Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
5919
 

Cinayet Haberleri ve Cinayetler - Yorumsuz

Cinayet Haberleri ve Cinayetler - Yorumsuz
 

İnsanlarımızın hangi nedenle ölüme gittikleri veya ölümle muhatap oldukları, araştırılacak sosyolojik bir önem taşımaktadır. Olaylara etken çok ama nedenler yarışır gibi.

Günlük haberler arasında, atlanılan gün yoktur ki cinayet konusu olmasın. Daha önceleri trafik kazaları her gün can alarak dikkatleri çekerken, son zamanlarda ölümlerin cinayetle oluşmasında çeşitlilik çoğalmıştır. Adeta ülkenin sosya ekonomik ve siyasal kaos görünümü insan hayatının ölümle sonuçlanmasını kamçılar olmuştur, ancak olaylara-cinayetlere yansıması akademik tez konusu olacak duruma geldi sanırım.

“Allah’ın haram kıldığı, cana haksız yere kıymayın. Haksız yere öldürülenin velisine bir yetki tanımışızdır . Artık o da öldürmekte aşırı gitmesin. (İsra S. ayet:33) "Bunun için İsrailoğullarına şöyle yazdık: 'Kim bir kimseye veya yeryüzünde bozgunculuğa karşılık olmadan öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kimde onu diriltirse (ölümden kurtarırsa) bütün insanları diriltmiş gibi olur'. And olsun ki, onlara belgelerle peygamberlerimiz geldi, sonra buna rağmen onların çoğu yeryüzünde taşkınlık edenler oldu" (Maide s. ayet:32)

Bu değerlendirmeler ve direktif durumunda ki ayetler o çağların sosyolojik yaşam ve bilgi düzeyin de ki toplumlara ve insanlığa, insan hayatının önemine dikkat çekmektedir. Elbette o çağlarda nüfus azlığı ve ulaşımın zor olduğu kapalı toplum olarak herkesin bir birini tanıyabildiği, suç vukuunda yargılamanın hemen yapıldığı-belkide kısas nedeniyle tutuk evlerinin olmadığı çağın gereklerinden, bugünkü modern yargılama durumuna gelinmiştir. Ancak cinayetlerin artış göstermesi, Diğer sosyo ekonomik ve ahlaki değeryargılarının yanında mağdurların cezalardan ve yargılamadan tatmin ve emin olması gerektiği, yine suça yatkın kişilerin de caydırıcı cezalara muhatap olacağının bilincinde olması gereken hukuk ve ceza yasalarının önem taşıdığı anlaşılmaktadır.

Dikkati çeken-görebildiğim cinayet haberlerini bugünden itibaren medyada rastladıklarımı trafik haberleri hariç (Trafik-kazası ölümleri zaten klasikleşti-normalleşti) akla hayale gelmeyen nedenler ve yol yöntem ve araçlarla ve umulmadık mekanlarda işlenen cinayetleri, buraya iktibas edeceğim, yorumları size kalmış;

Konya'da iki kardeş, iple boğularak öldürülmüş vaziyette bulundu.
Olay, merkez Meram ilçesi Yaka Mahallesi Köyceğiz Caddesi Konuk Sokak No 28'de bulunan müstakil evde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Atiye ve Mahmut Yeşil çiftçinin çocukları 7 yaşındaki Esra ve 8 yaşındaki Halil İbrahim Yeşil, evin oturma odasında iple boğularak öldürülmüş vaziyette bulundu. 07.07.08-netgazete.com (Konya'nın merkez Meram ilçesi Kaya Mahallesi Konur Sokak'taki evde gerçekleşti. İddiaya göre, 29 yaşındaki Fatma Y., kardeşleri 8 yaşındaki Halil İbrahim ve 7 yaşındaki Esra Y'ye kedilerine zarar verdiği için kızarak zehirlemek istedi. Plastik bir bardak içerisinde fare zehrini suyla karıştırarak kardeşlerine içiren Fatma Y., kardeşlerinin ölmediğini görünce, odaya götürdüğü erkek kardeşini kemer ile kız kardeşini ise eşarp ile boğdu. Korkunç cinayet, kardeşlerden bir diğerinin eve gelmesi ile ortaya çıktı. 08.07.08 milliyet.com)

Derya Sulugüzel'in (28) (Hürriyet gaz. Adıgüzel) kullandığı 34 TK 3180 otomobile, Yeni Çamlıca Mahallesi Kemalpaşa Caddesi'ndeki Yedpa Oto Sanayi Sitesi Kavşağı'nda, başka bir otomobildeki kişi yahut da kişilerce tabanca ile ateş açıldı.
Açılan ilk ateşte başı ve boynundan vurulan sürücü Sulugüzel, olay yerinde can verdi. Bu sırada otomobilden inerek kaçmaya çalışırken yaklaşık 20 metre uzaklıkta aynı kişi veya kişilerce 4 kurşunla vurulan Sulugüzel'in arkadaşı Osman Oruç (35) da hayatını kaybetti. 07.07.08-netgazete.com - Milliyet, hürriyet.com

Sakarya'da bir kişi, annesini av tüfeğiyle öldürdü. Kaynarca ilçesi Osmanlı köyü Arabacılar Mahallesi'nde çiftçilik yapan Adnan K. (41), cinnet geçirerek annesi Faize K'yi (62) av tüfeğiyle yaraladı.
Faize K, Kaynarca Devlet Hastanesine kaldırılırken yolda hayatını kaybetti. 07.07.08-netgazete.com

Van´ın Başkale İlçesi'nde babası uyuşturucu madde kaçakçılığından hapse giren 14 yaşındaki Şehnaz Tonğ, bir süre sonra okulu da bırakarak kayıplara karıştı.Daha sonra evli bir erkekle yaşadığı tespit edilen Tonğ, töre cinayetine kurban gitmemesi için Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne teslim edildi. Ancak ailenin isteği üzerine evine gönderilen Tonğ, töre nedeniyle öldürüleceğini anlayınca 1 ay önce PKK terör örgütüne katıldı. Örgüt kamplarında defalarca PKK'lı teröristlerin tecavüzüne uğradığı belirtilen genç kız, kaçmaya hazırlanırken, PKK'lı teröristler tarafından öldürülerek yol kenarına atıldı. 08.07.08 hürriyet.com

Konya’nın Ereğli İlçesi’nde 16 yaşındaki D.D., “Neden yan baktın” diyerek tartıştğıı 19 yaşındaki Nurullah Dursun’u bıçaklayarak öldürdü. İddiaya göre, D.D., yolda karşılaştığı Nurullah Dursun ile “Neden yan baktın’ diye tartışmaya başladı. Tartışmanın büyüyüp kavgaya dönüşmesi üzerine D.D., üzerinde bulundurduğu bıçakla Nurullah Dursun’u yaraladı. Olay yerine gelen ambulansla Ereğli Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Dursun, tüm çabalara karşın kurtarılamadı. 08.07.08-hürriyet.com

Mersin’de 2 yıl önce 35 yaşındaki Songül Kaşçıoğlu’nun öldüğü trafik kazasının 2 tanığı da farklı olaylarda öldürüldü. (09.07.08-milliyet.com)

Nebil Örgen, internet ortamında Burdur’da yaşayan Zeliha Ö. ile tanıştı. Bir süre chatleşen iki genç evlenmek için Örgen’in Adana’daki evine geldi. Örgen’in ailesi bu evliliğe karşı çıkınca iddiaya göre, genç kızın babası Ahmet Ö.’nün azmettirmesiyle, Ö.nün kuzeni berber Ali Bağcı 7 Aralık 2006’da Adana’ya gidip Örgen’i çalıştığı barda kurşunlayarak öldürdü. Mahkeme heyeti, Bağcı’yı tasarlayarak adam öldürmek suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına mahkum etti. Duruşmadaki iyi hali nedeniyle bu cezası ömür boyu hapse indirildi. Özsarı ise beraat etti.10.07.08-milliyet.com

Türkiye hergün yeni bir cinayet haberiyle sarsılıyor. İşlenen cinayetlerin yöntemleri ise tüyler ürpertiyor. Bugün Kuşadası'nda gelen cinayet haberi, tarafların acizliğini de bir kez daha ortaya koydu. Yaşar Orhan'ın, H.C'nin (45) 16 yaşındaki zihinsel engelli kızı A.C'ye tecavüz edip hamile bıraktığı için öldürüldüğü öğrenildi. Bu arada cinayetin korkunç bir şekilde işlendiği, zanlıların Orhan'ın önce penisini kesip kendisine yedirdikleri, daha sonra öldürdükleri ortaya çıktı. (10.07.08 milliyet.com)

"İnsanların ve dünyanın adaleti kalmamış. Ben kesip gönderdim" diyen Kâğıthane'de koltuk döşeme atölyesinde çalışan Mürsel Saylan (35), Ömer Kayış'ın (44) boğazını testere ile keserek öldürdüğü iddiasıyla mahkemeye sevk edildi. (sabah-11.07.08-gazetevatan.com)

Çok içki içtiği için dövülerek öldürüldü, 8 Temmuz'da Karşıyaka Mahallesi 3928 sokakta meydana gelen olayda, Uğur Evmez aşırı alkol tükettiği iddiasıyla akrabaları tarafından dövüldü. Bir arkabası tarafından omuzundan bıçakla yaralanan Evmez, diğerlerinin de tekme ve yumruk darbelerine hedef oldu. Ağır yaralanan Evmez'in, ailesi tarafından kaldırıldığı Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde tüm çabalara karşın dün gece yarısı beyin ölümü gerçekleşti.(12.07.08-gazetevatan.com)

Beyoğlu’nda, 16 yaşındaki D.T, kendisine sarkıntılık ettiği iddiasıyla bir kişiyi (Cebrail Akçabey) bıçaklayarak öldürdü. "Cebrail annemin teyzesinin oğluydu. İşi gücü yoktu. Arada sorhoş olup bize gelirdi. Dün eve geldi 'Seni çok seviyorum. Benimle beraber olup benimle evleneceksin" dedidi. Ardından tacizde bulunmaya başladı. Kendimi kurtarmak için karpuza saplı bıçağı alıp göğsüne vurdum".(14.07.08-milliyet.com)

Kastamonu’nun Taşköprü İlçesi’nde 10 gün önce annesi ile birlikte jandarmaya giderek babası 43 yaşındaki Hüseyin Doğmuş’un kayıp olduğunu belirten 19 yaşındaki Uğur Doğmuş, babasının katil zanlısı çıktı. İfadesinde, babasıyla birlikte define aramaya gittiklerini ve bu sırada aralarında tartışma çıktığını kaydeden Doğmuş şunları anlattı:
“Babam benden, daha önce aramızda husumet olan akrabamız Safiye adındaki kadını öldürmemi istedi. Bunu kabul etmeyince tartıştık ve kavga ettik. Babam belindeki silahı çekerek beni öldürmek istedi, ancak silah tutukluluk yaptı. Ben de üzerimde taşıdığım bıçakla ona iki üç defa vurdum. Babam bıçak darbesi aldıktan sonra biraz koştu, daha sonra yere yığıldı. Yanına gittiğimde bana. ‘Oğlum beni bu halde bırakma, ya tam öldür, ya da kurtar. Beni burda bırakma’ dedi. Bu da onun son sözleri oldu." (14.07.08-milliyet.com)

Fatih Mahallesi’nde oturan taksici İbrahim Muratoğlu, komşusunun kızı 16 yaşındaki S.G.’ye ‘tecavüzden 2006’nın kasım ayında tutuklandı. 2007’nin Şubat ayında tahliye edilen Muratoğlu 23 Nisan 2007’de taksisinde 4 kurşunla öldürüldü. Soruşturma sonunda, taksici Muratoğlu’nu S.G.’nin annesi Zeynep G.’nin azmettirmesiyle, oğulları 25 yaşındaki Mustafa, 18 yaşındaki Serdar ile aynı mahallede oturan 25 yaşındaki Özgür Küçükosmanoğlu, 29 yaşındaki Mete Taylan, Özkan Ergül, 27 yaşındaki Erkan Ergül, 28 yaşındaki Soner Okatın, Duran Deniz ile Kamil Cantürk’ün öldürdüğü iddia edildi. (15.07.08-milliyet.com)

Balıkesir'in İvrindi İlçesi'nde çiftçi 54 yaşındaki Halil Aslan, dere yatağında dozerle temizlik çalışması yaparken tarlasındaki iki kavak ağacına zarar verdiklerini ileri sürdüğü 2 Devlet Su İşleri (DSİ) görevlisini av tüfeğiyle vurarak öldürdükten sonra, kendine de ateş ederek yaşamına son verdi. (15.07.08 gazetevatan.com)

Ankara Yenimahalle’de, hamile kalamadığı için gittiği doktor tarafından bol su tüketmesi tavsiye edilen Ö.A. (22), şebeke suyu yerine damacana suyu içmesine sinirlenen eşi T.A.’yı (33), öldürdü. T.A., eşine, “Çok su içiyorsun, para yetiştiremiyorum. Buna bir çare bulmak lazım” dedi. Tartışmanın büyümesi üzerine Ö.A., yatak odasından aldığı av tüfeği ile eşine bir el ateş etti. (19.07.08 milliyet.com)

Erbaa ilçesinde 64 yaşındaki Ziyaettin E, ilçe merkezinde yaşayan ve eşi İstanbul'da çalıştığı öğrenilen akrabası Fatma Ş. (37) ile 8 yaşındaki oğlu Ali Ş'yi mantar toplamak için ilçeye bağlı Zoğallıçukur köyü yakınlarındaki Atalması mevkisine götürdü. Ziyaettin E'nin odunla genç kadın ve oğlunu darbettiği, odunla genç kadın ve oğlunu darbetmesi sonucu kadının öldüğü, çocuğunsa ölü nümarası yaparak kurtulduğu, 36 saat sonra yaralı çocuğun haber verdiği, bilezikleri alan sanığın yakalandığı bildirildi. 19.07.08 hürriyet.com

Boşandığı eşi 30 yaşındaki Dilek Saner’i tehdit ettiği için, mahkemenin ‘eve yaklaşmama’ cezası verdiği 36 yaşındaki kebapçı Hüseyin Karaşahin, bu karara rağmen eski eşini 30 bıçak darbesiyle öldürdü. (21.07.08-milliyet.com)

Antalya'da evinde kafası kesilerek öldürülen restoran sahibi 61 yaşındaki Davut Cengiz'in katili, arkadaşı 49 yaşındaki Ahmet Yılmaz Demirkesen çıktı. Cengiz'e 1500 YTL borcu olduğunu belirten Demirkesen, “Ya parayı, ya karını getir” dediği için cinayeti işlediğini söyledi. (29.07.08 milliyet.com)


"İstanbul Bahçelievler'de 18 yaşındaki genç, 45 yaşındaki hurdacı babası ile yatakta yakaladığı 27 yaşındaki sevgilisini kafalarına ikişer kurşun sıkarak öldürdü. Genç ile kendisine yardım eden kuzeni, cesetleri ayrı ayrı çuvala koydu."

Bahçelievler’de 2 yıllık polis memuru Mustafa Taştan, yolda yürürken tartıştığı Cem İnci’yi (22) silahla karnından vurarak öldürdü. İnci’nin olay anında yanında bulunan arkadaşı R.Ç., “Cem, üzerine meyve suyu sıçradığı için kendi kendine söyleniyordu. Polis bunu kendisine küfür olarak algıladı ve Cem’i vurdu” dedi. Polis, meslektaşları gelene kadar gence yardım edilmesini engelledi. Genç kurtarılamadı (07.08.08 milliyet.com)

İzmir'in Karşıyaka İlçesi’nde, 48 yaşındaki Adnan Himmetoğlu, alkol aldıktan sonra tartıştığı eşi aynı yaştaki Halk bankası şefliğinden emekli iki çocuk annesi Serap Himmetoğlu’nu boğazını keserek öldürdü. (11.08.08-hürriyet.com)

Özlem Finans polisteki ifadesinde şunları anlattı: “Hüseyin kuma getirdi. Aynı evde yaşamaya başladık. Ben anlaşamayınca babamın evine geri döndüm. Pazar günü bir yakınımın düğünü vardı. Oraya gittim. Onlar da gelmiş. Beni görünce laf attı. Kendimi kaybetmişim. Üzerime gelince bıçağı rastgele salladım. Kumamın kalbine gelmiş. Ben aslında karıncayı bile öldüremem.” (12.08.08-milliyet.com.tr.)

Bugün saat 06.00 sıralarında İsmetpaşa Mahallesi Mutlu Sokak 36 numaralı evde meydana geldi. Afrin Barajı’nda çalışan Ökkeş Çelik, henüz belirlenemeyen bir nedenle yataklarında uyuyan çocukları 14 yaşındaki Meryem, 12 yaşındaki Ahmet, 8 yaşındaki Şaziye ve 3 yaşındaki Sevilay ile eşi 35 yaşındaki Zübeyda Çelik’i tabancayla göğüslerine sıktığı birer kurşunla öldürdü. Ardından tabancayı başına dayayan Ökkeş Çelik, tetiği çekip yaşamına son verdi. (14.08.08-milliyet.com.tr)

Babası öldükten sonra evlenen annesini yol ortasında bıçaklayarak öldürdü. (15.08.08-milliyet.com.tr)

Bolu İl Genel Meclisi'nin CHP'li üyelerinden, 56 yaşındaki Fahrettin Tanyar, bu sabaha karşı evine giren kimliği belirsiz kişiler tarafından yatağında uyurken kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Polis, 2 ya da 3 kişi oldukları belirtilen katilleri yakalamak için çalışma başlattı. (25.08.08-milliyet.com.tr)

Bursa’da hamal 43 yaşındaki Bedrettin Dinç, karısı ve sevgilisini yüzleştirmeye kalkınca elini kana buladı. Dinç, yasak ilişki yaşadığından şüphelenen eşi ile cep telefonunda tartışan sevgilisi bir çocuk annesi Günay Kökçe'yi yüzleştirmeye kalktı. Dinç'in “Ne olur sevgili olmadığımızı söyle, yoksa yuvam yıkılacak” demesine rağmen, Kökçe sevgili olduklarını açıkladı. Çılgına dönen Dinç, Kökçe'yi bıçaklayarak öldürdü. (26.08.08-milliyet.com.tr)

Güngören Mehmet Akif Caddesi üzerinde seyir halinde olan 34 UNZ 70 plakalı bir otomobilin önü başka bir araç ile kesildi. Araçtan inen kişiler durdurdukları otomobilde bulunan 2 kişiye kurşun yağdırdı. Olayı gerçekleştiren kişiler kayıplara karışırken araçtakiler yaralandı. Yaralılardan durumu ağır olan kişi kaldırıldığı Bakırköy Devlet Hastenesi'nde hayatını kaybetti. (26.08.08.-milliyet.com.tr)

Antalya’nın Kumluca ilçesinde lokanta işletmeciliği yapan kadın, imam nikahıyla birlikte yaşadığı kişi tarafından evinin kapısının önünde boğazı kesilerek öldürüldü.

İzmir'in Çeşme İlçesi'nde, iple boğulup öldürüldükten sonra cesedi yakılan kişinin kimliği, üzerinde bulunan ve yanmayan çek yaprağından belirlendi. Cesedin işadamı Hüseyin İltaş'a ait olduğunun belirlenmesiyle, aşk yaşadığı ve kendisinden 2 aylık çocuğu bulunduğu belirtilen 38 yaşındaki Fadime Erdoğan ile kızı 19 yaşındaki Meral Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu 8 kişi cinayete karıştıkları iddiasıyla yakalandı. İltaş'ın, Fadime Ardoğan'dan farklı cinsel isteklerde bulunması, kızına da tacizde bulunup eziyet etmesi nedeniyle öldürüldüğü ileri sürüldü. (05.09.08-milliyet.com.tr)

Bu adli ve sosyolojik vahim durum, birilerini kaygılandırıyormu ! Yaksa ...


Daha fazlası için bkz.: http://www.nethaber.com/Haberler/440/Cinayet

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cinayetler, kavgalar, anlaşmazlıklar daha önceki yıllarda veya asırlarda da böyle yoğun muydu bilmiyorum. Belki oran aynı idi de haberleşme kaynaklarının yetersizliğinden bilgilenemiyorduk. Burada dikkat çekici olan insanın, uygarlığın en üst noktalarına ulaştığı bir zaman diliminde savaşların, cinayetlerin, kavgaların hala devam ediyor olmasıdır. Halbuki çağdaş insanın, eskilere nazaran daha mutedil olması gerekirdi. Galiba aksine daha da agresifleşti. Selamlar.

Hüseyin Atacan 
 08.07.2008 11:23
Cevap :
Yorum katkınız için teşekkür ederim. Hakikaten düşünceleriniz çok doğru dikkati çeken yönü işte o agresifleşmesi. Taraflar yönünden ve cinayet şekil ve aletleri açısından ve yine gerekçelerinin anlamsız basitliği. Selam.  08.07.2008 11:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1779
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster