Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '14

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
177
 

Çikolata "Rüzgar bana sesleniyor."

Çikolata "Rüzgar bana sesleniyor."
 

Bir zamanlar Fransa’nın kırsal bölgesinde küçük bir kasaba vardı. Burada yaşayanlar sukünete inanır, başkaları tarafından tanımlanmış yerlerini sorgusuz sualsiz kabul ederlerdi. Kader, umutlarını boşa çıkarmışsa daha fazlasını istememeyi öğrenmiş insanların kasabasıydı taa ki […] diye başlayan bir film düşünün aşk filmi. Çikolata aşkı…:)

Düzen yüzyıllardır kurulu değil midir. Bu doğru bu yanlış bu böyle bu şöyle bu ayıp o kayıp ahah’lar vahvah’lar dıttt hmmm yasaklar diye diye aşılmadı mı kurallar. Her yasak baskı yaratır merak uyandırır ayartır. Cahiller bu yüzden zararlıdır. Kullanılır. Yalancının mumu yatsıya kadardır. Gün gelir çekirge üçüncü sıçrayışında ele gelir. Galileo dünya yuvarlaktır dediğinde hapsedilmemiş midir? Sokrates, kodamanlar yerinden olmasın diye iftira atılarak idam edilmedi mi? Kafasını çalıştırıp fikrini söyleyenler cadı büyücü hain ilan edilmedi mi? E Ne değişti herşey ve değişmeye devam edecektir. Fikirler olduğu sürece. Olmasa bile kaçınılmaz gerçek zamandır. İlahi adalet ise her zaman vardır.

Taa ki kasabaya 1959 soğuk karlı kış ayında rüzgarın estiği yöne doğru ilerleyen Vianne kızı Anouk ile sessiz bir Fransız kasabasına gelene dek. Çikolata tutucu kasaba halkının duygularını tutkularını canlandırır. Tutku suç mudur?  Bu kasabada günahtır. İnsanları korkutur. Ancak zorda olsa gri sisli hava çikolata sayesinde aydınlanır. Kasvetli, monoton yaşamlarıyla suratsız insanlar gülmeye dans etmeye başlar. Kasabaya eğlence, mutluluk, umut, hayat gelmiştir. Çikolata dükkanında çeşit çeşit çikolatalar vardır. Tarçınlı, sütlü, biberli… İnsanın canı çekiyor. Çikolatayı biberle karıştırıp eritmeye çalıştım ama olmadı.:) Vianne dükkanına gelen insanlara önce çikolata ikram ediyor.  Kişinin hangi çikolatayı sevdiğini tahmin ederek. Aciz olana cesaret, yalnız olana dost, mutsuz olana sevgi veriyor. İhtiyacı olan insanlara gidiyor. Johnny Depp ise filmde Roux karakteriyle tartışmasız en karizmatik adam. Vienne Roux’la yakınlaşır. Anouk ise hem talihli hemde talihsiz bir kızdır. Sürekli mekan değiştirmekten yorulur. Yinede annesi mutluluğudur. En sonunda çikolata geldiğinden beri karşı çıkan yasak, haram, cezalandırırım diye vaazlar veren belediye başkanını bile baştan çıkarır. Hani şeytanın icadıydı. Kendisi lezzeti bulunca mubah oldu.

Çikolata(Chocolat) Oyuncuları; Johnny Depp,  Carrie-Anne Moss,  Alfred Molina,  Peter Stormare,  Juliette Binoche  olan film Joanne Harris'in aynı isimli romanından sinemaya uyarlanmıştır.  2000 ABD-İngiltere ortak yapımı filmin yönetmeni Lasse Hallström, senaryo; Robert Nelson Jacobsv e yapımcılar ise David Brown,  Kit Golden, Leslie Holleran’e aittir. Vee Fransız besteci, piyanist Erik Satie. Bir de Johnny’nin gitar çaldığı anlar. Offfff müziklerin hepsi özenle seçilmiş harika. Rüzgar bana sesleniyor.

SAYKO bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence de çok güzeldi bende yakın zamanda Johnny Depp filmleri izlemeye sardım, oldukça duygusal ve romantik bir film.

Ferhat Dağkıran 
 05.02.2014 22:21
Cevap :
Teşekkür ederim yorumunuza.  10.02.2014 13:12
 

Sayın Yazarım, Çikolata benim de çok severek ,keyif alarak izlediğim bir film idi. Nereden aklınıza geldi, yoksa televizyonda mı yayınlandı. Keşke tekrar seyredebilsek. Sevgi ve saygılarımla

GOKOYA 
 29.01.2014 9:27
Cevap :
Teşekkür ederim. Sevdiğim filmleri dvdden tekrar tekrar izlerim. Rahatlatır. Hem romantik hem düşündüren filmlerden hepimiz çok severiz çikolatayı geçmişte kafa yapıyor diye yasaklandığını düşünsenize.:)İnceden inceye mesajlar var.   29.01.2014 15:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 93
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 541
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Sanatla ilgileniyorum. Işık olan yerde zaten beyaz vardır. Karanlıkta kalanlar siyahtır. Renkler ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster