Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '07

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
787
 

Çin edebiyatı kitap fuarı' nda...

Çin edebiyatı kitap fuarı' nda...
 

Dünyanın en büyük nüfusuna sahip Çin, kalabalık nüfusu ve ucuz iş gücü ile dünya pazarına damgasını vurmaya devam ediyor. Ülkemiz başka olmak üzere, dünya kentlerinde çığ gibi büyüyen Çin pazarı, ürettiği kalitesiz mallardan sonra şimdi de kitap pazarına girdi. Bu yıl yapılacak olan kitap fuarına Çin edebiyatından yüzlerce yazarın eseri katılacak… Çince den Türkçe’ye çevrilen kitapların fuarda satışından ziyade, Çin kendisi gibi büyük bir stant kuracak…

Bu kadar kalitesiz ürünlerden sonra acaba Çin edebiyatı ne gibi ürünler getirecek ülkemize, bilmiyorum. Elbette, edebiyat/yazı sanatı kim yaparsa yapsın değerli bir sanattır. Çin edebiyat sanatçıları umarım bu alanda ülkelerinin kusurlu mallarının açığını kapatır…

Aslına bakılırsa ülkemiz kitap pazarını talan eden yabancı yazarlardan sonra, Çin’in de bu pazara girmesini ben gereksiz görüyorum. Ama yoruma açık bir konudur bu… Her malın bir alıcısı var diyenlerde olabilir.

“Bu yorum ülkemiz müzik dünyasında da sıkça yapılmıştır… Ve dizi piyasasında da mankenlerin oyuncu olması hususunda da bu yorum ile karşılaşılmıştır. Sonucunda yaşanan kirliliği hep beraber izledik.”

Çin edebiyatının da edebiyat dünyasında, tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi bir delik açacağı kuşkusuzdur bana göre… Çin mallarına kota koyamayan ülkemizin bu alanda da bir çalışma yürütmeyeceği, Çin’in fuarda yer alması ile açıklığa kavuşmuştur.

Ülkemiz, ürettiği ürünü ihraçta zorlanmaktadır. Hele ki, edebiyat/kitap alanında yazarlarımızın çok kısıtlı bir kısmı dünya basınında okunmaktadır. Durum böyle olunca yazarlarımızın kitapları içeride kalmaktadır. Şimdi bir de Çin’in ucuz kitapları raflarda yerini aldığında piyasa ciddi bir şekilde yara alacaktır.

Bu duruma sanat açısından bakacak olursak, edebiyat ile uğraşan, roman, öykü ne yazarsa yazsın, her kimse, eserlerinin herkes tarafından okunmasını ister. Bu doğrultuda Çin Edebiyatı’nın pazara girmesine bir sözüm yok.

Ayrıca Çin ile birlikte Kore Edebiyatı da pazara giriyor… Çin kadar olmasa da pazarda yerini alacak.

Türk Edebiyatı, Çin Edebiyatı’nın pazara girmesiyle birlikte umarım büyük bir darbe almaz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hiçbir edebiyat birbirine darbe yapmaz. Birbirinin eksiğini tamamlar. Etkiler, etkilenir... Tanımakta fayda var... Her insan ve millet bir düntadır... Dünyalar tanımış oluruz. inşallah ÇİN ATASÖZLERİNDEN bir adım daha ileri gideriz. Selam ve saygılar..

murat ertaş 
 26.10.2007 13:40
Cevap :
Tanıyalım elbette, tanıyalım. saygılar...  26.10.2007 15:59
 

Yaşayıp görmek lazım Türk Edebiyatı'nın yerini alacak mı almayacak mı? Sahi ben Çin Edebiyatı'ndan pek okumadım galiba:)) Sevgilerimle...

Özlem Akaydın 
 24.10.2007 15:04
Cevap :
Bende okumadım. sevgiler...  24.10.2007 17:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 81
Toplam yorum
: 222
Toplam mesaj
: 62
Ort. okunma sayısı
: 1242
Kayıt tarihi
: 17.05.07
 
 

Yaşamın öncelikle sevgiden ibaret olduğunu düşünüyorum. Bunun içindir ki, yaşamak için sev sevmek iç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster