Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Nisan '19

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
32
 

Cibranî-46 (Büyük)

İhtiyarlık oynayıp durup zıplayıp uçmakta yedi düvelin yetmiş yedi dansını etmekteymiş, Yüzünden tebessüm ve mutluluk akmaktaymış. Bu durumu gören, görüp derin bir meraka düşen “Büyüklük” ihtiyarlığa sebebini sormuş. İhtiyarlık zıplamasını durdurmaya dahi gerek duymadan bu vaziyette cevap vermiş:

 “ Bbben hiçbir ter dökmeden saygı görüyor, görmediğimde saygı gösterilmemesini rahatlıkla eleştirebiliyorum. Neredeyse herkes beni SEN sanıyor. Ben elbet toplu taşımada yer verilen, sözüne kulak verilip evlerde olması gerekenim ama saygı sana gösterilir. Benden olup zerrece saygıyı haketmeyenler dahi beni SEN sanıyor” deyip işaret parmağıyla uzakta oturmakta olanları işaret edip eklemiş:

“Bak, onlar var bir de nam, şan, mevki, ünvanlı bunları kalkan kılmışlılar var, bunların SEN olduğunu sanıyor rahatlıkla gerine gerine yaşayıp gidiyorlar…”

“Bilirsin ki ben olmak mukadderdir, Sen olmak deyişde, eyleyişde, duruşda meydana gelir.”

Büyük insanların yaş, mevki, unvan, sınıf farkları da yoktur zira büyüklükleri karşısında bu zerreliklerin esamisi yok olmuşdur. Aksi anlayış yanaşma-dalkavukların zihniyeti ve bu zihniyetlilerin davranışları neticesi adam oldum sanırların mirasıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
Toplam blog
: 230
Toplam yorum
: 72
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 42
Kayıt tarihi
: 04.10.17
 
 

Gelmiş, gider. Görür, seyreyler, anlam çıkarır. Yazdıkları kalbinden taşanlar aklından uçuşanlard..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster