Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Temmuz '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
874
 

CHP'nin oyları arttı mı?

CHP'nin oyları arttı mı?
 

Onur Öymen, sakin ve inandırıcı konuşma tarzıyla, stil olarak çok beğendiğim bir insan. Yıllarca ülkemizi elçi olarak yurt dışında temsil etmiş, kültürlü, deneyimli biri...

22 Temmuz seçimlerinin sonucunu tahlil ederken yaptığı açıklama, beni hayal kırıklığına uğrattı. "Sıkıntıya rağmen AK Parti'ye oy veriliyorsa, bu mantıkla açıklanamaz" diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, sıkıntının ne olduğunu, nerden kaynaklandığını hâlâ anlayamadıklarını açıkça ortaya koymuş oldu.

Ben seçim sürecinde CHP'nin ne yaparak ülkeyi daha iyi idare edeceğini, Ak Parti'den daha değişik ve güzel neler yapacağını, gençlerin, köylülerin, fakirlerin, öğrencilerin dertlerine nasıl çözüm bulacağını anlatan bir demecine rastlamadım.

Sadece ve sadece iktidar partisine yönelik eleştirilerle, "cumhuriyet elden gidiyor" korkusu yaymakla seçim kazanılamayacağını o zamanlar anlamamış bile olsalar, bu sonuçtan sonra da bunu tespit edememiş olmalarını izah edecek kelime bulmakta zorlanıyorum.

Bu demektir ki, CHP'nin bu seçimlerde neden böyle bir sonuç aldığını anlayamayanlar, yapılan yanlışlıkların farkına varamayanlar, gelecek seçimlerde bunları düzeltme imkânı bulamayacakları için, yine başarısızlığa mahkûm olacaklardır.

Onur Öymen demecinde, “AKP’nin oylarının artmasının nedenlerden birincisi, AKP’nin halkın dini duygularını istismar etmesi. Halk bu yaşadıkları olumsuzluklara rağmen dini unsuru dikkate alarak, bu partiye oy vermeye devam ediyor" demektedir.

Eğer dinin istismarı bu kadar işe yaramış olsaydı, herhalde Saadet Partisi'nin en azından oylarını biraz artırması gerekirdi. Çünkü Saadet Partisi ve özellikle de Erbakan, Ak Parti'ye oy verenleri cehenneme bilet almakla suçlamıştı.

Onur Öymen, "seçimden önce, çok miktarda halka yiyecek, içecek, kömür dağıtılması, kamu olanaklarının seçimde kullanması, AKP’nin oylarındaki artışı kısmen de olsa izah ediyor'' derken, aslında asıl büyük sebebi göremediklerini itiraf etmiş oluyor.

Bu sebep, CHP'nin demokratik davranmamasıdır.

Bu sebep CHP'nin kendini sol bir parti olarak lanse etmesine rağmen işçinin, fakirin, yoksulun derdine eğilmemesidir.

Bu sebep CHP'nin insanlara geleceğe yönelik iyi şeyler yapacağı konusunda bir izlenim yaratmamasıdır.

Bu sebep CHP'nin topluma geleceğin daha iyi olacağına dair bir umut vermemesidir.

Bu sebep CHP'nin toplumu karamsarlığa itmesidir.

Bu sebep CHP'nin Atatürkçülüğü, laikliği, cumhuriyetçiliği, sadece kendine has bir özellik zannetmesi, bunların bütün milletin ortak değereleri olduğunu kabul etmemesidir.

Bu sebep cumhuriyetin elden gideceği korkusuyla milleti tehdit etmesidir.

Bu sebep darbelere ve darbecilere yakın durmasıdır.

Bu sebep askerden yardım istemesi, demokrasinin sivil bir yönetim modeli olduğunu unutmasıdır.

Bu sebep Anayasa Mahkemesi'nden, bürokrasiden, siyaset dışı kurumlardan yardım istemesi ve yardım beklemesidir.

Bu sebep bir siyasi parti olarak doğrudan halka güvenmemesi, halkın kararını benimsememesidir.

Bu sebep adına layık hareket etmemesidir.

Bu sebep Atatürk'ün partisi olmayı hak etmemesidir.

Bütün bunları masaya yatırarak, hiçbir ayırım yapmadan bütün halkla kucaklaşmadan, CHP'nin değil iktidara gelmesi, oylarını artırması bile mümkün değildir.

Nitekim 2002 seçimlerinde CHP + DSP (CHP % 19, 41+DSP % 1, 22) % 20, 63 oy almışken, bu seçimlerde % 20, 8 oy almıştır.

Sayın Onur Öymen, bunu "partimiz oylarını artırmıştır" şeklinde izah edebiliyorsa zaten söylenecek bir şey kalmamıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Yılmaz, CHP ile ilgili açık ve net tespitlerinize aynen katılıyorum. Bu lider ve kadrosu ne solu, ne de aydınları temsil ediyor. Ve sonuç bu oldu. Saygılar

Bülent Göncü 
 24.07.2007 9:32
Cevap :
Katkılarınız için teşekkür ediyorum.  24.07.2007 12:08
 

Artanlar bende sakladım, kurutup birdahaki seçime çıkaracagım :)

sedataydın 
 23.07.2007 15:56
 

Sayın YILMAZ... Bu adamlarla "Muhalefet" olmayacağı ortaya bir kez daha çıkınca, elbette "İktidar" da olunmayacağı açıkça ortada... Ne yazıkm ki ülkenin "Makus talihi" bu mu ola ki?. Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY

İBRAHİM PEKBAY 
 23.07.2007 14:02
Cevap :
Ülkenin makus talihi niye olsun ki İbrahim bey? Bu olsa olsa CHP'nin makus talihi olabilir. Yalnız bu arada şunu bir kere daha belirtmek istiyorum. CHP'yi niye Atatürk'ün partisi olarak düşünüyoruz ki? 1999'da barajı aşamayan, ömründe iktidar yüzü göremeyen, Atatürk ve onun ideolojisi mi? bunu kabullenmek mümkün mü? Baykal'la hedefe bir türlü varamayan CHP'nin, Atatürk'le partinin adından başka bir bağlantısı yok. Ağar'ın Demokrat partisiyle Menderes'in bir alakası var mı? Bugün seçime bile katılamayan ANAP'la Özal'ın bir alakası var mı? Sırf Atatürk'ün hatırına CHP'ye oy vermekten asla vazgeçmeyen kemikleşmiş bir kesimi çantada keklik görmek CHP'yi hem tembelleştiriyor hem de bazı kesimlere antipatik gösteriyor. Halk için halkla beraber bir şeyler yapma yolunda hiçbir gayret göstermeden Atatürkçülük üzerine kurulu bu söylemle Atatürk adı da gereksiz yere yıpratılıyor ve sanki CHP'ye oy vermeyenler Atatürkçü değilmiş gibi ayırımcı bir kanaat oluşturuluyor. Bunu da pek doğru bulmuyorum.  24.07.2007 12:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 859
Toplam yorum
: 1414
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 950
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, ekonomik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster