Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '19

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
47
 

Cibranî-51

İdamın hiçbir hakkaniyet, zaruret ölçüsüne dayanmadığı bir ülkede, kimi insanlar para verip yöneticilere gücünün yettiğini ölüme gönderebilmekte olan bir yerde. Tarihin birinde bir “ kalp kulu” aşk ile solur olmuş o memlekette. Sevmek ve bundan acı çekmek yolunda yokmuş üzerine. Ama sevmenin yoktur ya ele avuca, akla sığar tarifi tıpkı onun gibi yoktur da siparişi. Adam öyle sevmiş ki bir kadını, kendinden geçip kendine gelme yolunda ruhlar eskitmiş lakin gönlünü teskin edememiş.

Bilememiş, kadın evlenmiş lakin bu türlü solumasını kesememiş; boğaz mı bu kesiversin hemen nefret eden gibi. Lakin bu duygu da bitsin gitsin istermiş, çünkü tüm civara yayılmış, alay ve eğlence konusu, dedikodu mevzusu haline gelmiş. Bir gün o diyardan gideceğini söylemek için sevdiğinin kapısına gittiğinde birileri gördüğü gibi dedikodunun yayılmış hemen onbir çeşidi. Kadının kocası da bilirmiş suçu olmadığını, ama bir yandan da kıskanırmış, zira hiç onun gibi hissetmemiş kalbinde eşini.

Varmış parası, buymuş da fırsatı, yakalatıp kurdurmuş idam sehpasını. Son kez konuşup konuşmak istemediğini sormuşlar, tek cevap alamamışlar. Adam ilmiği boynuna geçirilince az gelmiş, taşa da tutalım deyu bir fikir gelmiş hödüğün birinden. Adamım gözü adama ilişmiş, fikri öne atan da aşığın önceki mahbubunu bilen ve bundan dolayı nefret duyanmış. Aşığın gönlüne bir hançer saplanmış, boynunu ilmikte ağırlaştırmış, ilmik adam ile dertleşmiş; adamın bu beldede yaşadığı hayatta duyduğu son ve en anlamlı hikmetmiş:

  “Tanrı yargılasın seni; çok daha berbat oluyor insanın yargılamaları. Kusurlun un yargısı da kusurlu olmaz mı ki? Tam adalet isteği benimkisi”

Nevzat Dağlı, KediSevenAdam bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
Toplam blog
: 229
Toplam yorum
: 72
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 38
Kayıt tarihi
: 04.10.17
 
 

Gelmiş, gider. Görür, seyreyler, anlam çıkarır. Yazdıkları kalbinden taşanlar aklından uçuşanlard..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster