Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Aralık '13

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
4143
 

Cinayet Hiç Bu Kadar Şık Görünmemişti

Cinayet Hiç Bu Kadar Şık Görünmemişti
 

Hatırlıyorum da doksanlı yıllara kadar vizon kürklü bayanlar nasıl da havalı havalı yürürlerdi sokaklarda! İtibar ve sosyal statü işaretiydi kürk mantolar. Karnını zor doyuran varoş kızları da kürk çakması pelüş kabanlar, mantolar giyerdi. Yağmur en büyük korkularıydı. Oysa bana göre yaşlılık işaretiydi kürkler! Genç kadınlara pek yakıştıramazdım. Annemin hiç kürk mantosu olmadı. Çevresine özendiğini de duymadım. Biz sokaktaki kedilerle, köpeklerle sarmaş dolaş bir aileydik. O kürk mantoların hangi vahşetle nelere mal olarak üretildiğini de bilmezdik. Teknoloji ilerledikçe ve hayatımıza internet de girince işin çirkinliği çıktı ortaya ve hayvan dostları kazan kaldırdı. Mesela Kanada’nın her sene katlettiği yüz binlerce fok fenomen oldu. Yine de batılı ülkelerdeki -kürk giyenlerin aşağılanmasına kadar varan- onca protestoya rağmen dünya kürk üretiminin dörtte üçünü elinde tutan Çin’de -çanta, şapka, manto, şal üretiminde kullanılmak üzere- milyonlarca kedi ve köpek -derilerine zarar gelmemesi için çeşitli işkencelerle- katledilmeye devam ediliyor! Medeni ülke ABD’de her yıl binlerce vaşak acımasızca öldürülüyor. Küçücük Danimarka mink, Rusya samur ve Finlandiya da tilki katliamında dünya birincisi. Dünya kürk üretimi hacminin 20 milyar dolara ulaştığına inanabiliyor musunuz! Talep var ki arz var! Kim giyiyor böylesine bir vahşetin ürünlerini diye sormaktan kendimi alamıyorum!

Bir manto için 30 kuzu, 15 tilki, 35 tavşan, 20 fok, 80 vizon, 150 çinçilla derisi kullanılıyor!

Astragan kürk için Karagül koyunlarının kuzuları daha ana sütü emmeden katlediliyor! Doğdukları anda kıvırcık ve bukleli olan tüyleri annenin yalamasıyla bir iki gün içinde düzleşmeye başlayacağı için hemen öldürülüp derilerinin yüzülmesi gerekiyor! Çünkü Astragan’ın kıvırcık olanı makbul. Hatta doğumu yaklaşan annenin karnı kesilerek doğmamış yavru çıkarılıyor ve derisi yüzülüyor! Broadtail denen bu mantolara 30 bin dolar, gece uyurken katledilen samurların derileriyle yapılan mantolara da gözünü kırpmadan 100 bin dolar ödeyenler var!!

Hadi, bunu yapanların insan olduğunu söyleyin bana!!

Sanırım Nişantaşı’nda, Bağdat Caddesi’nde, Knightsbridge’te, 5th Avenue’de, Champs-Élysées’de itibarlı volta atmanın raconu kürk giymek! Ne demişti Hoca Nasreddin: Ye kürküm ye!

Oysa kürk bir kumaş değil, organdır! Kürk giymek üzerinizde ceset taşımaktır! Kendi derinizin yüzüldüğünü ve başka bir canlı tarafından giyildiğini hayal etsenize!!

50 mink derisinden yapılan bembeyaz bir mantonun eteğinden damlayan kanları görebiliyor musunuz! Dünyalar tatlısı o savunmasız hayvanları nasıl bir yaratık öldürüyor! Ve merak ediyorum; o yaratık kendi ailesine, çocuklarına nasıl yaklaşıyor, ben bir babayım nasıl diyebiliyor! Tabii, bir ailesi varsa!

Mottoları da hazır: Dünya kürk endüstrisi binlerce yıldır varmış ve milyonlarca insana iş sağlıyormuş. En önemlisi de ekosistemin dengesi için gerekliymiş!! Ayrıca, hayvanların çoğu çiftlik üretimiyle elde ediliyormuş. 1000 yıl önce insanların hayvan postuna bürünmesini anlayabiliyorum da on asır öncenin gerçeği günümüz dünyasına örnek teşkil edebilir mi! Günümüzde her şeyin sunisini, çakmasını, gdo'lusunu, katkılısını büyük bir iştahla üreten-tüketen insanların giyim konusundaki sahici vahşiliği anlaşılabilir mi; kürk için ihtiyaç denilebilir mi? Hayvan çiftlikte üretilmişse gönül rahatlığıyla işkence edilebilir mi? Demek ki bu ilkel kafalar tüp bebek yoluyla sahip olunan çocuklara da gerçek insan gözüyle bakmıyorlar!

Tabii, bardağın bir de dolu tarafı var. Fok katliamını protesto yürüyüşüne de deri mont ve deri ayakkabıyla gitmemek, paramızı deri cüzdanda taşımamak lazım!

Bir piton derisi çantaya 10 bin dolar, krokodil çantaya 35 bin dolar veren Şirinleri tenzih ediyorum! Zaten şeytan Prada, onlar kürk giyer!

Fok, samur, tilki, sincap, tavşan, mink, kuzu, çinçilla, vaşak, kedi, köpek, kurt katliamına gösterilen tepkilerin; mont, ceket, etek, kemer, cüzdan ve ayakkabı imalatında derileri kullanılan sığır, dana, at, oğlak, koyun, deve için de gösterilmesi gerekmez mi? Bir hayvanı diğerinden daha değerli ya da değersiz kılan nedir? Sığır, dana, koyun, kuzu zaten eti için kesiliyor; derisi çöpe mi atılsın diyenler çıkabilir. Evet, kırmızı et tüketimi tamamen yok edilemez belki; ama azaltılabilir. Hem etçil hem de otçul olan insanoğlu sağlık adına daha fazla beyaz ete ve sebzeye yönelemez mi? Şifa kaynağı (!) salam-sucuk-sosis üçlüsünü de tüketmeyelim; atları, eşekleri kurtaralım!

Ben dönüşümlü olarak tavuk ve balık tüketiyorum. Deri ceketim yok, suni deri ayakkabı giyiyorum, cüzdanım da suni deri.

Böylece kaç masum hayvanı kurtardığımı bilmiyorum; ama kurtardığım kesin.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Selam,hayvanları ben de çok severim.Kürkü için öldürülmeleri benim için vahşetten başka bir şey değil.Maalesef insanlar para için herşeyi yapıyorlar.Çocukken Kurban Bayramlarında babam mutlaka bir koç keserdi.Ben de o an evin en dip odasında karyola altıda kulaklarımı tıkar vaziyette beklerdim.Üstelik hayvanın bağırmayacağını bildiğim halde.Ve sanki onun yerine ben kesiliyordum.Öldürülme şekillerinden fok yavrularına daha bir acıdım.

pinar öner 
 24.03.2015 18:53
Cevap :
Onca mücadeleye rağmen kıyım ne yazık ki devam ediyor hocam:( Kurban kesimleri de çocukluğumuzun travmatik olaylarından biri tabii. Cahil ana-babalar o manzarayı çocuklarının özellikle görmesini istiyorlar!! Teşekkürler, sevgiler.  01.04.2015 5:39
 

Kıymetli Dost, Sayın Ata Kemal Şahin :Hem kürklerini giyerler hemde hayvan haklarını korurlar. Yüreğinde acıyı hissetmeyen dışında acıyı nasıl hissetsin.Selam ve saygılar sunuyorum. Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 06.07.2014 0:43
Cevap :
Doğada en acımasız canlı insandır! İyisi, kötüsü; hırsızı, dürüstü bu kadar farklı insan türünü neden yaratmış Râb diye merak edersiniz! Sonra anlarsınız ki dünyanın dengesi için gereklidir bu. Tıpkı bazı yemeklere hem şeker hem de tuz konulması gibi. Ben insanları da hayvanları da seviyorum, beni yaratma nedeni için tanrıya şükran duyuyorum. Teşekkürler dostum, sevgiler.  06.07.2014 16:11
 

Benim benzer konudaki yazımın başlığı da "Kuzey ülkelerinin meşhur demokrasisi kafasına vurularak öldürülen fokların kanıyla mı besleniyor?" Bıkmadan usanmadan yazmalıyız.Müthiş bir yazı,elinize sağlık Ata bey.

Kerim Korkut 
 19.12.2013 20:12
Cevap :
Hiç gözümün önünden gitmiyor: Buzun üzerindeki oyunbaz fok ona yaklaşmakta olan caniye gülücükler atıyor, kaçmıyor ve az sonra o acube cani elindeki çivili sopayı hayvanın kafasına vuruyor! Ben o insansıların psikolojilerinin çok bozuk olduğuna inanıyorum! Fok katliamı yasaklansa, eminim her biri seri katil olur!! Yine de en büyük suç kürk giyenlerde! Talep olmasa arz olmaz! Ben kürklü birini gördüğümde iğrenerek bakıyorum ve duyacağı şekilde "Kan kokuyor." diyorum! Teşekkürler Kerim Bey, sevgiler.  20.12.2013 6:25
 

Sizi çok iyi anladım Ata Kemal bey, bazı ürünleri hem çok severek kullanıyorum hem de sorguluyorum kendimi bu konuda suçlu muyum? diye biraz günah çıkardım galiba, her konuda bildiğimizi paylaşabilmekten yanayım zira farklı yönden bakabilmeyi öğreniyorum pek çok sayfadan, size tekrar teşekkür ediyorum sevgi selamlarımla

Cemile Torun 
 16.12.2013 23:57
Cevap :
Kürk tabii en uç nokta! Oysa günlük yaşamın öyle içinde ki deri mamüller, hepimiz ister istemez kullanıyoruz! Mesela kösele sığır derisinden, saya ise koyun, at ve yine sığır derisinden yapılıyor! Ben çoğunlukla Reebok’ın hava tabanlı poliüretan ayakkabısını kullanıyorum; ama iş ve ziyaretlerde haliyle deri ayakkabı giyiyorum! Şöyle teskin ediyorum kendimi: Derisini giymem için katledilen değil, eti için kesilen hayvanların derisinden yapılan ürünleri kullanıyorum! Teşekkürler Cemile Hn, sevgiler.  17.12.2013 16:44
 
Toplam blog
: 462
Toplam yorum
: 8320
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1148
Kayıt tarihi
: 07.03.09
 
 

Ne güzel bloglar yazdık, ne muhteşem dostluklar kurduk; onlar kaldı baki... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster