Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
146
 

Ciddi oyun: TC Elektrik kesintisi 31.03.15: Dört

Ciddi oyun: TC Elektrik kesintisi 31.03.15: Dört
 

google


3 gün sonra, sonunda teknik bir açıklama geldi:

“Buna göre arıza yaşanmadan önce, Adana bölgesindeki hidroelektrik santraller, 5 bin 100 megawatlık (MW) üretim yaptı. Ancak kullanım 2 bin 500 MW'ta kaldı. Türkiye genelindeki elektrik sistemi birbirine entegre olduğu için, fazla gelen 2 bin 600 Mw elektrik sisteme verildi. Aşırı yükleme üzerine, doğudaki şebeke hatları kendini otomatik olarak kapattı. Bu hatlar kapanınca, elektrik sisteminde 3 bin MW'lık bir enerji açığı ortaya çıktı. Batıdaki sistem, frekansı dengede tutabilmek ve bu açığı kapatmak için yüklendi. Sistem bunu kaldıramadı ve domino etkisiyle çöküş 45 ile yayıldı. Sabotaj ve siber saldırı dahil, diğer ihtimaller de araştırılmasına rağmen, incelemeleri yapan uzmanlar, soruna Adana çevresindeki ani arz fazlalığının, ‘en kuvvetli ihtimal’ olarak belirledi.”

http://www.gazetevatan.com/elektrik-kesintisinin-arkasinda-o-il-cikti--766729-gundem/

Şu ana kadar belirtmedik, artık belirtebiliriz:

Elektrik akımı dalgalardan oluşur ve farklı frekanslardan. Normal şehir cereyanı belli bir frekansı kullanır ama bunun distorsiyonu da vardır. Bu durumda:

Bir: Faz farkı yaratıp, sistemde elektrik varken bile, yokmuş gibi bir durum yaratılabilir, yani sistemin algılayıcıları farklı frekanstaki elktrik akımını algılamaz. Bunu algılatmak mümkündür ama farklı bir sistem gerekir bunun için.

İki. Voltajla oynayıp sisteme fazla amper bindirmek mümkündür ki bu da sistemi kilitler ve sigortaları attırır.

Böylelikle:

‘Sistemdeki geçici elektrik fazlalığı, elektrik azlığı ve sistem kilitlenmesi yaratmış’, biçiminde bir açıklama geldi. Mümkündür.

Ancak ekleme de var:

“Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürü Kemal Yıldır ise, 45 yıldır bu büyüklükte bir olay görülmediğini belirterek, ‘Türkiye'de son dönemde birçok yere saldırı var. Bu kapsamda sisteme bir saldırı ihtimali de değerlendiriliyor. 40-45 yıldır böyle bir olayla karşılaşılmamış’ dedi.”

Ben 52 yıldır böylesini bilmiyorum.

Asıl önemli olan ise, daha önce elektrik sistemine saldırı olması.

Ancak, müdürün eksik bir noktası var:

Entegre sistemden aşırı çalıntı var, devlet bile miktarını bilmiyor. Yani, herhangi bir özel veya tüzel kişi, carttadanak milyon vatlık çalıntı yapabilir. Bunun için, birkaç noktadan çıkış yaparsın. O zaman voltaj da düşer, amper de. Ki bu da saldırı biçiminde görünebilir.

Ya da, gıcıklık olsun diye, bir yerden çıkış yaparsın, bir yerden giriş yaparsın, yani dolaylı kısa devre yaparsın. Yüksek izale hatları lök gibi ortada nasıl olsa. İşte o zaman saldırı olur.

Burada sorun şu:

Sezebildiğim kadarıyla, tüm bu artılar ve eksiler, mutlak değer fonksiyonu gibi, türbülansta birleşerek toplam değer kazanıyor gibi.

Şimdi durum şu:

İsteyen herhangi biri, büyükkentlerdeki ana trafolardan birini anında devredışı bırakır. 2000’de İstanbul’da bunun tamirinin 1 hafta sürebileceğini yaşadık. Yani, devlette hazır trafo ikamesi yok.

Eh, belki bundan sonra yaparlar ama umudumuz yok açıkçası.

Sonuç:

TCn’ni tüm elektriği hala kaput edilebilir olarak, tüm saldırılara açık ve korunmasız olarak duruyor.

Eminim ki Dünya, durumumuzdan bizim öğreneceğimizden çok daha fazlasını şimdiden öğrenmiştir. ‘Ciddi oyun’ kavramı, onların icadı çünkü. Adamlara resmen gönüllü kobay olduk.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 500
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster