Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
361
 

CHP üzerine

CHP üzerine
 

CHP seçimi kaybetmiş. Daha önce bir çok kez seçim kaybetmedi mi CHP? Bu seçimler ne CHP’nin kaybetmiş olduğu ilk seçimdir ne de son olacaktır. CHP hak ettiği oyu almıştır. Kaldıki hak ettiğinden kanımca daha fazlasını almıştır. CHP bu hali ile bundan daha fazla oy beklerse "hayalle yaşayanın müziksiz dans etmesi" gibi bir noktaya düşer ki bu durumda çok komik olur.

Esasen çok net olarak tartışılması gereken bir örgüttür CHP. Bir çok noktadan ele alınması ve irdelenmesi gereken bir örgütsel yapı. Kendi iç yapılanması, yönetim kadrosu, toplumla olan bağı, siyasal hayattaki işlevi, tarihsel geçmişi ile CHP ciddi ve temel bir şekilde irdelenmeli, tartışılmalı ve ortaya çıkacak sonuç doğrultusunda, ne yapması gerektiğine karar vermeli. Aksi halde, devamlı olarak seçmenlerine hayal kırıklığı yaşatan bir parti hüviyeti taşıyacaktır.

Bugün öncelikli olarak CHP’deki en önemli sorun liderlik sorunudur. Bir siyasal parti bu denli çok yıpranmış ve hayatı sürekli mağlubiyetlerle dolu olan bir genel başkanla hiçbir yere gidemez, hiçbir toplum kesimine karşı umut oluşturamaz. Dolayısı ile CHP genel başkanını acilen değiştirmelidir. Bu son derece net ve tartışmasız bir doğrudur.

İkinci sorun olan parti içi yapılanmayı hızlı bir şekilde, sağlıklı temellere oturtmalı ve parti içi demokrasiyi, en yüksek seviyeye çıkartacak tüzük değişikliklerini yapmalıdır. Bir başka temel sorun ise partinin tüm yaşlı üyelerini, sadece oy veren bir seçmen konumuna itmeli ve toplumun yaş ortalaması ile denk düşen bir kadro yaratmalıdır.

Gençlik kollarını sıkı çalışan bir birim haline dönüştürmeli ve ülkenin her yerinde örgütünü ayakta tutacak ve aktif hale getirecek eğitim programlarına yönelmelidir.

Günümüz koşullarının dayatmış olduğu en temel konulardan biriside demokratik katılımdır. İşte bu noktada, CHP tüm üyelerini, aktif olarak her türlü katılımın içerisine çekmek gibi temel bir işlevi ortaya koymalıdır. Genel başkan seçimine kayıtlı tüm üyeler iştirak etmeli, milletvekili adaylarının belirlenmesine aktif olarak katılmalı ve parti üyelerinin katılımı ve oyu ile seçilmeli, Belediye başkan adayları keza aynı yöntemle seçilmeli. Diğer alanlardaki parti içi seçimlerde kayıtlı üyelerin oyu esas alınmalıdır. Parti meclisi seçimleri, MYK seçimleri ve sayabileceğimiz daha bir çok parti içi seçimler bu tarz bir demokratik katılımla gerçekleşmeli. Seçimlere katılacak olan kayıtlı üyeler hangi süreçlerden geçerek oy kullanabilmelidir? Bu durum ciddi bir eğitim sürecine tabi tutulmalı ve parti okulundan mezun olanlar bu hakkı elde etmelidir. Bir tarafta sosyal demokrasi ve siyaset eğitimi, diğer tarafta ise asaletin tasdik edilmesi sürecidir. İşte bu gibi hususlar hayata geçirildimi, yarın seçim olacakmış gibi çalışan bir parti örgütü yaratıldımı ve direk olarak toplumla iletişim ağı kuruldumu, CHP’nin seçim başarısı elde etmemesi için hiçbir neden yoktur ve hedef, istisnasız toplumu dönüştürme projesi olmalıdır.

Yukarıdaki hususların hayata geçirilmesi için, kesinlikle heyecan yaratacak ve liderlik karizması olan, toplum nezdinde güven duyulan, kültürel donanımını tamamlamış, atak bir ismi ne yapıp edip partinin başına getirmeliler. Tabi bu noktada daha can alıcı bir sorun var ki o da ideolojik yapılanma.

Bir defa CHP kendisini siyasetin neresinde tanımlıyor. Sağda mı yoksa solda mı? CHP duruşu gereği ne sağ parti, ne de sol bir parti. Mevcut yapının korunması doğrultusunda adımlar atan ve katı milliyetçi duruşu ile net bir siyasal karakter koymayan kişiliğe sahip. Bu yapının, ideolojik yapılanma ile kırılması ve sosyal demokrasinin aktif olarak uygulanması yönünde adımlar atmalıdır. Oysa CHP’ye biraz kıyıdan köşeden bakarsak, kürt sorunu konusunda ne söylediği belli değil ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu etkisi altında tutan feodal yapıya karşı nasıl bir savaş içerisinde olduğu meçhul. Bir defa kürt sorunu konusunda net bir ideolojik bakışı yok. Alternatif siyaset üretmek yok. Ordu eksenli siyasetten vazgeçmeli, tam aksine demokratik eksenli siyasete yönelik radikal bir geçiş yapmalıdır.

Bir başka nokta, ülke gündemini en çok meşgul eden konulardan birisi; türban. Bu konuda CHP tarzını değiştirmeli ve türbanlı insanların eğitim hakkı elde etmeleri yönünde adımlar atmalıdır. Ama bir sol parti olarak bilimsel eğitimi sonuna kadar savunmalı, bilimsel eğitimin gereklerinin hayata geçirilmesi yönünde, tutumunu net bir şekilde ortaya koymalıdır. Bilimsel eğitimi ön plana çıkarmayıp, bu konuda ciddi çalışmalar yapmaksızın, direk türbana karşı olmak, bu insanları, karşı kampa itmekten başka bir işe yaramıyor.

Bu zamana kadar türban, siyasal islamın en net propaganda aracı haline geldi . Bu zeminin oluşmasına kim yardım etti dersek, tabiki bilimsel eğitimi bir kenara koyup, salt devletin yapısı budur deyip işin içinden sıyrılma anlayışı, yardım etti. O zaman ortaya çıkan temel husus ne oluyor? Uzun erimli toplumu dönüştürme projesi. Toplumu dönüştürebilmek için, parti örgütü olarak, gerek iktidarda, gerek muhalefette, toplumun her kesiminin ayağına gitmekten geçiyor. Doğal ki bu tip aktif çalışma tarzı yaşlı kadrolarla, heyecanını yitirmiş kadrolarla olmaz. Genç ve dinamik kadrolarla, sokak aralarında, köylerde, mezralarda, gecekondularda, kahvehanelerde, pazarlarda, işportacıların arasında, işçilerin arasında, memurların arasında örgütlenme faaliyetleri ile yürür. Bu tip bir faaliyet olmadığı taktirde iktidar hedefi ve toplumu dönüştürme projesi kağıt üstünde kalır.

Ama önce genel başkan sorunu çözüme kavuşturulmalı. Aksi halde önümüzdeki on yıl boyunca iktidar falan hayalden öteye gitmez.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Siz daha ciddi yaklaşmışsınız olaya ama yine aynı nokta da buluşuyoruz. Bu iş hayatında da böyle değil midir zaten. Bir adama bir sorumluluk verirler vermesine de; o kişi o şirkete bir şey katamadıysa, görevinin hakkını veremeyip, koltuğu dolduramadıysa ne olur? Hesabını kesip koltuğa layık birini oturturlar. Ve iki yanlış birden düzelmiş olur! Lider aranıyor yazımı da tavsiye ederim. Her ne kadar mizahta olsa! Saygılarımla…

Ayrıntıda gezinmek 
 16.08.2007 0:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1509
Toplam yorum
: 3024
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1138
Kayıt tarihi
: 07.08.07
 
 

Yazarım... Okurum... Öğrencilik yıllarımda çok yazdım... Kompozisyon derslerinde yazdım... Duvar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster