Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '09

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
1481
 

Çılgın şarkıcı Yasemin Mori kızımız

Çılgın şarkıcı Yasemin Mori kızımız
 

Yasemin Mori...


bir adım atsan bana doğru
görüversen sonra beni
ne hali varsa yalnızlığın
o da bunu görse bari!

bir kere olsun n'olur n'olur
göz göze gelsek senle, sonra
dursa biranda tüm yalanlar
unutsak neymiş dünya hali!

esas söylediğim
bak ben zır deliyim!
ya benimsin ya da ölüsün!
budur tek söylediğim!

nolur nolur nolur!
bu suç belki af bulur!
nolur nolur nolur
kendini bana ver!
gözden çıkardım yari
yalnız ölmesem bari!
nolur nolur nolur!
kendini bana ver!

O, aramıza yeni katılan bir müzik çılgını... O, internette müzikleri çılgınca tıklama rekorları kıran bir mor gökkuşağı... O bir Yasemin Mori...


Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümü mezunudur. İlk bestelerini 14-15 yaşında yapmaya başlayan Mori yaklaşık üç yıldır üzerinde çalıştığı ilk stüdyo albümü Hayvanlar'ı 10 Temmuz 2008 tarihi itibariyle Irmak Plak ve Balet Plak etiketleriyle piyasaya sürmüştür. Tüm söz ve müziklerle birlikte albümün grafik tasarımını da kendisi gerçekleştirmiştir.

Yasemin Mori'nin " Hayvanlar " albümü :

Yasemin Mori'nin 10 Temmuz 2008'de Irmak Plak'tan çıkan ilk albümüdür. Bu albüm aynı zamanda Irmak Plak'ın da ilk albümüdür. Albümün dağıtıcı firması ise Balet Plak olmuştur. Albümde 9 şarkı bulunmaktadır. Prodüktörlüğünü Emre Irmak ve Yasemin Mori üstlenirken, albümün proje danışmanlığını Ceyhan Çandır, yapımcılığını ise Emre Irmak ve Ozan Çolakoğlu ortaklaşa gerçekleştirmiştir. Bu ilk albümünde sanatçıya Cengiz Baysal, Volkan Öktem, Tarkan Gözübüyük, Murat Ejder, Gültekin Kaçar ve Korhan Futacı gibi müzisyenler albüm süresince eşlik ettiler. Albümün ilk single'ı Aslında Bir Konu Var 13 Mayıs 2008'de çıkarken şarkı kısa zamanda oldukça beğeni topladı ve albüm çıkmadan internette ve müzik kanallarında bir hayli ses ilgi çekti. Albümün çıkışından yaklaşık 2 ay önce çıkan single ilk olarak Yasemin Mori'nin Myspace sayfasında yer aldı. Aynı zamanda bu dönemde albümün iddialı parçalarından "Kuzgun" ve "Aptal" da yine bu sayfadan ilk olarak dinleyicilerle buluştu. Albümün grafik tasarımını da kendisi gerçekleştiren Mori, albümün ve kendisinin ilk konserini 5 Temmuz 2008 Cumartesi günü saat 17:00'da Masstival 2008 Müzik Festivali'nde gerçekleştirmiş ve beğeni toplamayı başarmıştır. Albümünün ilk görsel röportajını ise 28 Haziran 2008 günü CNN Türk'te Şafak Ongan'ın hazırlayıp sunduğu ünlü müzik programı "Frekans"a vermiştir.

2008'in parlayan isimlerinden biri olan Yasemin Mori, müzikte aradığı sesin ne olduğunu bulmaya çalışıyor. Ve bulana kadar da durmaya niyeti yok.

Hayvanlar adlı albümüyle 2008 yılının en iyi çıkış yapan isimlerinden biri olan Mori, kıpır kıpır. İçten ve doğal bir şekilde durmaksızın konuşuyor. Albümün üzerinden henüz bir sene bile geçmemesine rağmen, şarkıları internet ortamında yüz binlerce kez tıklandı konserleri dolup taştı. Bir sene öncesini düşününce, "Çile içerisindeydim, " diyor gülerek. "Albüme çok fazla kafa yormuştum. Artık çıksın ve bu konuda düşünmeyi bırakayım istiyordum. Yayınlandığı zaman çok rahatladım. "Hah sonunda yeni bir sayfa açabiliyorum hayatımda, ' dedim" Yeni sayfasında neler olduğunu sorunca, "Trompet, " diyor heyecanlı bir şekilde. "Öğrenmeye çalışıyorum. Sırf o yüzden daha erken kalkabiliyorum. Hayatta yapacağım çok özel bir şey var diye." Yakın bir arkadaşının stüdyosuna gidip davul da çalıyor bir yandan. Bir şeyler kaydediyor. "Deneme halindeyim. Bir şey koydum ortaya ama bunun nasıl devam edeceği kafamda belli değil. O yüzden gözlem yaparak, kendimi ve dünyanın halini dinleyerek yolumu arıyorum, " diyor.
Bir yandan konserlerine devam ediyor genç müzisyen. Sahneye çıktığı aman ne hissettiğini sorunca, "Bilmiyorum ki. Sanki hep oradaymışım gibi, " diyor. "Orası benim evim. Her konser yeni bir eve taşınmak gibi. Her defasında daha da yakın hissettim evi kendime. Yaptığın müzik senle bütünleştiği zaman o evin atmosferi çok güzel oluyor ve orada durmak istiyorsun." Konserlerinde henüz yayınlanmamış şarkılarını da söyleyen Mori, grubuyla iyi bir uyum yakalamış. "Müziğe bakışları çok güzel. Öyle rock'n'roll değiller, " diyor gülerek ve ekliyor, "Sakin ve enstrümanlarına hakimler."

Yasemin Mori'nin sade bir tarzı var. Gayet doğal. "Daha küçükken cafcaflı, parlak şeyler giymek çok hoşuma gidiyordu. Sonra kendi içimde o parlaklığı bulmaya başlayınca anlamsız gelmeye başladı. Sürekli o kadar fazla bilgi vermeye gerek yok. Sıradan bir insansın. Yaşıyorsun işte, " diyor. Tasarım okumuş olmasının da etkisiyle, kıyafette detaylara önem veriyor. Onun için önemli olan kıyafetin bir havayı yansıtabiliyor olması. Ümit Ünal'ın tasarımları hoşuna gidiyor. "Kıyafetleri bence duygu yüklü. Geçen seneki Babylon konserinde onun kıyafetini giydim, " diyen Mori için önemli olan, yaptığı işle, söyleyeceği sözle bütünlük içerisinde olan kıyafetler giyebilmek. Zaman zaman ikinci el dükkanlarından alışveriş yapan Mori, Ivana Helsinki tasarımlarını beğeniyor. Kıyafette bir takıntısı olup olmadığını sorunca, "Çorap, " diyor gülerek ve devam ediyor, "Ayakkabı da seviyorum ama yüzlercesine sahip olmak istemem. Birkaç tane olsun yeter. Her şeyden birkaç tane olunca bana yetiyor."

İkinci albümü için aradığı sesin ne olduğunu bulmaya çalışan Mori, müziğe her geçen gün daha da merak duyduğunu söylüyor. "Müzik beni girdap gibi içine çekiyor. O alanda keşfedilecek, daha yakınlarına bile yaklaşamadığım o kadar çok şey var ki... Beni o hayata bağlı tutuyor. Müzikte kendi yolumu bulmam şart. Ve ne olursa olsun bulacağım. Tek planım bu."

Ne diyelim. Yolu açık olsun. Bakarsınız ileride Eurovision'a Türkiye adına Hadise'den sonra Yasemin katılır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 749
Toplam yorum
: 2097
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1894
Kayıt tarihi
: 11.10.07
 
 

Yazmanın hayatın akışının bir parçası olduğu kanısındayım. 6 Mayıs 1982'de doğdum ve İstanbul Kar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster