Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '08

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
1368
 

Çıkartmam şortumu direnirim

Çıkartmam şortumu direnirim
 

“<ı>Ya kış, hemen geliverirse” diye çıkıştım karıma; gayri ihtiyari, biraz da panik halde, istemeden. Ya kış, hemen geliverirse...


Serindi, oldukça serindi dün gece hava. Müzeyyen’i dinlerken, burnuma toprak kokusu geldi. “Bir k<ı>ızıl goncaya benzer dudağın”ı söylüyordu. Bininci kez dinlesem de, bininci defa tüylerimi ürperten şarkılarım vardır. İşte bu da onlardan biri, “<ı>açılan bir gülüsün sen bu bağın”.


Burnuma toprak kokusu geldi. İzmir, çağırdı yine kollarına beni. Sev, dedi. Sarıl bana, ısıt beni. İçine doldur kokumu, hücrelerinin arasında dolaştır, kanına karıştır sevgimi.


Atletimin üzerine, kabanımı çektim. Altta şort, çıplak ayakta şipidik terlik, soluğu balkonumda aldım. Biraz önce, Müzeyyen’i dinlerken genzime çalınan koku; şimdi çarptı yüzüme, yerle yeksan edecekti nerdeyse beni. “<ı>Eh be İzmir, eh be sevgimin ve sevgilimin şehri; kokun da bir başka, kokuşunda” diye inledim. Sürdüm, sürüştürdüm, bulaştırdım yüzüme; toprağının rayihasına, denizinin iyotu ve sokaklarının melisası karışmış tenini.


Burnuma, ıslak kaldırım kokusu geldi. Terkedilmiş, öksüz ve yetim kaldırımların kokusu. Daha düne kadar, gece yarılarına dek, çocukların çığlıklarını yapıştırdıkları parke taşlarında, şimdi sadece mahallenin köpeklerinin dolaştığı; ıslak, yalnız ve dağılmış kadın saçlı kaldırımların, o, muhteşem hüzünlü kokusu.


Gözlerim, tek zinciri kopuk salıncağa takıldı sonra. İki salıncak vardı; biri sarı, diğeri kırmızı. Sarı sağlamdı da, kırmızının yıkılmış bir yarısı. Başında çocuk, hatta büyümüş çocuk eksik olmayan kanadı kırık salıncak; bak, sen de kalmışsın yalnız, boynun bükük, ıslak ve demir gibi paslı soğuk. Ben daha fazla dayanamam, bekle, gelirim birazdan, sararım yaranı, ılık ılık.


Şöyle, helalinden bir cigara tellendirmek geldi içimden. Bir de buz gibi, şerbet gibi, ilaç gibi, tek kadeh rakı. Yine beynimden, yine gönlümden geçenleri anlamış olacak ki balkonun kapısında beliriverdi canımın içi:


“<ı>Üşüteceksin bitanem, ne yapıyorsun bu soğuk havada balkonda, hem de şort-terlik, gir içeri Allahaşkına yahu.”


Panikledim, daral geldi içime, dökülüverdi kelimelerim; soğuk, serin, toprak kokan, İzmir kokan geceme:


“<ı>Ya kış, hemen geliverirse. Ya bir daha oturamazsam, bu balkonda ta bahara kadar. Altımda şort, ayağımda şipidik terlik.


Güldü, kafa salladı, girdi içeri. Biliyorum, yarın grip olursam, çıkaracak acısını benden ama değer be kardeşim. Ki ben, defalarca hastalanmama rağmen, her sene, yılbaşı gecesine kadar şortundan ve terliğinden vazgeçmeyen bensem eğer; bu İzmir, sonuna dek bu refakati hak ettiği içindir.


Bu sene de direneceğiz kışa. Kabullenmeyeceğiz geldiğini bir türlü, tüm Akdenizli halimizle. En çoğu; ıslak ve kimsesiz kaldırımlara bakıp hüzünlenecek, eşlikçisi mahallemiz köpeklerine yemek vereceğiz. Tek kanadı kırık salıncaklarla sohbetteyken, diğer taraftan.@Geçen sene bugün "Ben Bu Sözü Haketmedim !": http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=64854

@İki sene önce bugün "Sabah Sabah 'Asfalya'larımı Attırdılar": http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=7661

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İzmir'li değilim ama İzmir'i çok severim Aydın bey. Karşıyaka'nın kordonunda akşamüstleri dolaşmaya, güneşin batışını izlemeye bayılırım.. geldikçe- gelebildikçe tabii.. hazanda İzmir'e doyum olmaz.. çok güzel bir yazıydı elinize sağlık selamlarımla..

sema öztürk 
 22.09.2008 22:43
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Eksik olmayınız, İzmir'siz, Karşıyaka'msız kalmayınız efendim. Sağlıcakla.  23.09.2008 0:29
 

Her biten şeyin acısı gibi, Yazın bitmiş olması mı bizi hüzünlendiren..... Yoksa cıvıl cıvı Alsancak,Kordon manzaralarının yerini yapayanlız bir ıssızlığa bıakacak olması mı? Oysa her bitiş bir başlangıç değil midir? Ve biten şeylere hüzün değil, başlangıçlar için sevinç olsun hissettikleriniz... Çok güzeldi yazılanlar biriki satırda ben ekliim dedim.... Saygılar

Hilalblc 
 22.09.2008 9:43
Cevap :
Teşekkür ederim, çok incesiniz Hilal Hanım. Eksik olmayınız efendim.  22.09.2008 22:02
 

İzmir'de bu mevsime yakışan şort üstü süveterdir! Başka giysi tanımaz bu şehir bu mevsimde!... Bende aynen öyle... :)) Sevgilerimle...

Olcay Gülgün Karaoğlu 
 21.09.2008 2:58
Cevap :
Doğrudur Gülgün Hanım. Sağlıcakla ve hep İzmirle kalın.  21.09.2008 23:05
 

Birden soğuyunca hava bozdu bizi. Üşüdüğümü hissediyorum şimdi. Soba yansa hoşuma gider Aydın Bey. Selamlar.

Ahmet Balcı 
 21.09.2008 2:44
Cevap :
Yakışır sayın Balcı. Sevgi ve selamlarımla.  21.09.2008 23:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 920
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3642
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster