Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mart '20

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
29
 

Çılgın projeler

Coronanın çılgına çevirdiği dünyamızda , hayatımızı yeniden yaşanabilir bir hale getirmek için çılgın projelere ihtiyacımız vardır.

Coronanın en alevli yönlerini  yaşadığımız bu günlerde en büyük problem ülke ekonomileridir.

Ekonomi demek herşeydir. Sudur, ekmekmiktir,ettir ,tavuktur, meyvadır, sebzedir, herşeydir.Benzindir, gazdır, arabadır vinçtir, uçaktır, Herşeydir,herşey.Giysidir,elektriktir, telefondur,televizyondur.

Gelin görün ki minnacık bir virüs, bütün bunların hepsinin canına okumuştur.

Evet bir kaç ay sonra bu kabus belki bitecektir. Paniklememek, akıllı ve soğukkanlı davranmak şarttır. Ama ekonominin zarar görmesini önlemek için de ekonomik tedbirler almak gerekmektedir.

Halen yaşadığmız bu günlerde en önemli mesele " çalışan kesimin işlerine gitmelerini ve üretimde bulunmalarını sağlamaktır.

Onun için birinci şart her sektörde çalışan insanlarımızın virüsten korunmaları için ÖZEL ÜRETİLMİŞ KIYAFETLERİ giymeleri hiç ihmal edilmeyecek bir husustur. Bu nasıl olacak? Bu husus Devletimizin bütün imkanlarının bu noktaya sevk edilmesi ile olacaktır. Belki sizlere bu öneri komik gelebilir.Ama başka çare yoktur. 

Eğer bu corona felaketinin önüne geçilmezse, dört beş ay içinde ekmek üreten fırın bile bulamayacağız. Kasaplar, manavlar, marketler , kargo şirketleri, eczane bulamayacağız.Felaket tellallığı yapmak istemiyorum ama önümüzdeki günleri düşünmek zorunda hissediyorum kendimi. AMA tek ümidim Devletimizin geleceğe dair tedbirler almak için çalışma grupları kurmasıdır.

Evet ilk sorun çalışanlar ve üretenlerin sokağa çıkmalarını sağlayacak tedbirleri almak olacaktır.

İkinci sorun PARA' dır. Geçinmek için gerekli olduğu gibi ÜLKE EKONOMİSİ VE ÖZELLİKLE ÜRETİM İÇİN SON DERECE ELZEMDİR. Köylümüzün, esnafımızın,  fabrikatörlerimizin nakde/ krediye ihtiyacı vardır. Bu nasıl çözülür? Tek bir yol var gibi görünüyor.O da  Kredi faizlerinin EN AZ SEVİYEYE çekilmesidir.. Yatırımları patlatacak olan bu faiz oranı ne  olabilir? Finans uzmanlarının bir kısmının düşündüğü gibi YÜZDE BİR olmalıdır ki kredi talebi patlasın.Hem  İŞÇİ ücretlerİ ödenebilsin hem de ham madde temin edilebilsin. Tabi bu çılgınca bir fikirdir bugünkü şartlarda.Bankalardaki  MEVDUAT ÇEKİLMESİ ve  Mevduat sahiplerinin  başka yatırım araçlarına kayması nasıl önlenecektir? Madem ki çılgın projelere girişeceğiz, o zaman çılgın uygulamalar yapacağız. Mevduat dışındaki tüm yatırım araçlarından çok yüksek vergi alacağız. Yüksek mevduat bulunduranlara Devlet Nişanı vereceğiz. Bankalarda yüksek mevduat bulunduranlardan daha az vergi alacağız. Bu nevi mudilere çeşitli teşvik tedbirleri uygulayacağız. Zira devir değişmiştir. Devir ülkenin ayakta kalması devridir. Bunun için elimizden gelen herşeyi yapacağız.

Üçüncü projemiz ise tüm ülke çapında Coronaya karşı örgütlenmek olacaktır.Milli felaketlerin önlenmesinde en önemli faktör ORGANİZASYON işinin başarıyla yapılması, en ufak bir ihmale yer verilmemesidir.Onun için de FELAKETLERİ ÖNLEYECİ ORGANİZASYON  BAKANLIĞI kurulması kaçınılmaz bir projedir. Bu Bakanlığın  tamamen uzman kişilerden oluşması  ve son derece gelişmiş DİGİTAL teknolojiler ile donatılması temel esastır.

Evet üçüncü proje de böylece ORGANİZASYON BAKANLIĞI' nın kurulması olacaktır.

Dördüncü proje ise GELECEĞİ ARAŞTIRAN BİLİM BAKANLIĞI kurulması. Zira Corona virisünden sonra Dünyanın ne gibi felaketlerle karşı karşıya geleceği bilinmiyor.

Çekirge istilası gibi bir çok böceğin dünyayı istilası mümkündür.Ayrıca Corona virüsü benzeri ,  bugün uykuda olan bir çok virüsün Coronadan daha büyük salgınlara sebeb olabilmesi muhtemeldir. Bu ve benzeri felaketler karşısında ne yapılacağı şimdiden hesap edilmelidir.

Sonuç olarak yeni bir Dünya Felsefesİ yaratmak zorundayız.

Bugüne kadar Dünya ülkeleri ve biz uyuduk.. ARTIK UYKUDAN UYANMA VAKTİDİR.

jale kasap bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Galiba yeni bir dünya ya merhaba diyeceğiz.,Yeni bir dünya kuruluyor. Şimdi yardımlaşma zamanıdır. Esen kalınız, yüreğinize sağlık sevgili yazarım...

Abdülkadir Güler 
 30.03.2020 4:51
 

Yılmaz bey önerilerin rasyonel özellikle İSG uzmanı bir mühendis olarak şunu söylemeliyim ki konu risk analizleri oluşturup, olası durumlar karşısında pro aktif önlemler alarak hazır olmalıyız, tabii ki skloastik bir bakış açısı ile değil, bilimi ve aklı önceleyerek bunu yapmalıyız, emeğinize sağlık, selamlar.

Nizamettin BİBER 
 28.03.2020 19:58
Cevap :
Teşekkür ederim Nizamettin Bey.Tabi ki bilimden ayrılmadan bir takım çalışmalar gerek.Selamlarımla.  30.03.2020 0:27
 

Evet söylediğin gibi yeni bir dünya felsefesi.

Kerim Korkut 
 28.03.2020 14:44
Cevap :
Her şeyin değiştiği bir ortamı yaşıyoruz yaklaşık bir aydır.Ama görüyorum ki eskinin etkisinden bir türlü kurtulamıyoruz.  30.03.2020 0:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 437
Toplam yorum
: 2172
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 1005
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster