Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
615
 

Çılgın projecilere sorular

“Gemilerden alınacak ÜCRETLER ile Türkiye Kanal için HARCADIĞI PARAYI GERİ ALACAKTIR” diyorsunuz. 


O halde şu soruların cevabını biliyor olmalısınız;

1- BEDAVA hizmet veren İSTANBUL BOĞAZI VARKEN, aynı işlevi görecek PARALI kanalı KİM ve NİÇİN TERCİH EDECEKTİR?

2- Kanalın bittiği günlerde boğazda TANKER TRAFİĞİNİN HALA YOĞUN OLACAĞI tahmininiz HANGİ TEMELE DAYANMAKTADIR?

3- Eğer amacınız söylediğiniz gibi, alternatif geçiş sağlayan bir KANAL ile İstanbul boğazını korumak ve hazineye para kazandırmak ise NİÇİN BU KADAR GEÇ KALDINIZ?

4- YOKSA asıl amacınız MONTRÖ anlaşması sebebiyle KARADENİZ'E SAVAŞ GEMİLERİNİ geçiremeyen ABD’ye alternatif geçiş yolu yapmak ve seçimlere 40 gün kala gündemi değiştirerek, sefaleti ve yolsuzlukları unutturmak, HALKI AFYONLAMAK MIDIR?


Bilindiği üzere ŞU ANDA tüm ülkelerin TİCARET GEMİLERİ boğazlardan ÜCRETSİZ GEÇMEKTEDİR. Çünkü MONTRÖ Boğazlar Sözleşmesine göre Türkiye, TİCARET GEMİLERİNE BOĞAZLARI KAPATAMAZ ve/veya GEÇİŞ ÜCRETİ ödemeye MECBUR BIRAKAMAZ. Dolayısıyla kanal bittikten sonra da para ödemek istemeyen gemiler İstanbul boğazını bedava kullanmaya devam edecektir. Yani, kanalın kaç yılda kendisini geri ödeyeceğini öngörebilmek mümkün değildir. O halde KANAL projesinin FİZİBİL/yapılabilir bir PROJE OLDUĞUNU iddia etmek ABESLE İŞTİGALDİR.

Ayrıca KANAL yapmak için VAKİT ÇOK GEÇMİŞTİR.

Günümüzde Petrol taşımacılığı için TANKERLER DEĞİL gittikçe artan oranda BORU HATLARI tercih edilmektedir. RUSYA'NIN MARMARA ve BOĞAZLARI BYPAS EDEREK doğrudan EGE DENİZİNE PETROL TAŞIMAK için yapımına başladığı, Kırım, Yunanistan ve Bulgaristan’dan geçen BORU HATTININ İNŞAATI hızla İLERLEMEKTEDİR. Kanalın bittiği günlerde çok muhtemelen bu boru hattı çalışmaya başlayacak ve boğazdaki tanker trafiği çok azalacaktır. Eğer bu kanal projesi MV seçimlerinde kullanılmak üzere YILLARDIR GİZLİ TUTULACAĞI YERDE ciddi bir şekilde üzerinde çalışılmış ve Rusya ile vaktiyle konuşulmuş olsaydı, belki Rusya petrol boru hattı yapımından vazgeçer ve kanal projesi kendini ödeyen fizibil bir proje haline gelebilirdi.

Bana göre AKP'nin asıl amacı, seçimlere 40 gün kala gündemi değiştirmek, sefaleti ve yolsuzlukları unutturmak HALKI AFYONLAMAK ve MONTRÖ anlaşması sebebiyle KARADENİZ'E SAVAŞ GEMİLERİNİ geçiremeyen ABD’ye alternatif geçiş yolu yapmaktır. 


Sevgilerimle. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Başbakan, kimilerine göre 10 kimilerine göre ise, 50 mlyar dolar ile Marmara ve Karadenizin 2 yakasını birleştireceğine, seçim öncesi 1-2 ya da 3-5 milyar dolarla şu emeklilerin 2 yakasını birleştirse kötü mü olur.....)))) Başkentten selam ve saygılar....

Atila Karakullukçu 
 03.05.2011 22:43
Cevap :
Bence de:)  05.05.2011 1:10
 

Hiç bunu düşünmemiştim... Gerçekten şaşırdım. Teşekkürler.

Adil Serkan SATI 
 29.04.2011 14:36
Cevap :
Bedava elde edebileceği bir şey için para ödemeyi kim isteyebilir ki? Bu proje tek kelimeyle ABESLE iştigaldir.  05.05.2011 1:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 67
Toplam yorum
: 60
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 4785
Kayıt tarihi
: 11.12.06
 
 

Ayrik otu tohumu ekip, buğday imajinasyonu yaparak, Buğday  hasatı yapabilir misiniz? Her ne ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster