Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ekim '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1317
 

CHP'nin hazin sonu

CHP'nin hazin sonu
 

Siyasal hayatımızın en eski ve köklü partisi, devleti kuran ve bu güne kadar hayatını sürdüren fakat henüz kimliğini bulamamış bir parti, CHP.

Aslında yapısına ve gelişimine baktığımız zaman chp sosyal demokrat değil muhafzakar bir yapıya sahiptir. Var olan statükodan yana ve değişimlere karşı son derece tutucu. Bu yapısına rağmen sosyal demokrat olarak kendini tanımlaması elbette olumlu bir yaklaşımdı, fakat kendini sosyal demokrat bir yapıya dönüştürebilseydi. Olmadı ne yazık ki giderek kendi öznel yapısına doğru hızla yol aldı. Sosyal demokrasi sadece kağıtlarda yazılı metinler olarak duruyor.

Cumhuriyetin ilk yıllarındaki tutumu bu gün için anlaşılabilir bir tutumdur. O yıllardaki devletin, hayata tutunma refleksini chp kendi kişiliğinde sahipleniştir. Sosyal dönüşümlere ön ayak olmuştur. Toplumu değiştirmekte bu güne oranla daha ilerici bir görünümüde vardır aslında.

Daha sonraları dünyanın değişen koşullarına uygun bir pozisyonu alamıştır. kendini tanımlamada zorluklar yaşamıştır. Ecevit'in ne sağcıyım ne solcuyum lafı bu kaosun bir ifadesi alında. Kendini sisyasi yelpazenin neresine koyacağını bilememe.

Daha sonraki süreçlerde kendini sosyal demokrasiden yana görmek yeterli olamamıştır dönüşüme. Hatta gittikçe daha bir sağa kayan bir zeminde sosyal demokrasi söylemi de gerçekçilikten uzaktır. Asıl çelişki de budur zaten. sağ bir söylemi sosyal demokrasiye monte etmek ne kadar tutar ve inandırıcı olur. Sonuçları bence ortada.

Bu kadar köklü bir yapının kendini tanımlayıp yenilemesi ve ona göre siyaset geliştirmesi önemlidir. Ne yazık ki bu pek mümkün görünmemektedir. hayatın gerisinde kalan bir parti artık toplumun geleceğine talip olamaz. Bu gidiş chp nin artık siyasi hayatımızdan önemsiz bir yere gelmesine neden olmaktadır. Umarım ruhuna dualar okunmaz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlkin muhafazakar sosyal demokrasi olabilir. Sosyal demokrasinin olduğu ülkelerde olduğu gibi kalmak isteyen sosyal demokratlar muhafazakar olur. Sonra değişim isteyen sağcılar da olabilir: Liberaller sağcıdır ama devletçilikten bireyciliğe doğru değişim isterler. Batı'da liberal sosyalistler bile var. Tarihsel momentte sosyal demokrasi ortalamada muhafazakar duruma düşmüştür. Nüfusunun 2/3'ü sağda, 1/3'ü uç sağda olan bir ülkede sosyal demokrasinin de epeyi sola kayması gerekir ki zaten ilk sosyal demokratlar marksistlerdi. CHP ne sosyal demokrat, ne de ortanın solu oldu. Bunun temel nedeni milliyetçiliğiydi. Sosyal demokrat parti şimdi ve burada nasıl bir şey olur? Öncelikle olmasa da olur. Bilgi toplumunda ve yeni dünya düzeninde yepyeni kavramlar gerekecek ki bunları anti-globalistler tartışıyor zaten. Şu an bize gereken radikal ve marjinal bir parti. Her noktada normlara aykırı ve toplumu öksürüğe tutturacak gıcıklıkta bir parti. Tarihle pazarlık olmaz. Değişim gerek.

Reha Ülkü 
 12.10.2006 16:13
Cevap :
harika yorumunuz için sonsuz teşekkürler.  13.10.2006 8:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2659
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster