Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Nisan '21

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
31
 

Çin Büyükelçisi Olayı

Çin Büyükelçisinin Emperyal Edepsizliği

Tüm dünyada yankı bulan Uygur zülmü malüm. Çin muazzam akonomik, askeri ve demografik gücüne güvenerek Doğu Türkistan’da acımasız bir devlet terörü tatbik ediyor. O kadar ki tüm Doğu Türkistan tam bir askeri hapishane haline gelmiş, yüzbinlerce Doğu Türkistanlı Uygur toplama kamplarına tıkılmış, kişi bazında tüyler ürpertici işkenceler yapılmaya başlanmıştır.

Hemen hemen tüm Batılı Devletlerin tepki verdiği bu mezalime birçok yönden Çin’e muhtaç hale gelen Türkiye gerektiği gibi tepki verememiş ve hatta iktidar kanadı “Batıdan kaynaklanan dedikodular veya propagandalar ” diyerek görmemeye çalışmıştır. Korona aşısı temini gibi hayati bir yönden Çin’e bağımlı olmamızın bu tutumda rol oynadığı, Çin kaynaklı dış krediler ve bazı doğrudan yatırımlar sağlandığı bu davranışı anlaşılabilir yapmakla beraber, giderek sorun olmaya başlayan bu tepkisizlik, Çin’in işlerimize bile karışma gibi bir edepsizliğine kalkışmasına yol açmıştır.

Çin’in Ankara büyükelçisi, Uygur Mezalimi konusunda görüşlerini beyan eden ve bu konuda Uygurlara destek olan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ı tweet atarak kaba bir şekilde ve açıkça tehdit etmiştir. Devletlerarası ilişkiler açısından tam bir skandal olan bu olaya hükümet şiddetle tepki vermeli ve Çin’i protesto etmelidir. Yoksa daha da cüret alan bu adamlar akla ziyan bazı operasyonlara bile kalkışabilirler.

Günlük Vaka 50 bine giderken…

Günlük korona vaka sayısı 50 bine ulaşmak üzere. Daha fazla test yapıldığında 100 bin gibi dehşetli bir rakamın bile çıkabileceği bu fenomen durum, tüm alarm zillerini çalmaya başladı. Allah korusun, bu gidişle sağlık sistemi de çökeceğinden vaka ve  ölüm sayıları ABD’yi bile sollayabilecektir.

Bu dehşetengiz problemi çözecek iki çare var. Birincisi büyük bir hızla toplumun yüzde 70-80’ini aşılamak, ikincisi de en az 15 gün süreyle tam bir kapanmaya gitmektir. Yeterli aşı sağlanamadığından – Çin’in emperyal ve saldırgan tutumu malüm- bu düzeye ancak yaz sonu ulaşılabileceği göz önüne alınırsa, ramazanın gelişi de fırsat bilinerek, Nisanın 15’inden sonuna kadar tam kapanma uygulanmalıdır. Şehirlerde sadece fırın, market, eczane ve benzin istasyonu gibi zaruri işyerlerinin  o da belli bir süre ile açık olacağı sıkı bir karantina uygulanmasıyla, vaka sayısının tekrar 8000’lere ve ölüm sayısının 50’lere ve hatta çok daha altına indirilebileceğine inanıyoruz.

Futbolda Korona Vakaları Artıyor

Futbol kulüplerinde ard arda patlayan korona vakaları artıyor. Hatta bazı kulüplerde çift rakamlara ulaşmış durumda. Bu gidişle bazı takımlar kadro kuramayabilir. Sağlık her şeyden önemli ise en az 15 gün maçlara ara verilerek hızla durum tespiti ve tedaviler planlanarak daha vahim durumların önüne geçilmelidir. Kulüplerin maddi yönden zor durumda olduğu doğrudur ancak hiçbir futbolcu arena gladyatörü değil insandır!

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sağduyunun, doğru öngörmenin ve basiretli düşünmenin tercümanı olan önerimiz Hükümetçe de uygun görüldü. Yani aklın yolu bir. Nisan sonuna kadar değil de 29 Nisandan bayram sonuna kadar. Tabii bu arada günlük kazananlara kendisi ve ailesinin aç kalmaması için gerekli yardım yapılmalıdır. Büyük marketlerden biri bu durumda olanlara ihtiyaç maddesi verebilir. Bu kişilerin doğru tesbiti için muhtarlıklar görevlendirilebilir. Yoksa bizde fırsatçı çok.5 dairesi olan şahsın mavi kart çıkarıp bedeva hastaneye gitmesi gibi...

mustafa semih arıcı 
 27.04.2021 19:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 343
Toplam yorum
: 169
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 426
Kayıt tarihi
: 19.02.11
 
 

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Teknoloji Yönetimi dalında mast..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster