Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '19

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
48
 

CIA Raporlarında Kürtler

Kitap: Amerikan İstihbarat Raporlarında Kürtler

Tür: Belgesel

Puan: 10 üzerinden 10

Kitabın orijinal adı "Amerikan İstihbarat Raporlarında Kürtler". Bu kitapta yazarın yorumlarını, kişisel görüşlerini veya eğilimlerini göreceğinizi umuyorsanız yanılıyorsunuz. Kitap, baştan aşağı Amerikalılar tarafından resmi raporlarda kaleme alınan ifadelerle dolu. 

Güncelliği hala devam eden stratejikl bilgileri medyaya vermeyen, fakat kendisi için artık çok da önem arz eetmeyen kısımlarını halkın incelemesine sunan ABD'lilerin 100 yıl boyunca Kürtler hakkındaki eylemlerini, görüşlerini ve politikalarını içeren belgelere bu kitapta ulaşabiliyorsunuz.

Kitabı eğer dikkatli okuyacak ve notlar çıkaracak olursanız yalnız Türkiye değil İran, Suriye ve özellikle de Irak'taki Kürt sorunu olarak adlandırılan sorunun aslında Amerika Birleşik Devletleri sorunu olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

1800'lerde başlayan ve İngilizlerce komuta edilen istihbarat ordularının ortadoğudaki neredeyse tüm mahallelerin sokak sokak, ev ev röntgenini çektikleri açıkça görülüyor. Ortadoğu'ya salınan istihbarat orduları gazeteci, turist ve işadamı görüntüsünde olmak üzere birçok kılığa girerek her ailenin özelliklerinin neler olduğunu uzun uzun İngiltere'ye sonrasında ise Amerika'ya rapor etmiştir.

Titizlikle tutulan raporlarda hangi ailenin, hangi aşiretin zaaflarının neler olduğu en ince detayına kadar raporlaştırılmış. Bunun bir sonucu olarak hangi ailelerin arasına nasıl nifak sokulacağı, hangilerin silahlı olarak destekleneceği ve Amerikan çıkarlarına hizmet etmesi için kullanılabileceğinin detaylı bir tomografisi çekilmiş.

Bu kitabı bu ülkede yaşayan herkesin okumasının ciddi faydaları olacağını düşünüyorum. Bu kitabın içerisindeki bilgileri sağcısı ve solcusuyla herkesin okumasının en önemli faydasının ülkemizin içerisinde dönen dolaplarda da kimin elinin nerede olduğunun nereye uzandığının anlaşılmasına katkı sağlamak olacağını düşünüyorum.

Öte yandan Kuzey Irak'ta bir zamanların en küçük ve etkisiz Kürt aşireti olmasına rağmen neden özellikle Barzaniler'in desteklendiği, ABD'nin hangi amaçları doğrultusunda Kürtleri kullanmaya çalıştığı ve bunun için ne gibi kirli işler organize edildiğinin görülmesi açısından çok önemli bir eser olduğunu belirtmem gerekir.

Son olarak bugün özellikle milliyetçi kesimin ve PKK sempatizanı HDP'li kesimin bu eseri okumasının bir zorunluluk olduğunu düşündüğümü söylemem gerekir. İkincil olarak bugün HDP'yi desteklemenin peşine düşmüş olan CHP taraftarı kesimin aslında neye hizmet ettiğini fark etmesi açısından bu kitabı mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum.

Tüm bu kesimlere ek olarak AKP'lilerin de bu eseri okumasında yarar görüyorum. Yeri geldiğinde stratejik olarak veya geçici olarak dahi desteklenen bu grubun ilk fırsatta devletleri ortadan kaldırmak için nasıl hazırda ve arka planda çalıştıklarını gösteren önemli bir eser olan bu çalışmanın muhafazakar kesimin zihinsel dünyasında PKK meselesini çözümlemeye katkı sunacağını düşünüyorum.

Özetleyecek olursam kitap asprin gibi, herkese her konuya faydalı... Okumayan çok şey kaybeder diyorum. İyi okumalar

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 423
Toplam yorum
: 207
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 2154
Kayıt tarihi
: 05.06.10
 
 

Jack Amca, düşünsel dünyasındaki gelişmeleri dışa vurmak niyetiyle başladığı yazı yazma sevdasına..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster