayışını ön plana çıkaran projeler, Kürt ve alevi kardeşlerimizin haklarıyla alakalı düzenlemeler, YÖK'ün kaldırılması, üniversite yönetiminde öğrencilere söz hakkı verilmesi gibi ilk bakışta insana cazip gelecek birçok çalışması var. Peki bunları uygulamada o kadar başarılı olabilecekler mi? 

Çok isabetli ve halkı düşündüren hedefler bunlar aslında ama bana biraz da seçim öncesinde yapılan soyut vaatlermiş gibi geliyor. Mesela; her yoksul aileye 600 tl yardımda bulunmak... Gerçekleşse Türkiye'de müthiş bir yenilik olur. Fakat bakıyorsunuz; Kılıçdaroğlu miting meydanlarında bunları söylerken, TRT haberde yayınlanan Ekonomi Kulübü'ne konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran realist bir yaklaşımla bunun mümkün olamayacağını belirtiyor. Çünkü hesaplanınca yoksul ve 2 çocuklu bir ailenin bile 600 TL alabilmesinin güç olduğu ortaya çıkıyor. 

Projenin asıl içeriği ise şöyle; çocuk desteğinin ailedeki iki çocuk için verildiğini varsayalım. Çocuk başına düşen tutar ise; çocukların yaş grubu, ailenin yoksulluk sınırına yakınlığı, anne-babanın birliktelik durumu gibi kriterlere bağlı olarak 45-100 TL arasında değişecek. Ayrıca çocukların eğitimi için de, kırtasiye gideri temelli, 40-60 TL civarında bir destek söz konusu olacak. Anne ve baba için de 125'er TL yardım verildiğinde iki çocuklu yoksul bir ailenin alacağı toplam miktar maksimum 570 TL olacak. Bu kısım iyi, hoş. Kılıçdaroğlu'nun dediği 600 TL barajına yakın. Peki ya 6-7 çocuklu bir aile? 

Türkiye'de yoksul aile kavramını irdelediğinizde, tabii ki bu benim düşüncem katılmayabilirsiniz, bir anne ya da babanın kendi geçimini sağlayamamasına rağmen 2'den fazla çocuğunun olduğunu görürsünüz. Artık bu Başbakan'ın ''En az 3 çocuk'' önerisinden mi kaynaklanır bilinmez ama çocuğun Türk toplumunda ''bereket'' olarak kabul edildiği de bir gerçektir. 

Kısaca; yoksul ailelerin çoğunluğunun bu durumda olduğunu varsayarsak bu aile sigortası projesi hayata girmeden unutulup gidecektir. Zaten ben bu projeyi pek de gerçekçi görmediğimi belirtmiştim. Bence; Kılıçdaroğlu, Süleyman Demirel'in görünmeyen el kıvamındaki desteğiyle ''Dün dündür, Bugün Bugündür'' anlayışını yansıtmaya başlıyor. Her kesimden oy alabilmek için de cazip ama düşündürücü projeler üretiyor. Demirel gibi başarılı ama günü kurtarmaya yönelik konuşmalar yapıyor. Hakkari'deki mitinginde ''Türkiye'nin partisi'' görüntüsünden uzak bir manzaranın ortaya çıkması da cabası... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bu konu güzel bi durum esasında ancak benim merak ettiğim bi kaç konu var. öncelikle Türkiye'de asgari ücret gerçeği var ve bu ücret yaklaşık 650 TL civarında yani canınızı dişinize takıp bir ay çalışıyorsunuz elinize geçen para bu. çalışmazsan da 600 lira. yanlış anlaşılmasın yoksullara yardım edilmesi gerektiğini düşünüyorum. diyelim ki asgari ücrete zam yapılacak oda 1200 lira mı olacak diyelim ki oldu enflasyon dediğimiz şey ne olacak ve 12 milyon aileye dağıtılacak karşılıksız paranın ekonomiye etkisi nasıl absorbe edilecek. yani üretimden,hizmetten,sanayiden gelmemiş olan bu paranın tahribati nasıl engelenecek. ve diyelim ki diğer ücretlere de zam yapıldı işveren bu zamları nasıl karşılayacak, çünkü bu tarz işyerleri daha çok ihracat yapan yerler zaten dünya piyasasıyla çok zor şartlarda rekabet eden işveren bu maliyetlerin altından nasıl kalkacak. bu 600 liralar bize zam ve vergi olarak geri mi dönecek.

ismail özcan 
 31.05.2011 1:04
 

İlk bakışta çocuk sahibi olmayı teşvik eder gibi görünüyor. Ama uzun vadede eğitimli olmak ve iyi koşullarda yaşamak, çocukları iyi yetiştirme duygusu yoksul ailelerde görülen aşırı çocuk yapma arzusunu köreltecektir. Bunun örneği kentler. Aydın kesimde ve üst gelir guruplarında fazla çocuk istenmiyor. Söz verildiğine göre fırsat çıkarsa proje bir şekilde mutlaka uygulanacaktır. Buna niyet bile önemli bence. CHP bunu başarırsa bir daha da gitmez, halk geri göndermez diye düşünüyorum.

Turbest 
 30.05.2011 15:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1240
Kayıt tarihi
: 20.05.11
 
 

1989 İstanbul doğumluyum ve aslen Malatya'lıyım. Marmara Üniversitesi İktisat bölümü 2012 mezunuy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster