Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Aralık '13

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
292
 

Çin'de bir garip gelenek, ölüler bayramı

Çin'de bir garip gelenek, ölüler bayramı
 

QinMing Festivali (Ölüleri Anma Festivali)


Burada önemli günler bitmek bilmiyor. Perşembe ve Cuma olmak üzere 2 gün ülke genelinde resmi tatil. Çünkü Çinlilerin QinMing Festvali var. Yani 'Ölüleri Anma Bayramı'. Bu bayram onlar için oldukça önemli çünkü bugün atalarının mezarlarını ziyaret edip çiçek bırakıyor, kanatlı hayvan kesiliyorlar. Aynı zamanda da diğer dünyada rahat ve bolluk içinde yaşamlarına devam etmeleri için sahte para ve olmasını istedikleri şeylerin maketlerini yakıyorlar. Aslında Çin'in kültür dolu geçmişinde bu bayramın da bir hikayesi var.

Eski Çin hanedanlıklarından birinin kralı Chong'er henüz kral olmadan önce kendisine çok yakın olan ve onun için büyük fedakarlıklar yapan Jiezi Tui ile bir olay yaşar. Jiezi Tui krala çok büyük iyilikler yapar ve karşılığında da kral olduğunda iyi biri olmasını ister sadece. Bu iyilikler arasında kendi bacağından et kesip Chong'er'a yemek yapıp, karnını doyurması da vardır. Gün gelir Chong'er kral olur ama verdiği sözü çoktan unutmuştur. Jiezi Tui de yaşlı annesini sırtına alır ve dağa çıkar. Orada yaşamaya başlar. Bir gün kral bir olay yaşar ve Jiezi Tui'ye verdiği söz hatrına gelir. Fakat Jiezi Tui dağdan inmez.

Kral buna çok kızar ve otoritesinin sarsıldığını düşünerek askerlerini dağa gönderir Jiezi Tui'yi getirmelerini emrederek. Ve dağın çevresinde bir ateş yaktırır. Nasıl olsa Jiezi Tui annesini de alarak dışarı çıkmak zorunda kalacaktır. İki ateş arasından da bir yol bırakır Jiezi Tui çıksın diye. Fakat 3 gün boyunca ne gelen vardır ne de giden. Sonunda ateşi söndürüp içeri girerler.

Bakarlar ki Jiezi Tui bir söğüt ağacına sarılmış ve annesi ile beraber orada yanarak can vermiştir. Krala da aydınlık ve temiz olması için kanla yazılı bir not bırakmıştır. Fakat yangının ardından söğüt ağacı yeniden yeşerir ve büyür. Bunun içindir ki aynı günde hem ölülerin mezarları ziyaret edilir, söğüt dalları saçlara takılır ve ateş yakmak yasaklandığı için soğuk yemekler yenir. Sadece diğer hayatlarında refah içinde yaşamaları adına sahte paraların tutuşturulması için ateş yakılır. QinMing'de aydınlık ve temizlik anlamını taşır.

Uzun yıllardır süregelen bu gelenek halen devam etmekte. Kimileri mezarlarına giderek kimileri de uzakta olduklarından bulundukları yerde ateş yakıyorlar. Sabah bahçede gördüğüm de pek anlam veremesem de detayları dinledikten sonra ne olduğunun farkına vardım. Bir de söğüt dalının yeniden uyanış gibi görülmesinden dolayı park ve bahçelerde ailelerle gezilir ve söğüt dalları toplanırmış. Bu dallar kapılara asılır ve başlara taç yapılır, takmayanların da öldükten sonra sarı bir köpeğe dönüşeceğine inanırmış.

Detaylı bilgilere ulaşmak pek kolay olmadı benim için. İnternet üzerinden sınırlı bilgilere ekleme yaptığı ve ayrıntıları bize anlattığı için üst komşuma teşekkürü borç bilirim. Ve Atalarımla beraber Atalarını da saygıyla anarım.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 370
Kayıt tarihi
: 24.01.13
 
 

1 yıldır Asya'nın gözde şehri ışıltılı yüzü Şangay'da ciğerlerine Asya'nın havasını dolduran, dil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster