Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Nisan '14

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
63413
 

Çin ve Hindistan'ın nüfusu neden böyle yüksek?

Çin ve Hindistan'ın nüfusu neden böyle yüksek?
 

Dikkat çekici bir durum gerçekten ve hiç de normal değil. 1 milyar 350 milyon nüfuslu Çin ve 1 milyar 230 milyon nüfuslu Hindistan’ın durumu incelenmeli. Bu kadar nüfusun nasıl oluştuğu insanların kafasında soru işaretleri yaratıyordur. Yani tamam gerek Çin gerekse Hint uygarlığı eski bir uygarlık ama biz tarihte nice eski uygarlıklar gördük bırakın milyar nüfusu çoğunun ünü tünü kalmadı.

Tarihte özellikle Çin Türkler ve Moğollar gibi topraklarından çıkıp uzak diyarlarda savaş yapmadı. Bunun belki etkisi olabilir. Keza özellikle Çin koca bir kıta. Üstelik verimli topraklara sahip. Çin’in uzak diyarlara sefere çıkmaması belki de verimli ve büyük bir ülke olması hesabıyla gerekmediği içindir. Ve bu durum da nüfusun artmasına sebep olmuş olabilir.

Hindistan’ın nüfusunun neden yüksek olduğu konusunda internete şöyle bir not düşülmüş: “Hindistan' da erkek çocuklara çok önem verilir. Bu nedenle geçmiş yıllarda bebeğin cinsiyeti tespit edildikten sonra kız bebeklerin cerrahi müdahale ile alınması çok yaygınlaşmış durumdaydı. Bunun üzerine Hindistan Hükümeti karar alarak kürtajı yasakladı. Modern doğum kontrol yöntemleri de çok fazla tanınmadığı ve kullanılmadığı için nüfus hızla artmaktadır”

Çin’in nüfusunun neden bu kadar yüksek olduğu konusunda internete düşülen not ise şöyle: “Çin eski uygarlıklardan biri ve eski konumuyla şimdiki coğrafi konumu ayni.(göç, savaş vs fazla yok)ayrıca yaptıkları buluşlar falan yasam kalitesinde yükseltmiştir. Gelenekleri gereği üretken bir toplum. Evlilik falan onlar için önemli. Şu an tek çocuk yasası var olmasa dünyayı ikiye katlar”

Yine de insanın bu kadar bir nüfusa inanası gelmiyor. Yani bu kadar nüfus nasıl oluşmuş bir yana nasıl günümüze kadar bir arada yaşayabilmiş? Çin ve Hindistan’ın nüfusunu neden inceliyoruz? Tabii ki böylesine devasa insan kütlesinin dünyanın geleceği için potansiyel bir endişe içermesi yüzünden. Nüfus kelle değildir, ruhtur, ihtiyaçtır, istektir. Gerek her iki ülke gerekse dünya bu nüfusun ileride yaratabileceği sorunları masaya yatırmalıdırlar. Belki ülkeler sahip oldukları bu nüfusa avantaj gözüyle bakıyorlardır ama bence tam da böyle değil. Özellikle Hindistan daha küçük ama sanırım Çin’e göre daha verimli toprağı ile belki ihtiyaçların karşılanmasında avantajlı ama insanların üst üste yaşadığı bir ülke olma hesabıyla değişen dünya normlarına uyulmasında zorluk yaşanacaktır. Bütün bu zorlukların ülkelerin gelişmişliği ile ne kadar aşılabileceği bilinmiyor.

 

NAHİDE ÇELEBİ, Birgül YILMAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar. Belli bir yere kadar, bizim ülkemiz de öyleydi. Tam ne zaman başladı bilmiyorum ama, sıkı bir şekilde aile planlaması yaptılar ve o zamandan beri iki çocuktan fazla çocuğu olan aile yok. Örnek: Ben 1955 doğumlu bir aile reisiyim. Benim sadece 2 çocuğum var. Amma benim eşim 9 kardeşler, biz de 7 kardeşiz. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 08.01.2016 15:16
Cevap :
Ben de aynıyım emmioğlu...Bi oğlan bi kız...Biri elinden diğeri ayağından öper...Ben de 9 kardeşmişim emme kimini yel almış kimini sel almış kimi dağda kalmış iki kız iki erkek 4 kardeşe düştük. Tayyip emice en az 3 diyor. Gerçi buna gerek kalmadı 2.5 milyon kardeşimiz daha oldu.  10.01.2016 11:58
 

Merhaba, Çin'lilerin herbiri tabağında bir pirinç tanesi bıraksalar tonlarca pilav çöpe giderden yola çıkarak nüfuslarını gözardı etmek zor. Kimbilir gelecekte dünyayı istila etmeye yönelik ön bir çalışmadır. :)) Bernard Shaw'ın "insan üstün insan" kitabı vardı. Bir toplumun gücünün nerden geldiğini insan gelişiminin önemini çocuk sayısının bir ülke için nekadar gerekli yahut gereksiz oluşu karşılıklı diyalektik halinde mahkemede sorgulanıyor. Ki nihayet bir sonuca ulaşılıyor. Kişiler anlık yaşarken toplumlar asırlık yaşıyor.

camgobegi 
 15.12.2015 21:53
Cevap :
Bu anlamlı yorum için teşekkür ederim.  16.12.2015 11:06
 

Merhabalar. Aslında her ülkenin gelişigüzel nüfusa değil, kaliteli ve nitelikli nüfusa ihtiyacı var. Bu ülkelerin yapılarını bilmediğim için herhangi bir görüş belirtemeyeceğim. Ancak, bildiğim kadarıyla fakir ülkeler. Fakir ülkeler de nüfusun gelişigüzel çoğalmaması gerekirken, tam aksi yaşanıyor. Aile nüfus planlamasında etkin olamadıkları gibi, acaba İslam dini gibi anne karnındaki cenine kıymanın da günah sayıldığı bir inanışları mı var? Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 21.11.2015 13:42
Cevap :
Nüfusları çok ama pek fakir değiller; uzaya füze yolluyorlar.  21.11.2015 18:21
 

Çok okunur olması Çin ve Hindistan nüfusunun çokluğuyla ilişkili olabilir. :)

Muharrem Soyek 
 10.09.2015 11:32
Cevap :
Evet haklısınız.  11.09.2015 14:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6075
Toplam yorum
: 15057
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster