Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '19

   
  Kategori
  Çocuklar ve ilkler
  Okunma Sayısı
  49
   

  Cık Cık-çılar / Yoksa-cılar

  Her şeyi geç oldu, sanırım hala geç oluyor. Kimin olacak çocuğumun. El alemin " ayy hala dişi çıkmadı mı yoksa , hala mı emiyor yoksa, yemek yemiyor mu yoksa " diye cık cıkladığı canım oğlumun. Buradaki 'yoksa' önemli. O sihirli kelime. O kelime, 'yolunda gitmeyen bir şeyler var' anlamını katmak için garip bir ses tonuyla eklenir cümlenin sonuna. Otobüsteki teyze, parktaki bir başka anne, hastanedeki amca tarafından...

  Evet güzel anne, çocuğum 3 yaşında yeni yeni konuşuyor. Her gün masal okumamıza rağmen. Telefon, televizyon olmadığı halde.

  18 aylıktı yürüdüğünde. Emeklemediği halde, cık cıkçıların yürüteç kullanmayın baskılarına uyduğumuz halde.

  14 aylıktı ilk dişi çıktığında. Tüm gelişim değerleri normal olduğu halde. Bu diş meselesi gurur meselesine dönüşmüştü adeta. "Dişi çıktı mı?" sorusuna her gün maruz kalırdık. Sonradan fark ettik (!) Bebeklerin zorunlu olarak diş çıkarma dönemi diye bir kanun yokmuş meğerse. 

  Evet çocuğum yemiyor, yemek seçiyor. Saygı duyuyorum. Tadını sevmediğim bir şeyi biri bana zorla yedirmeye çalışsa sinirlenirim. 

  El alem konuşur, kıyaslar. Kıyaslasınlar. Siz aklınızdan çıkarmayın. Çocuklar birer birey, her biri kendine özel. Doktorunuz sorun yok diyorsa sen de çocuğum yemek yemiyor,  çocuğumun dişi çıkmadı, çocuğum konuşmuyor diye endişelenme. Onlar su gibiler akıp yollarını buluyorlar. Dişi de çıkar, yürür de, bir bakmışsın büyür de. Mükemmel değil, mutlu insan yetiştirmek için çabalıyorum. Diğerinden daha kolay ve daha eğlenceli buluyorum.

  Bu arada unutmadan cık cıkçıları, yoksacıları başınızdan kolayca savacak bir soru iliştireyim şuraya: 

  Örneğin "Emmiyor mu yoksa?!" Dedi. Ona gülümseyin ve "Neden sordunuz?" Deyin ve yanınızdan sessizce uzaklaşmasını izleyin. Hiç şaşmaz, her zaman işe yarar :)

   

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 49
  Kayıt tarihi
  : 23.03.19
   
   

  Yaş 30. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri Ilişkileri mezunu. Ilgi alanım, ilgimi çeken her şey. Japon..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster