Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ağustos '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
3584
 

Çılgın Türk!! Binbaşı Şener KOLTUK..

Çılgın Türk!! Binbaşı Şener KOLTUK..
 

Binbaşı Şener Koltuk..


Şener KOLTUK 1951 İstanbul doğumlu. Lise eğitimini burada tamamladı. 1970 yılında teğmen rütbesi ile Hava Kuvvetleri’ne katılan Koltuk, uçuş okulu eğitimini takiben Hava Kuvvetlerinin muharip ve uçuş eğitim birliklerinde pilot ve öğretmen pilot olarak görev yaptı. Kıbrıs gazisi de olan Koltuk, 1987’de binbaşı rütbesindeyken, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile yapılan protokol doğrultusunda "Öncel Projesi" kapsamında Akıncı/Ankara’da bulunan TAI tarafından üretilen F-16 uçaklarının test pilotluğunu yapmak üzere ordudan ayrıldı.

4'üncü Ana Jet Üssü'nün pistinde bir F16 frenlerini bırakmış, kulakları adeta sağır eden bir gümbürtüyle hızlanıyordu.

Nefesler tutulmuştu.

Çünkü 86-0068 kuyruk numaralı o F16, tarihimizde yeni bir sayfa açıyordu. Türkiye'de üretilen ilk savaş uçağıydı.

İlk kez test ediliyordu.

Haliyle, düşme ihtimali yüksekti.

Pilot, 36 yaşında bir binbaşıydı.

Şener Koltuk.

'Kelle Koltuk' diyorlardı ona.

Haklıydılar... Çünkü bu işi yapabilmek için hakikaten kelleyi koltuğa almak gerekiyordu. Havalanacak, bütün manevraları deneyecek, kelimenin tam manasıyla 'canını çıkaracaktı' hiç uçmamış uçağın... Kalktı, daldı, çıktı, yattı, döndü ve sağ salim indi.

'Tamam' dedi, 'Bu uçar...'

Gözü karaydı, mangal yürekli...

Tam çılgın Türk!

Kıbrıs'ta savaştı.

F100'le... Bu F100 dedikleri, hesapta avcı bombardıman uçağı ama, aslında soba borusu gibi bi şey.... ABD'nin bize kakaladığı uçaklardan... 1953 model!

Onunla dağıttı Yunan'ı.

F104 macerası var bir de...

Bandırma'ya inecek, basıyor düğmeye, sol iniş takımı açılmıyor... Komutan, Cumhur Asparuk Paşa... 'Atla' diyor, 'Uçağın canı cehenneme, pilotumdan kıymetli değil...' Atlasa, rutin kontrol için hastaneye gidecek, 28 gün uçuştan men edilecek, kural bu... Uçak arızalı ama, pilot daha arızalı! 'Çorbayı akşam evde içeceğim komutanım' diyor, atlamıyor! Gövde üstü indiriyor uçağı! Hem de öyle indiriyor ki, tereyağından kıl çeker gibi, tekerlekle inse bu kadar olur... Aynı uçağı, 27 gün sonra 'kendisi' test ediyor ve yeniden Hava Kuvvetleri'ne dahil ediyor!

521 uçağın test uçuşunu yaptı. 521 kez 'maksimum' riske attı hayatını... Bu bir dünya rekoru... Çünkü, binlerce parça ve milyonlarca hesaptan oluşan 'sıfır kilometre' 521 uçağı, düşürmeden indiren başka bir pilot yok dünyada!

Emekli oldu sonra...

ABD'den iş teklifi aldı.

Acayip paralar teklif edildi. Gitmedi.

'Ben bu işi para için yapmadım, bu vatanın ne toprağını terk edebilirim, ne gökyüzünü' dedi.

Restoran açtı.

'Ticaret yapmak F16 uçurmaktan zor' diyordu arkadaşlarına: 'Buzda kayıyorsun, suya yazı yazıyorlar, dürüstlük yok! Böyle ortamda uçmak mı kolay, ticaret yapmak mı?'

Ve tarih, 13 Haziran 2008...

Yer, Ankara Kocatepe Camii...

Musalla taşında Ay-yıldızlı tabut.

Şener Koltuk...

Henüz 57 yaşında kalp krizinden vefat etti. Türbana, Ergenekona kafa yorduğunuz için haberinizin olduğunu sanmıyorum, yazayım dedim... Türkiye, hakkı ödenmez bir kahramanını sessiz sedasız toprağa verdi.

Allah rahmet eylesin.

"Siyasetle ilgilenmeyen aydınları bekleyen sonuç, cahiller tarafından yönetilmeye razı olmaktır.

Asıl önemli olan ve memleketi temelinden yıkan, halkını esir eden, içerideki cephenin suskunluğudur."

Mustafa Kemal Atatürk

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sessizce sonsuzluğa uçtu Çılgın Türk! "En iyi pilot yaşayan pilot" derdi. En iyi olduğu halde kalbi dayanmadı yaşam kavgasına. Mekanı cennet olsun.

MARTILAR ÖZGÜRDÜR 
 06.08.2008 23:34
Cevap :
Paylaşımınız için teşekkür ederim Sayın Yazarım. Dualarımız ve yüreğimiz hep o ve onun gibilerle olacak.. Mutlu kalın.  07.08.2008 11:59
 

Belki günün birinde bizde diğer konuları çözüme kavuşturarak ülkemizin mükemmel insanlarını, kahramanlarını ve değerlerini gençlerimizin hedefine yerleştirebiliriz. Ellerinize sağlık. Dediğiniz gibi, nasıl yaşadığını ve nasıl öldüğünü en azından bizim nesil pek bilemeyecek. Ama günün birinde mutlaka biyografisi film şekline getirilecektir. O zaman ülkemizin gerçek bir DEMOKRASİ ye geçtiği zaman olacaktır. Saygılar sunarım.

DurmuşGüler 
 06.08.2008 21:32
Cevap :
Değerli paylaşımınız için teşekkür ederim Sayın Yazarım. Onlar illa ki birilerinin yüreğinde olacak. Allahtan rahmet diliyorum VATAN uğruna emek , can verip ebediyete intikal eden herkese... Aydınlık yarınlar dilerim.  07.08.2008 1:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 348
Toplam yorum
: 959
Toplam mesaj
: 108
Ort. okunma sayısı
: 1326
Kayıt tarihi
: 31.10.07
 
 

İstanbul 25 Temmuz : /… İşletme tahsil ettim. Özel ilgi alanım olduğu için 2 yıl Psikoloji okudum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster