Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mart '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
323
 

CHP'nin genlerini bozanlar..

CHP'nin genlerini bozanlar..
 

CHP Tüzük Kurultayına, Ulusal'cı CHP'nin yok edilmesi çalışmaları damgasını vurdu..


Geçen pazar CHP Kurultayındaydım.

Her zaman söylerim, bu Kurultaylardaki coşku ve katılım, seçimlerde CHP’ye oy olarak dönse biz on yıldır AKP tarafından değilde CHP tarafından yönetiliyor olurduk.

Sevgili U. Kesici’nin bir yazısında yaptığı “İşçi sınıfı kime oy veriyor” tesbiti,  bu yazıyı yazarken bir kez daha aklıma geldi.

Yıllardır “CHP bu ülkede taş taş üstüne koymadı” teranesi işlenir. Bu dezenformasyon ve beyin yıkamadanmıdır?, ABD emperyalizminin  CHP’yi Eşbaşkan olarak  hazır görmediğindenmidir,  CHP’nin bu ülkeyi AKP kadar kolay ve zahmetsizce satacağından emin olmadığındanmıdır? Bu ülkede CHP, kurultaylardaki coşku ve katılıma rağmen bir türlü iktidar olmaz.

Lafı dağıtmayalım. Kılıçdaroğlu bir önceki Kurultaya nazaran daha bir coşkulu ve daha bir hatipçe konuşma yaptı. Kendisini geliştirmiş, herhalde gerekli uyarılar yapılmış olmalı ki daha vurucu ve etkileyici örnekler verdi konuşmasında.

Mesela 1 metre demiryolumuz yokken ülkeyi baştan başa demir ağlarla CHP’nin ördüğünden  bahsetti, Cumhuriyetin ilanından iki yıl sonra Kayseri’de kurulan Uçak fabrikasını CHP’nin kurduğundan  ve bu fabrikada imal edilen uçağın 4 yıl sonra  Ankara’ya geldiğinden bahsetti. Düyunu Umuminin borçlarını CHP’nin ödediğini ve 1947’lerde Merkez Bankası kayıtlarına göre 176 ton altının olduğundan ve borçsuz bir ülke yaratılmasında CHP’nin başrolde olduğundan bahsetti. Örnekler çok daha fazla olduğu halde kısa ve gerçektende CHP’nin bu ülkeye neler kazandırdığını anlatan sözlerdi söyledikleri.

Buraya kadar güzel, güzel olmasına da,  Kurultaydaki coşkuya rağmen ben durgundum ve dalıp dalıp gidiyordum. Nedenini araştırdığımda (Ki bu yazının bir hafta geç yazılmasının nedeni odur) CHP’de önemli değişiklikler olduğunu gördüm. Mesela daha önce bekleyelim görelim, acele etmeyin diye eleştirdiğimiz ve gerçektende Ulusalcılığından kuşku duymadığımız insanların haklı olduklarını ve bu haklılığın acımasızca her geçen gün daha bir su yüzüne çıktığını gördüm.

Dersim sanki bir katliammış gibi “CHP’liler” tarafından seslendiriliyor artık.

Atatürk’ün bir “diktatör” ve Dersim’in sorumlusu olduğu  dillendiriliyor artık bu partide.

Sebahattin Ali’nin katilinin CHP olduğu dile getiriliyor.

Bilumum TESEV’ci, SOROS’cu doldurmuş partiyi. Kılıçdaroğlu bir TV proğramında TESEV üyeliği ile ilgili bir soruya kaçamak ve TESEV’den vazgeçemeyeceği yönünde cevaplar veriyor.

Genel Başkan yardımcılığı mevkisindeki bir milletvekili adeta KCK’lılara ve PKK’lılara destek olabilecek demeçler veriyor.

Hadi kıvırmadan ve lafı fazla dolaştırmadan açıktan söyleyelim.

Bu partinin genlerine Binnaz Toprak’lar, Sezgin Tanrıkulu’lar, Hüseyin Aygün’ler, Erdoğan Toprak’lar, Sinan Aygün'ler uymuyor. Bence Mehmet Haberal'da bu partinin genleri ile problemli. Haberal'ın Başkent Tv'sinin korkak ve AKP'yi eleştiremeyen yayınlarına bakın anlarsınız. CHP'ye dik ve cesur, cumhuriyet değerlerine sahip çıkan insanlar lazım. Şimdiki CHP'de bu karakterlerin çok azaldığını görüyoruz. Kurultayda bu görüntünün sahnesi oldu tam anlamıyla. Hatta ve hatta Kılıçdaroğlu’nun bazı söylemleri ve tavırlarıda bu partinin organizmasını bozuyor diyebiliriz. Partide Muharrem İnce çizgisinin zayıflatılmasının partiyi geriye ve zayıflamaya götürdüğünü üzülerek görüyoruz.  

Fakat tüm bu uyumsuzlukların getirdiği Kurultaylar bir şeyler anlatıyor sanki. CHP herşeye rağmen biat edenler partisi değil, CHP’nin kuruluş yıllarındaki Ulusalcı ve Cumhuriyetçi çizgisine sahip çıkanlar var. Var ki bu hengame kopuyor.

Gönlünde ve 30 yıllık mücadelesinde İşçi Partisi destekçisi olan, ama illaki bir CHP iktidarı gereklidir diyen ben bile, CHP’nin bu ABD yörüngesindeki çizgisine karşı çıkma ihtiyacı hissediyorum.

Çok seslilik cılız da olsa, Türkiye’deki diğer partilerde görülmeyecek şekilde ortaya çıkıyor CHP’de. Bu çok seslilik ve parti içi demokrasi istekleri bu gün Kılıçdaroğlu tarafından susturulmuş gibi görünsede ilerleyen zamanlarda bu başkaldırıların ve Kurultay isteklerinin meyvelerini toplayacaktır CHP ve Türkiye. Eninde sonunda Kurtuluş Savaşını örgütleyen CHP ve Ulusal'cılar kazanacaktır.. 

En azından ben öyle olmasını umuyorum.

Yinede bu Tüzük Kurultayında önemli ve yapısını “Demokrat” olarak nitelendiren diğer partilere ders olabilecek ve en azından Parti içi demokrasinin temelleri sayılabilecek kararlar alındı.

Mesela % 33’lük cinsiyet kotası, %10’luk gençlik kotası, hazine yardımının % 40’nın örgütlere dağıtılacak olması, önseçim yapılacak il sayılarının çoğaltılması gibi gerçektende doğru olana ve demokrasiye zemin hazırlanmasına yarayacak  adımlar atıldı CHP’de.

Umarım bu adımlar CHP’nin TESEV'ci, SOROS'çu ve bilumum ayrılıkçı güçleri destekleyenlerden  temizlenmesine ve daha demokrat bir CHP görmemize yardımcı olur.

Not: Bir çok dostumun Günaydın dediğini duyar gibi oluyorum.

Saygılar..

04.03.2012

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cevdet Bey Umarım temennileriniz hayata geçer ve mutlu olursunuz. Lakin yazınızdan anladığım odur ki, halen memlekette olup biteni okumaktan uzaksınız. Hani ulusalcılık söylemleriyle iktidar olunuyordu da, daha öncesinde bu söylemlerden ne ölçüde ödünler verildi de iktidar olamadı CHP? Veya İşçi Partiniz... Hayatında bir kez dahi Meclise vekil gönderememiş İşçi Partisi hangi ulusalcı düşüncelerden ödün verdide bu toplum bu partiden oyunu esirgedi? Sizin tabirlerinizden çıkan odur ki, bu toplum hep satılmışlara oy vermiş. Böyle düşünmeye devam edin... Belki bir gün bu toplum sizleri anlar ve yüzünü sizlerin düşüncelerine doğru çevirir... Gerçi ben böyle olacağına hiç ihtimal vermiyorum. Daha sık yazmanız dileğiyle Selamlar Saygılar

Yıldız Nihat 
 05.03.2012 8:52
Cevap :
Anladığım kadarıyla sizin dezenformasyon ve beyin yıkama faaliyetlerinden haberiniz yok. Bu gün Türkiye'de ki Ulusal kanallar ve medya çok değil üç ay İşçi Partisine yer versin o partinin faaliyetlerini sürekli ön plana çıkarsın İşçi Partisi çok güçlü bir hale gelir. Öyle dediğiniz gibi insanlarımız kendi iradeleri ile oy kullanıpta Tayyip'leri falan seçmiş değiller.Emperyalizmin ülkemizdeki memurları dini kullandılar, fakirliği, sadaka kültürünü kullandılar, oy çaldılar vs. birde medyanın sindirilmesi ve yanlarına çekilmesi ile şimdiki tablo ortaya çıktı, çünkü efendiler öyle istiyordu. YCHP'de maalesef emperyalizmin kendisine görev vereceği zamanı bekliyor ve o göreve uygun hale getirilmeye çalışılıyor.Benim söylediğim bu.Demokrasiyi savunacağım derken Emperyalizmin tuzağına düşmemek ve ülke menfaatlerinden vaz geçmemek gerekiyor. Saygılar..  18.03.2012 16:10
 

Merhaba, Dost, bir sen değilsin yakınan. Daha bu kurultaydan önce ben pes ettim ve CHP lilikten vazgeçtim. Artık o parti bizim partimiz değil.Sizin bahsettiğiniz o demokratik ilerlemeler sanırım emir ile yapılıyor. Hissettiğim kadarı ile CHP yi iktidara hazırlıyorlar. O yüzden dizayn ediliyor gibime geliyor. bu yıl sanırım dananın kuyruğu kopacak. Belki CHP iktidar olacak ama bizim CHP miz değil. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 04.03.2012 20:53
Cevap :
Zaten bizim istediğimiz şekildeki bir CHP'ye görev vermezler, o CHP, o görevi söke söke alır. Bunların istediği yeni ve Emperyalizme ters düşmeyecek gerektiğinde Eşbaşkanlık görevini verebilecekleri bir CHP. Tabi bu duruma seyirci kalamayız, senelerce desteklediğimiz CHP'deki bu tür yanlışlıklara karşı çıkarız.Aslında bu işin çözümü ve tam bağımsızlığın yolu Ulusalcılığa sahip çıkmak ve İşçi Partisi saflarında birleşmek ama bu çok zor ve meşakkatli yolda yürümek için henüz erken. Yine de öyle bir zemini hazırlayacak bir CHP'nin oluşması dileğiyle. Saygılar.  18.03.2012 16:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 243
Toplam yorum
: 688
Toplam mesaj
: 103
Ort. okunma sayısı
: 733
Kayıt tarihi
: 26.03.07
 
 

1957 Kars doğumluyum. Emekliyim. Gazi Üniversitesi İİBF İşletme bölümü ön lisans mezunuyum. Yazı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster