Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Nisan '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
299
 

CHP'nin sözde kurultayı

Kabak tadı veren CHP kurultayları


CHP'nin bir birini izleyen sözde kurultayları artık kabak tadı verdi. Son kurultayından bir gün önce "Değişen sol ve yerinde sayan CHP" başlığı ile bir blog yazmış ve kurultayı beklemeye başlamıştım.

Kurultay günü, elime kağıt kalem alarak televizyonun önüne oturdum ve Deniz Baykal'ın konuşmasını dinlemeye başladım.

Aradan 40-50 dakika geçmesine rağmen herhangi bir not düşemedim kağıdıma. Çünkü Baykal'ın konuşmalarında dişe dokunur hiçbir şey yoktu. Bunu, salonda dinleyici olarak bulunan partililer de anlamış olacaklar ki, konuşma daha bir saatini doldurmadan bazılarının önce göz kapakları kapandı sonra başları önlerine düştü ve derin bir uykuya daldılar.

Baykal'ın devam eden konuşmasında, şimdiye kadar ağzından duymadığım sözler dökülünce, dağılan dikkatimi hemen topladım ve not almaya başladım. Baykal, "Türkiye, İslamiyetin en güzel yaşandığı ülke olmaya devam edecek. Camiler, ezanlar özgür olacak. Herkes çocuğuna dinini öğretecek, herkes namazını kılcak, ama devletimiz laik bir cumhuriyet olmaya devam edecek. Dinimizi yaşayacağız, laikliği koruyacağız. Laiklik İslam'la güzel, İslam laiklikle çok daha güzel." diyerek, MHP ve AKP'ye oy veren "dindar" seçmenlere adeta "bize katılın" mesajı gönderiyordu.

Baykal'ın ağzından bu sözleri duymak, doğrusu beni çok şaşırttı. Umarım Baykal'ın bu sözleri, cumhuriyet savcıları tarafından "laikliğe karşı ya da dinin siyasete alet edildiği" şeklinde yorumlanmaz.

Şimdi, blog arkadaşlarıma soruyorum: Laiklikle İslamiyet'in bir arada yaşaması mı daha kolay; yoksa laiklikle demokrasinin mi?

Bana göre, laiklikle demokrasinin bir arada yaşaması daha kolaydır. İslamiyet'in ancak bu birliktelik içinde yaşama şansı vardır. Eğer, laiklikle İslamiyet'in yanına demokrasiyi koymazsanız uzlaşma olmaz. En güzeli, "Laiklik, demokrasi ve İslamiyet"in bir arada yaşamasıdır.

Baykal, konuşmasının bir yerinde de, "Laiklikten vazgeçildiğinde demokrasi mi olurmuş?" diyordu. Doğru bir söz. Şimdi ben de, Baykal'a soruyorum, "Demokrasiyi es geçerseniz laikliğin ne anlamı kalır?"

Baykal, konuşmasının bir başka yerinde de, "... Devletin görevi, insanlara kimlik tarif etmek değildir. Herkesi eşit saymalıdır. Herkes televizyonunu kurabilmeli, ana dilini çocuklarına öğretebilmelidir. Kürt vatandaşlarımızı başımızın üstünde taşıyacağız, kardeşimiz bileceğiz..." derken de, DTP'nin seçmenlerine göz kırpıyordu.

Bu kurultayda da, Baykal'ın, yukarıdaki iki değişik söylemi dışında, yine bildiğini okuduğunu gördüm. Yine hep, "Laik cumhuriyet" dedi; ama "Laik ve demokratik cumhuriyet" demedi. Belki, demokrasi kelimesini de kullanmıştır ama, laiklikle demokrasiyi yan yana kullandığını duymadım.

Özetle, Baykal, laiklik ve İslamiyet birlikteliğinin güzel olacağını belirtti, Kürt kardeşliğini vurguladı ama iktidara gelmek için fazla istekli bir tavır sergilemedi. Demokrasiyi ise, her zamanki gibi ıskaladı.

Aldığım birkaç nottan sonra kağıdımın sonuna şunları yazdım: "Fareli köyün kavalcısı" ve "Kavalı ile sürüsünü yönlendiren çoban".

Biri, kaval çalarak, köyü istila etmiş fareleri peşine takıyor; diğeri, kaval çalarak, köyün sürülerini istediği yere götürüyor.

Yani, CHP'de değişen bir şey yok. CHP, yerinde saymaya devam ediyor.

Bilmem kaçıncı sözde CHP kurultayı, bilmem ne zaman toplanacak acaba?

cdenizkent

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Baykal'ın vizyonu muhalefette kalıp, muhalefet yapmamak üzere, oval ofiste oturmak olduğu için, ne söyledikleri, ne de söylemedikleri beni ilgilendirmiyor artık. Korkarım ölene kadar da parti başkanlığını bırakmayacak ve bu kurultaylar devam edecek. Ben kendimi bildiğimde kendisi Ecevit hükümetinin yakışıklı bakanıydı. Ben 41 yaşına geldim artık bakan olma kaygısı da taşımayan bir parti başkanı. İnsan bittiği zaman bitti diyebilmeli. Selamlar...

moonlight1 
 28.04.2008 19:51
Cevap :
Merhaba... Evet,muhalefet CHP'nin kaderidir.Parti içi demokrasiden yoksun bu parti,bırakın aykırı düşünenleri değişik düşünenleri bile saf dışı ediyor.Gelecekte,küçüle küçüle kendi kapısına kendi kilit vuracak.Baykal,2,5 saatlik konuşmasında bir kez bile "iktidara geliyoruz" demedi.Baykal'a Allah ömür verirse,küçük oğlunuz bile onu tanıma fırsatı bulur.Selamlar.  29.04.2008 10:49
 

sona doğru gidiyor işte..çok partili dönem öncesi valiler chp il başkanı ilçe başkanları kaymakam içişleri bakanı genel sekretermiş o günlere uygun bir kongre oldu..çok özlüyorlar sanırım. bunların solla sosyal demokrasi ile alakaları olmadığını herkes bi görsün başka secenek yok diye kimse bunlara oy vermesin. bi çekilsinler ipotek koydular solun önüne.. elinize sağlık..

Salih ERDAGI 
 28.04.2008 14:41
Cevap :
Merhaba... Düşüncelerinize tamamen katılıyorum.CHP,artk sol bir parti değildir.CHP,bloğumda da belirttiğim gibi Kemalist(Atatürkçü değil) katı ulusalcı ve katı laikçi bir partidir.Kendi içinde bile demokratik değil.Bırakın aykırı düşünenleri,aynı düşünceyi farklı şekilde ifade eden kendi üyelerini bile saf dışı ediyor.Giderek kemikleşiyor.Türkiye'deki sol düşünceli insanlar,solun ne olduğunu unutmak üzere.Selamlar  29.04.2008 10:55
 

Doğru tesbitler. Laiklikte, dindarlıkta ve daha türlü görüşlerde hepsi Demokrasinin altında kendini ifade şansı buluyor. Demokrasi yerine ısrarla laiklik ve Cumhuriyet vurgusunu kullanıyor devamlı olarak. Sonuçta "Batı cephesinde değişen hiçbir şey yok" Sanırım seçim olursa Baykal bu kez edebi olarak kızaklanacaktır. Saygılar sunarım.

DurmuşGüler 
 28.04.2008 12:23
Cevap :
Merhaba... Haklısınız.Demokrasi tam anlamıyla anlaşılabilse,laiklikle demokrasi birbirinden ayrılmaz iki olgu olarak kabul edilebilse,sorun kalmayacak.Bu birliktelik içinde de,İslam dini de sorunsuz yaşama şansı bulacaktır.Esas olan demokrasidir.CHP'de olmayan da budur.Selamlar  29.04.2008 10:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 916
Toplam yorum
: 2414
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1318
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster