Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '11

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
780
 

Çılgın proje, acı gerçekler

Çılgın proje, acı gerçekler
 

Nüklerden sonra..


Başbakan dün aylardır beklenen İstanbul için çılgın projesini açıkladı. Boğaza kardeş, Kanal İstanbul. Proje “ yeni” olmasa da önce insana heyecan veriyor ama sonra başbakanın söylediklerinin detayını düşününce “acı gerçekler gün yüzüne çıkıyor. Öncelikle madem bu kanal boğazdaki tanker trafiğini azaltmak ve çevresinde yaşayanları korumak amaçlı öyleyse kanalın çevresine yeni uydu kentler, yaşam alanları inşa etmek niye. Üstüne üstlük en dar yeri 800 metre olan boğazda tankerler zorlanıyorsa 150 metre genişliği olacak kanalda kaza olma ihtimali daha yüksek değil mi? İkinci konu maliyetin finansmanı. İlk telafuz edilen 20 Milyar TL bence biraz düşük ama bu meblağın bile çıkartılması için bu kanalın bir cazibe sunması lazım.  

Montrö sözleşmesine göre boğazlardan geçiş bedava, kılavuz isteğe bağlı. Benzer kanallar olan Süveyş, Panama, Kiel binlerce kilometre yol tasarrufu yaptırdığı için cazip. 30-40 km az yol için kim hem para verip hem de daha yavaş geçeceği bir kanalı kullanır. İşin çevre boyutu ise apayrı. Çıkacak hafriyat, yok olacak ormanlar bir tarafa 25 metre derinliğindeki dar bir kanalın nasıl kirlenmeden kalacağı ayrı bir merak konusu. Henüz hat belli olmasa da şuan için gündemde olan Silivri_Çatalca arasıda bence çok gerçekçi değil. Çatalca’da başlayan Istıranca dağlarını bu şekilde aşmak çok zor.Bu iş olsa olsa B.Çekmece gölü ve Terkos’u birleştirecek bir hatta ile yapılabilir. Güzergahın belli olmaması da tam arsa spekülatörleri ve daha önce orada arsa toplamış yandaşlara hediye. Sonuç; anlaşılan başbakan tam da YGS ve OSYM deki skandallar ile bunalırken gündemi değiştirmek için alt yapısı vs hazır olmayan, çok da yeni olmayan bir fikri “Çılgın Proje” diye patlattı, hayırlı olsun. Hemen ertesi gün alalacele YGS sonuçları da açıklanmış olması da “tesadüftür” artık  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Memleketin bir sürü sorunu varken, kanal projesi ancak abesle iştigaldir.Önce gelir dağılımındaki adeletsizliği düzeltmek gerek.Sonra vergi adaletsizliğini.Toplanan gelir vergisinin % 66 sını ücretliler ödüyor.Bu kadar rezalet saçma bir durum olabilir mi? Kim iktidar 8 senedir? Kıllarını kıpırdattılar mı bu konuda ? Kayıtdışı ekonomiyi önlemek için 8 yılda ne yaptılar? İşsizliği ve İstanbul'a göçü önleyecek bir projeleri var mı? Kanal projesi insanları İstanbul'a yığma projesidir.Türkiye için proje üreteceklerine küçük düşünerek sadece İstanbul için ve rant için projeler üretmektedirler.Kanal projesi de çılgın proje filan değildir.Aksine yandaşları zengin etmek adına hazırlanan çok aklıbaşında bir projedir.

sariyerli1 
 12.05.2011 10:18
 

Demokrasi için her ne kadar "hoşgörü - uzlaşma" kültürü gibi gerçek ile en ufak bir alakası olmayan benzetmeler yapılsa da gerçeklikte bu siyaset biçiminin toplumsal zenginliklerin siyaset kurumu tarafından bir takım ayrıcalıklara peşkeş çekilmesinden başka bir şey olmadığını her fırsatta görüyoruz. Devletin malı deniz yemeyen domuz zihniyeti yaşamın her alanında kendisini gösteriyor. İstanbul bitmiş olduğu için yeni bir rant alanı yaratılmak istenmiştir ve her şey bundan ibarettir. Siyasi partilerin halkın gerçek ihtiyaçları ile ilgili en ufak bir alakaları yoktur. Onların tek derdi halkın gücünü, halkın oylarına dönüştürüp ceplere indirmekten ibarettir. Bu demokrasi soygununa daha ne kader gözleri kapalı seyredeceğimizi şahsen ben çok merak ediyorum. Demokratikleşecekmişiz! Sevsinler demokratikleşmeyi. Demokratikleşeceğiz de yakın bir gelecekte ikinci bir İstanbul kanalı daha mı yapacağız? Gözleri açma vakti gelmedi mi hala? Sevgiler ve selamlar

Matilla 
 02.05.2011 12:14
Cevap :
Siyaset malesef bizde birilerini zengin etmek anlamına geliyor. sevg.saygılar.  03.05.2011 23:20
 

Değerli Görkem, bilirsiniz, bir konuda, ya kendimiz bir araştırma yapar, ya da birilerinin yaptıklarını kendimize yakın bulur, onu tekrar ederiz. Bunu ifade eden bir atasözümüz vardır. "Harmanı yel deliyi el döndürür." İlk olarak 1860 yılında dönemin sultanı Abdülmecid, "Tüp geçit" projesini hazırlatır. Ancak, bunu gerçekleştirmek 150 yıl sonra şimdiki Hükümete kısmet olur. "Kanal" düşüncesi de yıllardır seslendirilmektedir. İhtimal ki, Hükümet bunu da gerçekleştirecektir. Birilerinin para kazanması; Bu ülke (insanı) kazanırsa hepimiz kazanır, kazanmazsa, fakirliğimiz nedeniyle birileri hepimiz adına askerimizin kafasına çuval geçirir, utanırız. Bu anlayışla birileri kazanacak diye, hiç bir yatırım yapmayalım ve ülke sanayisine, ticaretine hız vermeyelim mi? Bunlar hakkında görüşünüzü öğrenmek isterdim. Ve Nükleer teknoloji; başta ABD, Kanada ve Fransa bize vermedi. sonrasında Ruslarla anlaştık. Eğer, Ruslar yapacaksa neden olmasın? El eli, el de yüzü yıkamaktadır. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 29.04.2011 11:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 765
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

Günlük hayatta karşımıza çıkan bir çok olayın bende bıraktığı etkileri sadece söylenerek deği,l yaza..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster