Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '09

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
1458
 

Çin Türkiye'de üretimi bitirdi, Maliye Bakanı 'Vergi kaçırana hapis'diyor !

Çin Türkiye'de üretimi bitirdi, Maliye Bakanı 'Vergi kaçırana hapis'diyor !
 

İthal Bakanımız Mehmet Şimşek , geçtiğimiz günlerde açıklanan vergi borçluları listesiyle ilgili olarak ''Bunlar 1 yıl hapis cezası alıyor, ama bu paraya çevriliyordu. Ben gelir gelmez para cezasına çevrilme hükmünü kaldırdık. Ama ertelenebiliyor. Şimdi Adalet Bakanlığımızla bir noktaya varırsak, belki vergi cezalarında ertelemeyi de kaldırırız. Biz hiçbir vatandaşımızın vergi suçundan hapse girmesini istemiyoruz ama kamu düzenine karşı bir suç işleniyorsa onun da sonuçlarına vatandaşın katlanması lazım."

Bu kanunun çıkması halinde, sadece açıklanan vergi borçluları değil, küçük esnaftan orta ölçekli işletmeye kadar etkilenecek.

Sayın Maliye Bakanı bilmeli ki bu ülkede işler, ona öğretildiği yada kitaplarda yazdığı gibi yürümüyor. Bu ülkenin bir takım gerçekleri var ! Ekonomik göstergeler açıkladıkları yada ‘inanmak istedikleri’gibi değil. En basitinden ÇEK’te vade olmaz kuralı bizim ülkemizde senetle yer değiştirmiş durumda.

Sayın Bakan , siz hapis cezası derseniz bende size Dış Ticaret Müsteşarlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile bir zahmet koordineli çalışın da Çin’den ithalâtın bitirdiği sektörleri ve ona bağlı olarak yan sanayi’yi gözden geçirin derim. Kolaylık olsun diye hatırlatmak istiyorum…

- Oyuncak sektörü. ( Sayın Başbakanımızın dağıttığı oyuncakların menşeine bakın ! )

- İnşaat malzemeleri. ( Armatürden vanaya kadar…)

- Hırdavat sektörü.

- Kimyevi madde, boya ve yan sanayi.

- Halı, Mobilya.

- Elektrikli cihaz ve malzeme.

- Fotoğraf malzemeleri.

- Motorlu taşıt ve yedek parça.

- Kırtasiye.

- Eşantiyon ve matbaa.

- Nalburiye.

- Gözlükçülük.

- Bilgisayar ve aksamı.

- Klima.

- Konfeksiyon.

- Manifatura.

- Tıbbi Malzeme.

- Büro Makineleri.

- Cep telefonu ve aksesuarları.

- Elektronik eşya.

- Otomobil lastiği.

- Saraciye.

- Hediyelik eşya.

- Cam ve cam ürünleri.

- Ayakkabı, çanta.

- Beyaz eşya.

- Mefruşat.

- Ecza.

- Tuhafiye.

- Mensucat.

- Metal sektörü.

- Amortisör sanayi.

- Eldiven üreticileri.

Bu liste uzayıp gider. Bunlar benim bildiklerim ve resmi kanallardan açıklananlar. Pes ! dedirtecek cinsten. Bakın bakalım yukarıda belirttiğim sektörlerde çalışan kaç tane fabrika kaldı çalışan.Giydiğimiz iç çamaşırına kadar Made in China yada tepkilerden ötürü PRC (People's Republic of China) … Çin’de sendika yok, marka hırsızlığı , kopyalama var, ücretler düşük, devlet destek veriyor, vergi düşük en önemlisi de rejim farklı. Türk Sanayicisini rekabet etmek zorunda bıraktığınız ülkenin ne olduğuna bir bakar mısınız? Kendi ülkemizde, üretimi bitirmek adına Çin mallarına gösterilen bu sıcak yaklaşım sonucunda, üretemeyen, satamayan , sattığının parasını da alamayan mükellef şimdi de hapis cezası mı alacak? Karşılıksız çek’ten yatanların büyük bir çoğunluğu bu ülkeye yıllarca vergisini ödeyen dürüst insanlar. İçlerinde kötü niyetli olanlar elbette ki vardır. Ama yaşın yanında kuruyu yakmamak devletin asli görevidir.

İthalâtı durdurun ! İç piyasa da üretilen hiçbir malı getirtmeyin ! Vergi Usul Kanunlarında ciddi ve köklü değişimler yapın ! Piyasanın işleyişine uygun vergiler tahakkuk ettirin ! Örneğin ; K.D.V . Malı ürettikten sonra satış vadeli. Bu gün kesilen faturanın tahsilatı için vade 60-90-120 gün olarak gerçekleşiyor en iyimser şekli ile. Parasını tahsil etmemiş üretici, bir sonra ki ay KDV sini ödemek zorunda. Nasıl ödeyecek ? Sonuç ödeyemiyor. Yani bindiğiniz dalı kesiyorsunuz. Oysa ki üretici tahsil ettiği faturanın KDV sini ödemeli.

Sayın Bakanım, nasıl ki Doğu’ya gidip Kürtçe hal hatır sorarak onların gönlünü aldınız, sanayi bölgelerini de gezerek iş verenin, dükkan sahiplerinin, üreticilerin halini hatırını da sorun. Size en doğru bilgiler, YERLİ HALKTAN gelecektir. Türk malı kullanmaya teşvik eden kampanyalar düzenleyin. Kurumlar arasında koordinasyon sağlanması için çalışmalar yapın. KOSGEB’in destek verdiği üretici kriterlerinin değiştirilmesi için ilgili bakanlıkla iletişim kurun. Meselâ KOSGEB herkese destek olsun. Sen D grubusun diye elinin tersi ile itmesin. Kredi vermemezlik etmesin.

Devlet bir yandan zamları sıralayacak, sanayici ürettiği ürüne zam yapamayacak, siz vergi yüzsüzlerinin yanı sıra dürüst üreticiyi de hapse attıracaksınız ee sonra ne olacak ? Çıldırırsak hastanelerde yeterli deli gömleği ve koğuş var mı?

Ekonomi BAT-TI ! Herkes kendi yandaşından alış veriş yapıyor. Uzağa gitmeyelim Sayın Başbakan bile alışverişi kendine yakın marketten, yediği yemeği arkadaşının lokantasında yiyiyor ! Bu da yadsınamaz bir gerçekken öneriniz nedir Sayın Mehmet Şimşek ?

7.Eylül.2009
Nur Zeynep Çelik

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

vergi kaçıranlar içeri. aslında pek de farkları yok birbirlerinden, ancak şu key paraları ile işsizlik paralarını bu milletten kaçıran devleti biz nereye koyacaz.

taus sarus 
 08.09.2009 8:01
Cevap :
Sayfama hoş geldiniz. O bizim haddimize değil:)) Mühür kimde ise Süleyman o... Ben , geçmişte de bu gün de yanlış yapan her kim olursa olsun hepsini İLAHİ ADALETE havale ettim ! Orada adam kayırmaca yok. Ben yaptım oldu hiç yok. Yalakalıkta geçmiyor. Ne dersiniz ?:)) Saygılarımla.  08.09.2009 13:20
 

Güzel bir yazı! Ancak ne yazık ki kimse tınmıyor bu gibi uyarılara. Oysa açık toplum eleştirilerin de toplamı ile kendisine yön verir. Kuru kuru makam doldurmak, adam kayırmak, dişe dokunur işler yapmamak demek değildir bürokrasi. Ekonominin ayak sesleri 2006'da ilk işaretlerini verirken BÜTÜN MAKAM SAHİPLERİ, dış temsilciliklerdekiler dahil, ne yazık ki uyuyormuş. Kemal DERVİŞ de çok söylediğim halde (!), durumu bildirmedi kimseye! Sonuçta Çİn de ABD de karlı çıktı bu çöküşten. Bence Kemal UNAKITAN yerinde kalsa idi yanlışlarını da görerek maliyeyi düzenler; işveren ile muhasebeciyi de MÜTESELSİLEN SORUMLU tutarak KAYIT DIŞILIĞI önleyebilirdi. M.Ş ekonomiyi iyi bilebilir; ne yazık ki benim güvenim y o k! Var olunuz.

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 07.09.2009 23:39
Cevap :
Değerli yorumunuz ve katkınız için teşekkür ediyorum Ömer Bey. Öylesine bir noktaya geldik ki 'aklımız Allaha emanet' gidiyoruz. Hiç mi doğru gözlemleyip, doğru kararlar verecek insan çıkmayacak içimizden? Her işimiz tamammış gibi bir de bakan ithal ediyoruz.. Ruhumuz da beynimizde çok yorgun. Dinamizme ihtiyacımız olan bir dönemde sorunlar ve baskılar afyon etkisi yapmaya başladı üzerimizde. Esen kalınız. Saygılarımla. N.Zeynep Çelik  08.09.2009 0:46
 

Bence her bakan ilk atandığında pozisyonuna sorumluluğuna ilişkin bir deklerasyon yayınlamalı ki; işinden ne kadar anladığı anlaşılsın, aksi halde doğaçlama işler çıkıyor. Daha ne diyeyim.

Kadri KANPAK 
 07.09.2009 23:38
Cevap :
Sayfama hoşgeldiniz Kadri Bey. Katkınız için teşekkür ediyorum. O deklerasyonu yayınlayabilmek için tam yetkili olmak gerekiyor bence. İşten anlamakta önemli değil. Sayın Başbakan her işten sorumlu ve tam yetkili ! SSK hastanesinde millet 2,5 aydır maaş alamıyor, belediye çalışanları o keza , beyler her gün ya bir iftar davetindeler yada iftar veriyorlar...Bu denli aymazlık ömrümde görmedim...Devlet kasasından gidiyor... Sonrada birileri çıkıp hapis cezasından bahsediyor... Böyle saraya böyle süpürge.. Saygılarımla. Mutlu kalınız.. N.Zeynep Çelik  08.09.2009 0:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 348
Toplam yorum
: 959
Toplam mesaj
: 108
Ort. okunma sayısı
: 1326
Kayıt tarihi
: 31.10.07
 
 

İstanbul 25 Temmuz : /… İşletme tahsil ettim. Özel ilgi alanım olduğu için 2 yıl Psikoloji okudum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster