Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '13

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
614
 

Cilvegözü’nde birbirini doğrulayanlar ve birbiriyle çelişenler

Cilvegözü’nde birbirini doğrulayanlar ve birbiriyle çelişenler
 

aksam.com.tr'den


Kimi gazete “resmî açıklamalar”la yetinerek resmî gazetenin “özel”i gibi konumlandı... Kimileri de olayı didik didik etti.

13 Şubat tarihli gazetelerin manşetlerine bi bakalım:

Sabah: “Bombacılar 3 kişiydi. Bunlardan Kırmızı montlu olanı, Türkiye’ye kaçtı”!

Habertürk: “Biri kadın 3 kişi Suriye’den geldi. Bunlardan, 2’si döndü. Kırmızı kazaklı, siyah montlu olan Antakya’ya taksiyle gitti. 2 saat sonra, Yayladağ’dan Suriye’ye geçti”!

Milliyet: “CHP Hatay milletvekili Refik Eryılmaz, araçta birinin bulunduğunu, bunun da bileğinde Özgür Suriye Ordusu bilekliği olan kişi olabileceğini iddia etti. CHP’li Hurşit Güneş ise kamera kayıtlarının kendilerinden saklandığını söyledi”!

Zaman: “Üç kişi, biri Türkiye’ye, 2’si Suriye’ye kaçtı. Fabrikasyon bomba, cep telefonu düzeneğiyle uzaktan, Suriye muhalefetinin geçiş yaptığı zaman diliminde patlatıldı”!

Akşam: “Hedef Sabra ve ekibiydi. Kırmızı montlu bombacı, 40 kilo patlayıcıyı, TÜRKİYE’de tüpe bağlamış”

Vatan: “400 kiloluk TNT’nin hedefi Suriye Ulusal Konseyi başkanı Sabra idi. Yarım saatlik gecikmeyle kurtuldu”!

Yenişafak: “Hedef Şam’la görüşme kararı alan SUK başkan ve üyeleriydi. Saldırıdan kılpayı kurtulan liderler Suriye görüşmelerini iptal etti”

Cumhuriyet: Suriye’li Bakan, ‘yumuşama ve diyalog sürecinde bu bir provokasyon’ dedi. CHP’li vekiller, ‘kamera kayıtlarının kendilerinden gizlendiğini’ öne sürdü”!

Radikal: Aracın Türkiye’ye girerken tespit edilen bir görüntüsünü yayımlayıp, “Görüntü, ‘asıl hedef, aracı Türkiye’de patlatmak mıydı?’ sorusunu gündeme getirdi”

Yeniasya: “Bombanın hedefi barış görüşmeleri... SUK liderleri Esad’la görüşmeye gidiyorlardı.”

Güneş: “Kamera kayıtları AKP’lilere izlettirildi, CHP’lilere izlettirilmedi.”

Aydınlık: “Patlayan aracın, Türkiye’den Suriye’ye giden araç şeridinde park halinde olduğu gözüküyor”!

Birgün: “Cilvegözü, diyalog istemeyenlerin işi”!

Yenimesaj: “Cilvegözü’nde bit yeniği... Çok sayıda soru işareti var: 1. Türkiye’de özellikle de Gaziantep’te isyancılar çok sayıda bomba imalathanesi kurdu. Bu bombalar Suriye’ye nakledilirken mi, patlama gerçekleşti? 2. Patlamanın gerçekleştiği minibüs Suriye’ye insani yardım malzemeleri taşıyan araçların arasında yer alıyordu. Yoksa bu minibüsle isyancılara bomba yardımı mı yapılıyordu!? 3. Hükümet yanlısı Türk medyası, kamera görüntülerine göre eylemi Suriye istihbarat örgütü El Muhaberat’ın gerçekleştirdiğini, eylemcilerden ikisinin Suriye’ye, birinin ise Türkiye’ye kaçtığını ileri sürdü. Bir kere istihbarat mensupları görüntü vermez. İki, Suriyeli istihbaratçı neden Türkiye’ye kaçsın ki?”

En ayrıntılı bilgi ve sorular Yenimesaj’da... Bu sorular, bana göre de hayatî önemde...

Manşetlerde çok dikkat çeken bir hususa vurgu yapmak gerkiyor: Yenişafak, Birgün, Yeniasya ve Cumhuriyet’in manşetleri birbirini doğruluyor... Buna göre; bomba, Suriye’de taraflar arasındaki yumuşamayı ve barışa gidecek süreçte patlatılmış.

Dikkat çeken diğer bir husus ise; kamera kayıtlarında olduğu iddia edilen 3 bombacı hakkındaki “girdi, çıktı, döndü, göründü” haberlerinin birbiriyle çelişmesi ve kamuoyuna, bu kişilerin görüntülerinin verilememesi, “neden gizleniyor?” sorusunu akıllara getiriyor...

x   x   x  

MESLEK

Övmeyi meslek edinenlerin yüzlerine toprak saçınız.

Hadis

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Bence amaç bilgi kirliliği yaratıp olayı sislemek ve halkın gözünden kaçırmak. Değilse bilen biliyor her şeyi diye düşünüyorum. saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 13.02.2013 14:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4961
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1196
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster