Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
92
 

CHP Seçim Bildirgesi

CHP Seçim Bildirgesi
 

Cumhuriyet Halk Partisi


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin seçim bildirgesini “Katılımcı demokrasi, hukukun üstünlüğü, devletin saydamlığı ve hesap verebilirliği”, “Türkiye’nin uluslararası alanda rekabet gücüne kavuşması”, “Sosyal devletin güçlendirilmesi” ve “Devlet kurumlarına siyasetin müdahale etmemesi” olarak 4 ayak üzerine oturttu. Doğrudan halkın cebini ilgilendiren somut vaatlere ağırlık veren Kılıçdaroğlu, ülkede 17 milyon yoksul vatandaş bulunduğunu, bunu 4 yılda sıfırlayacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu’nun emekliye 2 ikramiye, asgari ücretin 1500 TL’ye yükseltilmesi, kredi faizlerinin silinmesi, yoksula kira ve elektrik desteği verileceği yönündeki sözleri büyük alkış aldı. Süleyman Demirel’in “Mührü kır atın böğrüne basın” sözlerini “Mührü altı okun böğrüne basın” şeklinde uyarlayan Kılıçdaroğlu’nun vaatleri arasında, Dersim arşivlerinin tarihçilere açılması, Suriyeli esnaftan da vergi alınması, esnaf bakanlığı kurulması ve gurbetçilerin kendi vekillerini seçmesi gibi çarpıcı başlıklar da yer aldı.
 
“Yaşanacak bir Türkiye’yi kurmak için” dört ayaklı bir strateji izleyeceklerini belirten CHP lideri, bu adımları “Katılımcı demokrasi, hukukun üstünlüğü, devletin saydamlığı ve hesap verebilirliği”, “Türkiye’nin uluslararası alanda rekabet gücüne kavuşması”, “Sosyal devletin güçlendirilmesi” ve “Devlet kurumlarına siyasetin müdahale etmemesi” olarak sıraladı. CHP lideri vizyon belgesinin en önemli ayağını “özgürlükler ve demokrasi” olduğunaysa “Gömleğin ilk düğmesini doğru iliklemek zorundayız” sözleriyle dikkat çekti.
 
* Yoksul hanelere kira desteği verilecek. Askerdeki gençlere 360 TL destek sağlanacak. Yoksul yetişkinlere 240 TL’ye kadar muhtaçlık desteği verilecek.
 
* 16.7 milyon kişi ve 3.5 milyon haneye sosyal destek verilecek ve kadınlara 400 lira kreş desteği sağlanacak.
 
* Sadece asgari ücret değil, en düşük emekli maaşı da 1500 TL olacak. Emeklilere, dini bayramlarda ikramiye verilecek.
 
* Bakıma muhtaç emekliler ve yakınlarının sağlık, barınma ve beslenme ihtiyaçları karşılanacak. 
 
* Emekliden alınan muayene ve katılım payı kalkacak. Çalışan emeklilerden kesilen sosyal güvenlik destek primi kalkacak.
 
* 5 milyon yurttaş sosyal yardım kapsamına alınacak.
 
* Hiçbir hanenin geliri 720 TL’nin altında olmayacak.
 
* Engellilere 400 ile 600 TL arasına destek sağlanacak.
 
* 3.2 milyon kişi ücretsiz Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacak. 
 
* Yaşlılara üç ayda bir 900 TL yaşlılık desteği verilecek.
 
* Esnaf bakanlığı kurulacak. Esnafa ödediği vergi kadar sıfır faizli kredi verilecek.
 
* Haksız rekabete yol açan, Suriyeli göçmenlerin vergiden ve yasal yükümlülüklerden muaf iş yapmaları önlenecek.
 
* Prim borcu olan esnaf da sağlık hizmetlerinden yararlanacak.
 
* Taşeron işçi uygulaması sona erdirilecek.
 
* Çiftiye mazot 1.5 liradan satılacak.
 
* Kredi borçlarının biriken faizlerinin yüzde 80’i silinecek. Kalan borç yeniden yapılandırılacak. Kılıçdaroğlu, bu vaatlerine yönelik eleştirilere “‘Olmaz’ diyen varsa, kimse, karşıma çıksın” dedi.
 
* Seçimlerde ve siyasette dil yasakları kaldırılacak. Tüm yurttaşlara anadil öğrenimi olanağı sağlanacak.
 
* Faili meçhul cinayetlerde zaman aşımı kaldırılacak.
 
* Köye dönüşlerin önü açılacak, adları değiştirilen yerleşim yerlerinin eski adlarının yeni adlarıyla birlikte kullanılmasına olanak tanınacak.
 
* Polisin keyfi uygulamalarına, orantısız şiddete ve biber gazı kullanımına son verilecek.
 
* Tutukluluk ve gözaltı süreleri AB standartlarıyla uyumlu hale getirilecek.
 
* Cumhurbaşkanına hakaret suçunun, yurttaşları sindirme amacıyla kullanılmasına yönelik yasalar kaldırılacak.
 
* Partiler üstü sembolik yetkilerle donatılmış, yürütme yasama üzerindeki etkisi sınırlandırılmış bir cumhurbaşkanlığı modeli oluşturulacak.
 
* Memurların siyasi partilere üye olması yasağı kaldırılacak.
 
* Baraj yüzde 5’e düşürülecek.
 
* Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı tüm ayrımcılıklara karşı kararlı şekilde mücadele edeceğiz.
 
* İhtiyacı olan üniversite öğrencilerine karşılıksız eğitim bursu verilecek. Üniversite harçları tamamen kaldırılacak, üniversiteyi kazanamayan gençlere 240 TL üniversiteye hazırlık desteği verecek.
 
* Yoksul üniversite öğrencileri için kent içi ulaşım ücretsiz olacak.
 
* Askerlik süresi kısalacak. Üniversite öğrencileri yaz tatillerinde taksitle askerlik yapabilecek.
 
Bildirgede, Kürt sorunu ve çözüm süreci konusunda da tüm partilerin katılımıyla mutabakat sağlanacağı belirtilirken şu ifadeler kullanıldı: “Her türlü şiddet ve baskıyı sona erdirerek sorunu müzakere ve siyaset yoluyla çözeceğiz. Kürt sorununun çözüm yerinin TBMM olmasını sağlayacağız. TBMM’de temsil edilen tüm siyasi partileri çözüm için bir araya getirerek süreci geniş bir toplumsal uzlaşma ile yürüteceğiz. Sorunu çözmeye yönelik tüm girişimlerin şeffaf ve hukuka uygun olmasını temin edeceğiz. Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananlar ve Uludere katliamı başta olmak üzere tüm faili meçhuller, işkenceler ve hak ihlallerini araştıracak bir Meclis komisyonu kuracağız.”
 
Cumhuriyet Halk Partisi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk genel başkan seçildiği dönemden sonra ilk defa böyle bir rüzgar yakaladı. Ön seçim ve kadınlara daha fazla yer verilmesi, vatandaşın anlayabileceği somut vaatler, yenilikçi ve eski motiflerin birarada kullanıldığı seçim reklamları, çalışmaları ve propagandası, partiye katılan yeni yüzler öncelikle kendi seçmeni daha sonra da halkın geneli adına bir heyecan yarattığı bir gerçek. Oylarını arttıracağını düşünüyorum fakat sonuçlar ne olur şimdiden kestirmek oldukça zor gözüküyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 892
Kayıt tarihi
: 17.11.14
 
 

Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster