Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mart '12

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
2410
 

Çığ ve Ateşin Savaşı: Yıldırım Beyazıt ve Timur

Çığ ve Ateşin Savaşı: Yıldırım Beyazıt ve Timur
 

Bu benim Nisan başında basılacak yeni kitabımın adı. Daha piyasaya çıkmadan tanıtım da neyin nesi demekte haklısınız ama ne yapayım ki her yeni kitabım gibi bunun da  gerçekleşme arefesinde çocuklar gibi seviniyor ve bunu Milliyet Blogdaki yazar arkadaşlarla paylaşmak istiyorum.

Yıldırım Beyazıt Osmanlı Tarihindeki fenomen padişahlardan biri. Cihangirliği ve kahramanlığı yanında Sırp Prensesi Maria Despina'ya olan aşkı ile de ünlü. Bu aşkı uğruna damadı ünlü din bilgini ve mutasavvıf Emir Sultan'la ters düşmeyi bile göze alabilmiş gözü kara bir padişah..

Fatih'den önce İstanbul'u ve Kanuni'den çok önce Macaristan'ı fethedebilecekken doğudan gelen çığın altında kaldı. Ta Orta Asya'dan kopup gelen bu çığın adı Timur'du ve ne yazıkki Yıldırım'ın dillere destan ateşin tabiatı bu dev çığı söndüremedi.

Orta çağın en büyük meydan muharebesi olan 1402 Ankara Savaşı'nda zafer Timur'un oldu ve bu olay  Yıldırım'a çok ağır gelen esaret yıllarının başlangıcıydı. Koca sultan bu acı tutsaklığa çok dayanamayıp kahrından ölürken bazı tarihçiler intihar ettiğini yazar. Ancak sultanın su götürmez derin inancı ve ölümünün ani değil uzun süren bir hastalık neticesi olması intihar tezini çürütmektedir.

Timur zaman zaman kahraman rakibini Çin'i fethe gidecek ordusuna serdar yapmayı düşünmüştü ama sonunda bu sefere kendi çıktı. Karlı bir kış günü Otrar'da son nefesini verirken çok saygı duyduğu ünlü mutasavvıf Seyid Emir Külal'in ayak ucunda defnedilmesini istedi. Şu kaderin işine bakın ki Yıldırım'ın damadı Emir Sultan'ın babasının adı da Seyid Emir Külal'dı.

Tarihimiz o kadar renkli ve yazmaya değer ki sonunda verilen bunca emeği hak ediyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yıldırım Beyazıt ve Timur her dönemde çok ilgi çeken tarihi olaylardan biridir.Bu yüzden de çok okunan yazılarımdan biri oldu. Ancak aynı ilgiyi gerçekten çok güzel bir kitap olan(aynı zamanda e- kitap da) "Yıldırım Beyazıt ve Timur- Çığ ve Ateşin Savaşı" kitabımda göremedim.Okuyucu ya bu kitabı duymadı ya da Türkiyede kitap okumanın bilinen dramı..Bu sayfayı okuyan arkadaşları bu güzel, roman tadında biyografi kitabını okumalarını salık veriyorum:saygılarımla..

mustafa semih arıcı 
 18.05.2017 12:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 326
Toplam yorum
: 166
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 420
Kayıt tarihi
: 19.02.11
 
 

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Teknoloji Yönetimi dalında mast..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster