Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1827
 

Çin süper güç olabilir mi?

Çin süper güç olabilir mi?
 

Çin son zamanlarda uyuyan dev uyandı diye tasvir edilmekte bugünkü durumuna nasıl geldiği ve yoluna nasıl devam edebileceği düşünülmeden 2040 yılında dünyanın bir numaralı gücü olacağı konuşulmakta. Tamamen yanlış diyemeyeceğimiz fakat incelediğimizde de bugünkü askeri teknolojisi ekonomik yapısıyla da süper güç olur diyemeyeceğimiz bir ülkedir.

Çinin ekonomik büyüklüğü parasını Euro ve Dolar karşısında devamlı düşük tutulması ve daha da önemlisi dışarıdan büyük boyutlarda gelen yabancı sermaye ve ucuz emek gücü sayesinde olmaktadır. Peki Çin’in büyümesi nasıl durdurulabilir?

Amerika nın ekonomisinde olası yaşayacağı bir resesyon (duraklama) durumunda en büyük ticareti yaptığı ülkede olası talep kısılması , ABD - İran gerginliği sonucunda petrol fiyatlarının yükselmesi gibi sebeplerden dolayı Çin’in ekonomisinde bir yavaşlamanın olması muhtemeldir. Paranın değerine ilişkin baskılara ise daha ne kadar dayanabilecektir. Bir ülke ekonomik güç olabilir ama ülkenin süper güç olması için başka şartlarda gerekmektedir. Bunlar enerji yolları ve enerji mülkiyetinin kontrolü, yüksek askeri teknoloji ve eğitimli asker sayısı, ekonomik gelişmişliktir. Dikkat edildiğinde Çin sadece ekonomik gelişmişlik yolundadır. Askeri teknolojisi Rusya ve Amerikanın çok altında olup örneğin savunma bütçesine Amerika 400 milyar harcarken Çin 40 milyar harcamaktadır. Ekonomisinde hala uluslararası arenada üst düzey markalara sahip değildir. Enerji bakımından ne petrole ne de doğalgaza sahip olmadığı gibi ihtiyaç duyduğu en önemli girdi olan enerji kaynakları Rusya veABD'nin kontrolünde bulunmaktadır.

Görüldüğü gibi sadece ekonomik gelişmişlik yolunda önemli adımlar atmaktadır bu durum dahi dışarıdan akan sermaye ile mümkündür. Dünyada süper güç şartlarını sağlayan sadece iki ülke mevcuttur : Birincisi petrolü kontrolünde tutan, dünyanın en gelişmiş askeri teknolojisi ve ekonomisine sahip olan ABD’dir. İkincisi hala askeri teknoloji bakımında Amerika'ya tek rakip olacak ve doğalgazı silahını elinde bulunduran Rusya’dır. ABD ne kadar Rusya'dan zengin olursa olsun hala Rusya, ABD için tehdit oluşturmaktadır.

Çin son günlerde yaptığı uzay denemeleri ve uçak yapımı konusundaki gelişmeleriyle de en azından ileride ciddiye alınması gereken bir ülke olabilir ama Çin’in önce askeri bakımdan özgür olması ve enerji sorununu halletmesi gerekmektedir. Bu gelişmeler olurken de ABD’nin sessiz kalacağı sanılmamalıdır. Bakalım Çin önümüzde ki yıllarda neler yapacak?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Son günlerde,29.101923´te Bağımsız TC´nin temelini oturtmasından sonraki günlerden bugünümüze bakarak;neden 1959´´da devrim yapan Çin bizden ilerde sorusuna cevap arıyorum.Çünkü arada 36 yıllık zaman aralığı var.Bu soru,çok derin araştırmayla cevaplanır.Ancak,düşünceme göre sermayenin rengi yoktur.Hangi renkten olursa olsun,kaynağı ucuz emekten gelir.Böyle olunca da kar yüksek olur.İnançlı ama muhafazakar olmayan değer yargılarımla insan emeğini hiçe sayarak gerçekleşen zenginlikle oluşan yükselme çabuk alçalır!Çünkü yoksul-zengin arasındaki uçurum otomotikman dengelenmeye ister.Örneğin Çinli köylülerin ucuz ürün satışına gösterdiği isyanı yönetim her zaman bastıramaz.Bizim meşhur ata sözümüzdeki gibi;Bir satır,İki satır,Üçüncüye vur yatır!olur.Dünya tarihinin önemli günlerinin çoğunluğu katledenler değil,katledilenlerin doğruluğu kabul edilerek belirlenmiştir.Örneğin;8 Mart Dünya Kadınlar Günü,1 Mayıs İşçi Bayramı vs.Ekonomik sistemlerin çöküş nedeni emeğin inkarıdır.ABD onu da durdur

hatice yilmaz 
 15.03.2007 0:57
 

Dünyada yüz yılda bir güç dengeleri değişmektedir. Örnek verelim. Yaklaşık, Osmanlı, güç merkezi olmaktan 1700 yılları sonlarında, İngiltere ise 1800 sonlarında çıkmışlardır. ABD, yaklaşık 1917 yılında bu yana dünya sahnelerinde efendilik iddiasında daha da ötesinde "efendi"sidir. Şu anda Japonya nakit zengini olarak ikinci sıradadır. Ancak gözükür silah sanayii yoktur. İnanılıyor ki, yıldırım hızı ile her an nükleer silah yapabilecek her imkâna sahiptir. Rusya'da ise silah teknolojisi var olmasının yanında ekonomisi zayıftır. Gelelim Çin'e. Çin gücünün tamamını ABD'den almaktadır. ABD firmaları yatırımlarını çektikleri an Çin ekonomisi çöker. Şu anda Yabancı (ABD) kuruluşlar Çin'in %50 ihracatını yapmaktadırlar. Bunların yanında yapılan hesaplamalara göre Çin'in 10 yıl içerisinde ekonomik büyüklük anlamında en büyük olacağı da ifade edilmektedir. Toparlayalım. Geleceğin dünyasında tek devlet olmayacaktır. Bugünden ABD ile AB paslaşmaktadır. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 14.03.2007 13:41
 

Çin ,yanına Hindistanı ve de Rusyayı da alarak ABD ye karşı durmayı hedefliyor.Yapsın da zaten.Tek süper güçlü dünyayı yaşıyoruz.Sadece ekonomisini savaşlara endekslemiş bir ülke.Çıksın karşına birileri, o da tek başına at koşturulmayacağını anlasın.

Bettyboopben 
 14.03.2007 12:53
 

Şu bir gerçek ki çin büyümeye başladı. .ve onu tehdit olarak algınlayanlara karşı parolası çinin barışçıl kalkınması. Günümüzde yükselen değer olabilir ancak çinin hala çok kapalı bir yapısı oluşu onun aleyine sonuçlanacak gibi. Halk içindeki huzursuzluk ileride çinin başına bela olucağını düşünüyorum. Ayrıca çin şu an çok ciddi çevre sorunları ile yüzleşmekte. İş ve dış bölgeler arasındaki gelir farkı keza taşra ve merkez arasındaki gelir farkı da huzursuzluk yaratmakta. İç göç içinde bir takım sınırlamalara sahip çin. Ek olarak, şu an çinin herkese göz kırpmaya ihtiyacı var özellikle amerikaya. Ticaret için vazgeçilmez. Ayrıca, çin kültürü ve dilinin az bilinmesi ya da tamamen hakim olunmaması ticari açıdan zarar etmesine neden olabiliyor girişimlerin. Çin yasalarının, yapısının, kültürünün daha çok anlaşılması gerektiğini düşünüyorum. Eğer çin süper güç olacaksa da baya bir zaman alıcak bu.

penceredeki kız 
 14.03.2007 0:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1268
Kayıt tarihi
: 21.02.07
 
 

Üniversite öğrencisiyim. 24 yaşındayım. Siyaseti severim. Futbolu severim. Seviyeli muhabbetler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster