Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '15

 
Kategori
Genel Sağlık
 

Cilt Hastalıkları

Cilt Hastalıkları çok geniş  bir  kavramdır, konuyu  ve  uzmanlık dalını cildiye  uzmanımız  Canan Savaş İyigün’e  sorduk.

“Derimiz tüm vücudumuzu kaplayan en büyük organımızdır. Birbirinden bağımsız farklı oluşum ve hücreler içeren kompleks bir yapıdır.  Öncelikle vücudumuzu dış etkenlere karşı korur”diyen Canan Savaş İyigün. “Vücut ısısının düzenlenmesi, dış uyaranların algılanması ,  bağışıklık sağlama  gibi görevleri de vardır” diye ekliyor.

Hayatımız boyunca mutlaka cildimizle ilgili bir sorun yaşamışızdır. Yüzde çıkan tek bir sivilce dahi bazen çok can sıkıcı olabilir. Uzmanımız Canan Savaş İyigün “Bu büyük organın  çok sayıda  hastalığı olduğunu ve  bu yüzden de ayrı bir uzmanlık alanı olmuştuğunu ” ifade etti.

Bazen başka hastalıkların belirtileri de cildimize yansıyabilir.   Cilt hastalıklarında  lezyonların görünümü, yerleşimleri ve şekilleri çok farklı olabilir .  Bir cilt hastalıkları uzmanı öncelikle cilde bakar. Bakmak ve görmek çoğu cilt hastalığı için genel olarak tanı koydurucudur ve cilt muayenesinin  temelidir.  “Nasıl harfler bir araya geldiğinde belirli bir anlam teşkil ediyor ve biz okuyabiliyorsak bir cilt hastalıkları uzmanı da  ciltteki lezyonları anlamlandırarak  hastalığı belirler. Hastalığın nasıl başladığı, seyrettiği ve hangi koşullarda ortaya çıktığı sorgulanmalı, bazen de  çeşitli tahliller ve biyopsiler yapılmalıdır.” diye  açıklamalarını sürdürdü Canan hocamız.

Cilt hastalıklarının oldukça sık görüldüğünü ifade  eden Canan Savaş İyigün, cilt hastalıklarından bazılarının  acil ve ciddi tedaviler gerektirebileceğini  ,  bazılarının  ise kendi kendine geçebileceğini vurguladı.  İz bırakabilen, bulaşıcı olabilen ,  tekrarlamalar yapabilenleri  varken, aynı hastalık çok farklı bir biçimde ve yerde çıkabilirken farklı hastalıkların da birbirlerini taklit edebileceğine dikkat çekti .  Bu nedenle Canan Savaş İyigün “cildinizle ilgili bir problem olduğunda başvuracağınız kişinin öncelikle bir  cilt hastalıkları uzmanı olması gerektiğini” ifade etti.

 

Kaynak:

http://www.doktoramcam.com/Makale/Detay/cilt-hastaliklari/659

Bu makale de ilginizi çekebilir:

Kızamıkçık

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1097
Kayıt tarihi
: 04.08.11
 
 

09.05.1970 tarihinde İstanbul’da doğdum. İlköğrenimimi Göztepe Yeşilbahar İlkokulu’nda yaparak 19..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster