Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ekim '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1127
 

CHP sol duruyor mu ?

CHP sol duruyor mu ?
 

Komünizim, o kadar güzel, o kadar insancıl bir şey ki sırf bu yüzden uygulanamıyor.”  

(Mahmut Esat Bozkurt- Atatürk ihtilal’i) 

Türkiye bugün iki ana sorunla mücadele etmektedir: 

- Modernleşme… 

- Etnik milliyetçilik… 

Bunların ikisinin de çözümü, sol bilinçlenmededir. Sol bilinçlenme ile kişi asıl gerçek gücünün emek olduğunu görür… Emeğe ne kadar değer verirse, ona sarılırsa o denli müreffeh yaşayacağını anlar. Bunun birinci koşulunun da emek doğrultusunda örgütlenmek olduğunu da kavrar. O doğrultuda adımlar atmayı kendini zorunlu sayar

Toplumsal sorunlar eytişimsel özdekçi yöntemle iyi tanınır ve işleyişi tam olarak saptanarak; eytişimsel özdekçi yöntemin çözüm teknikleri olan: 

- Zıtların birliği ve çatışması… 

- Nitelden nicele ve nicelden nitele geçiş… 

- Olumsuzlanmanın olumsuzlanması ilkeleri vasıtasıyla kolayca çözümlenebilir. Bunun için sadece sol bakış şaşılığından kurtulunulması gerekiyor. 

Özellikle NATO kuruluş amaçları, NATO üyesi Avrupa ülkelerini sol bakış şaşısı yaptı! Yalta’da yapılan dünya nüfus bölgeleri konferansında bu olay çok iyi bir şekilde programlanmış. Ve sonra da çok güzel uygulamaya konulmuştur. NATO üyesi her ülkede müthiş bir antikomünizm taraftarlığı yaratılmıştır! Bu ülkelerde komünizmin adını anmak bile suç sayılmıştır. Türkiye bu olguyu çok şiddetli bir şekilde yaşamıştır ve cezasını şu an çekmektedir

Bu ülkede sınıf bilinçlenmesinin önüne set çekilmeseydi şimdi böyle; yok bölünmeymiş, yok türbanmış gibi meselelerle uğraşılmayacaktı! Herkeste olan emek gücü ana güvence olarak algılanılacak insanlar onun etrafında kümelenip onun savaşımını vereceklerdi. Zaman geçti mi? Hayır! CHP çözüm arayışlarına sol bakış şaşılığından kurtularak bakabilirse mesele çözülür, bütün iş CHP’nin yüzünü sola çevirmesinde! 

Bakıyorum da CHP solcu falan diyorlar, ben buna gülüp geçiyorum. CHP sol durmuyor, eytişimsel özdekçi yöntemi ve çözüm tekniklerini kullanmadığı gibi kullanmayı da düşünmüyor! Böyle olunca da çözüm uzakta duruyor. 

CHP türban sorununun çözümünde modernleşmeden yana durmalı. Türban gibi gerici bir simgenin özgürleşmesi yanında yer alması hiç doğru değil! CHP modernleşmeci bir parti olarak kurulmuş ve cumhuriyetin ilk yıllarında da bu görevini çok iyi yapmıştır! O zamanki modernleşme çalışmaları olmasaydı bugün Arap kavmiyetçiliği almış başını gitmişti! 

Bugün beklenen CHP’nin sol bakış şaşılığından kurtulması ve modern toplumunun güçlenerek ilerlemesini sağlamasıdır. Tabii bu arada Önder Sav ekibinin de saf dışı edilmesi gerekiyor, başaramamış CHP’de en çok onların yanlışları var. Bunun için Kılıçdaroğlu MAN şirketinin bataktan kurtarılışının hikâyesini okumalı.  

CHP öyle türban özgürlüğü vs. işlerle uğraşmamalı, modernleşmeyi iyi anlatmalı halka, modernleşmenin yanında durmalı! 

CHP bilmeli ki türban özgürlüğüne kavuşturmayı amaçladığı insanların hiçbirinden oy alamaz

Gönlüm CHP’yi solda görmek istiyor! Gerçekten solcu CHP Türkiye için en büyük şanstır

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı büyük bir içtenlikle okudum. Daha ne diyebilirim size katılıyorum. Selamlar, saygılar.

Nabide Kılınç 
 22.10.2010 8:45
Cevap :
Teşekkürler..  22.10.2010 12:08
 

"Klavye sürçmesi"... Yanlışlıkla "Komünizm" yazacağınıza "Kominizim" yazmışsınız yani:) Onu belirtmek istedim sadece:)

Ümit Culduz  
 21.10.2010 21:47
Cevap :
Teşekkürler..  21.10.2010 22:02
 

M. Esat Bozkurt mu hatalı yoksa sayın Hocam mı? Klavye sürçmesi diyelim ve geçelim tabii:)

Ümit Culduz  
 21.10.2010 2:20
Cevap :
Ama kaynak ortada Ümit beyciğim, zahmet olmazsa bakıver.. Klevye sürçmesi falan değil yani! İlginize teşekkürler..  21.10.2010 15:57
 

Değerli öğretmenim, yazınıza katılmamak mümkün değil. Düşünmüşsünüz, emek vermişsiniz. Ama şunu de demeden geçemeyeceğim; Türk toplumunun yeri neresi ki de, CHP'den bu kadar acımasız beklentileriniz var? Daha Türban konusunu çözememiş bir toplumda "eytişimsel özdekçi yöntemler" bekliyorsunuz. Toplum neredeyse sosyal demokrasiye karşı çıkacak. Ama dediklerihiz bir gün olacak Bu eğitim ve kültür sorunu.Referandum gerçeğini herkes gördü. Saygılar sunuyorum.

bünyamin inan 
 21.10.2010 1:27
Cevap :
Ama sevgili Bünyamin bey ben olmamış bir şey önermiyorum ki.. CHP'nin kurucusu sevgili Atatürk bunu kullanmış, "eytişimsel özdekçi" yöntemin çözüm şeklini modernleşmede kullanmış devlet erkini modernleşmeden yana kullanarak şeriata karşı modernleşmeyi tutmuş ve bu yolda önemli de yol almış. Bugün bunun faydalarını kullanıyoruz halen! İlginize teşekkürler..  21.10.2010 15:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 840
Toplam yorum
: 4010
Toplam mesaj
: 118
Ort. okunma sayısı
: 218
Kayıt tarihi
: 04.07.10
 
 

1949 yılında Söke Nalbantlar köyünde doğdum. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik bölümünden mez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster