Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini

http://blog.milliyet.com.tr/bashico

12 Şubat '08

 
Kategori
Hayvan Bakımı
Okunma Sayısı
5527
 

Çiğ beslenmenin faydaları ve beslenme miktarı

Çiğ beslenmenin faydaları ve beslenme miktarı
 

Ağzında balık mutlu bir köpek


Çiğ beslenmeye geçeli aşağıdaki değişimleri bizzat kedilerimde gözlemliyorum.

Su ihtiyacında azalma: Kuru mama midede şiştiği için çok su içirtirken, çiğ et içindeki su bu ihtiyacı azaltır.

Dışkı miktarınında azalma: Normalde kuru mama vücuttan yaklaşık 14 saatte atılırken, çiğ besinler hızlı sindirilir, büyük oranda öğütüldüğü için hayvanın dışkısı ufak ve kokusuz olur. Kuru mama ile beslenirken evin en ucundan bile kokuyu duyardım, şimdi ancak kumlarına baktığımda dışkıları farkediyorum.

Vücut kokusunda azalma: Köpeklerin aşırı kokusunu azaltır. Koku deri problemlerinden kaynaklanır. Sağlıklı bir beslenme ile bunlar giderilir. Kedilerin ise çişleri, dolayısıyla kumları daha az kokar. Benim kedi odasındaki kokuda büyük azalma oldu.

Diş taşlarında azalma: Çiğ kemikler sayesinde kuru mama artıklarını dişlerde oluşturduğu tartar azalır. Eti çiğnerken diş etlerine masaj olur. Bir süre sonra hayvanınız bembeyaz dişlere sahip olur.


Günlük ne kadar beslemeliyim?
İlk önce kedi veya köpeğinizin kaç kg geldiğini ölçün. Ben kedim ile birlikte tartıya çıkıp kendi kilomu düşüyorum. Büyük köpekler de veteriner hekimler tarafından tartılabilir.

Bir kedi veya köpeğin günlük çiğ besin ihtiyacı et ve kemikler birlikte ağırlığının yaklaşık %2-3 oranına denk gelir. Yetişkin hayvanınızın kilosunu sabit tutmak için % 2, zayıflatmak isterseniz % 2’den daha azı yeterli olacaktır. Kilo almasını isterseniz de % 3. Büyümekte olan yavrular, ufak köpekler, dev cinsler, hamile hayvanlar veya çok aktif köpekler için bu oranı %4-5 ve üstünü düşünebilirsiniz. Hacimsel olarak hayvanın bir günlük öğünü kafasının boyutları kadardır.

4.5-5kg gelen aktif bir kedinin günlük ihtiyacı 150gr kadardır. Yeme miktarları aynen insanlarda olduğu gibi hayvanın metabolizmasına da bağlıdır. Kimisi daha az yer, kimisi daha çok yer. Yaklaşık 25 kg gelen bir köpek için de günlük beslenme miktarı 500-750gr arasındadır.

Neyi ne kadar vereceğinize dair çiğ beslenmenin temel oranları blogum:
http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=91769

Fotoğraf: http://spbr.org/Public/Pictures/website_spbr/thorfishin250.jpg

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

evdeki ve işyerindeki kedilerim çiğ olarak hiç birşey yemiyor hele evdeki öldürsen de yemez 3 gün 5 gün aç gezdiğini biliyorum yemiyor tavuk et illaki pişmiş olacak 2 sinide kuru mamayla besliyorum nasıl aliştıracağım çiğ mama yadirmeye doktorumuz kuru mamayı öneriyor.art vitamin şurubu veriyorum kedime yardım edermisiniz bana sizin önerilerinize önem veriyorum verdiğiniz adreslere bakıyorum ama ingilizce olduğu için birşey anlamıyorum teşekkürler

HÜRREM GÜLEÇ 
 13.02.2008 1:05
Cevap :
Veterinerler doğal olarak kolay ve dengeli(!) olduğu için hazır mama önerirler. Islak mama yiyor mu? İlk önce kurudan ıslak mamaya geçmeyi deneyin. Pişmiş tavuk bile ıslak mamadan iyidir. Acele etmeyin. Islak mama içine pişmiş tavukları ufak parçalar halinde koyun. Sonra ıslak mama miktarını azaltarak tavuk miktarını artırın. Bir yandan da her seferinde tavuğu daha az haşlayarak verin. Bir süre sonra alışacaktır. Bu süre kediye göre değişir. Ancak tavuk gibi kuru mama yanında tadsız bir şeyi yemek için damak tatlarını tekrar doğala alıştırmak uzun sürebilir. Sabırla yavaş yavaş onlar miktarın değiştiğini anlamadan geçirmeye başlayın. Bazı ingilizce sitelerdeki bilgileri çevirip daha fazla bloglara yer vereceğim. Maviş mesela her zaman yemek istemeyebiliyor. O zaman biraz rüşvet ıslak mama tekrar ete istekli oluyorlar ;) Bazen bir ki hafta beğenmedikleri eti, ertesi gün acaiyip yiyebiliyorlar. Keyiflerine göre yani. Gelişmeleri bekliyorum :) İyi şanslar.  13.02.2008 10:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 201
Toplam yorum
: 243
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 11344
Kayıt tarihi
: 07.12.07
 
 

Tüm blog severlere merhaba! Boğaziçi Kimya bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe toplantı, etkinli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster