Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ağustos '08

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
4811
 

Çinliler geliyor! - 1

Çinliler geliyor! - 1
 

90 sonrası dışa açılan Rusya'yı hala unutamayan Türkler, Çin'in dışa açılmasını heyecanla bekliyor.


Suskun bir devin uyanış hikayesi:

*- Günümüzde Çin tarafından ortaya koyulan ekonomik hamlenin altında iki etken yatmaktadır.

*- Bunlardan birincisi ucuz iş gücü, ikincisi ise değerini bulamamış ulusal kaynaklardır.

*- Ülkenin ekonomik politikasını yapan cahil ve kapitalizm düşmanı politikacı yığını farkında olmadan büyük bir reaksiyon zincirini başlatan düğmeye basmıştır.
Bir asırdır yaşanan gelişme ve yeniliklerden uzak kalmış olan Çin halkı ve diğer ulusal kitleler; tüketim ve israf hastalığının ilk safhası olan yaşam kalitesini eşya ile iyileştirme güdüsüne kapılmıştır. Yıllardır büyük bir tutumluluk ve saygı ile korunan eşyalar, gereçler ve mekanlar terk edilmeye başlamış. Bunların yerini yeni eşyalar ve mekanlar almamaya başlamıştır.

* * *

Toplumun yaşam şeklinde görülen bu değişim büyük kentlerden küçük kentlere doğru yayılmaya başladığında küçük kentlerin insanlarında da büyük kentte yaşama isteği ortaya çıkar.

Bu olurken eğitim sisteminin parçası olan öğrenciler ve memurların rotasyonları ile yakın kırsal bölgelerde de bu eğilimler ortaya çıkmaya başlar. Büyük kentler ve çevresinde gelişen seri üretim küçük kentlere taşınır. Bunun sebebi büyük kentlerin pahalı insanlarından kurtulmaktır.

Son aşamada büyük kentlerde ve küçük kentlerde yayılan seri üretim, gelirini paylaştığı halka yetersiz gelir. Cep telefonları, bilgisayarlar, beyaz eşya, ev gereçleri ve betonarme evler ile tanışan halk tüketim dünyasının müritleri haline gelmiştir.
Geri dönülemez nokta budur.

* * *

Ülkeyi yönetenler, yüz yıla yakın bir süredir baskının ve yoksulluğun etkisi ile itaatkar halkın üretme gücünü kullanmak isterken basit ve plansız bir stratejinin kurbanı olmuşlardır.

Sonuç olarak halkın tüketim toplumu haline gelişi süreci üretim maliyetlerine yansıyacak. Bu da; yaşanan “ucuz ürün yapabilme” kozunu Çin’in elinden alacaktır.

Fiyatlar normale çekildiğinde geçim derdi ile karşı-karşıya gelecek Çin halkları gerçeğin farkına varacaktır. Kendi hallerinde yaşarken on-onbeş yıldır önlerine koyulmuş olan “Kaliteli bir yaşam tarzı” nı devam ettirmekte zorlanacaklardır.

Çin devleti, halkının önüne koyduğu yeni yaşam standardının devamından başka bir çıkış yolu bulamayacak.
Ya halkına para vererek kendisini, yada vermeyerek rejimini mahvedecektir.

* * *

Savaşı tartışmasız bir şekilde kapitalizm kazanacaktır. Ama kapitalizm, sanıldığı gibi belirli bir devletler gurubunun yada siyasi bir kesimin silahı değildir.
Serbest piyasa denilen sistemde; elinde para bulunan herkesin eğilimlerinin bütünüdür.

Yani; bir kesimi suçlayabilmek yada sorumlu tutabilmek, ancak sorumluluğu üstlenmek istemeyenlerin aczinden kaynaklanır.

Güç sahibi olmamak bir yenilgidir. Bu yenilgi; güç sahibi olana engel olamama şeklinde kendini gösterir.

Paranın kazanca dönüşmesi isteği engellenemez. Ama kazancın oluşması ile ilgili kurallar korunabilir. Bu da; gücün, yani paranın elindedir.

* * *

Çin hükümetinin olup bitenleri planlamış olmadığı kesindir. Zira planın yarım bir süreci içermesi beklenemez.
Sonuçlar göz önüne alındığında ortaya çıkan durum bir hezimettir.
Tüketim toplumu çok büyük bir kitleyi kendi saflarına katmıştır.
Devlet olmanın ciddiyeti bu muazzam kitleyi de beslemeyi zorunlu kılacaktır. Çin hükümeti masum bir kalabalığı bu savaşta kullanmış ve üretim çarkına dahil ederek kirletmiştir.
Sistemin tümünü oluşturan serbest piyasa, Çin ile birlikte yüzde yirmi büyümüştür. Yeni katılan “en fakir” bir milyar mürit ile birlikte tüketim toplumu beş milyara yaklaşmış olacaktır.
Bu istila, son bağımsız bireyin katılımına kadar sürecektir.

Murat Sevgi

(Devam edecek)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yine konuşturmuşssun:)) Çin'in uluslararası piyasaya entegre oldukça ücret seviyesinde bir yükselme olacağı kesin. Ancak bu hemen bitecek bir süreç değil. 2500- dolarla 300 dolar arasındaki mesafe kapanana kadar en az 10 yıl gerekir. Bu süreç boyunca Çin'e birşey olmaz emin ol. Bu sürecin sonunda Çin elinde para bulunanlar arasında yer alır. Buna bütün e 7 ler dahildir. İkinci olarak kapitalizm bir grup ve devletin değil, piyasa ekonomisinde elinde para bulunduranların geliştirdiği formatta yürür anlamındaki söz doğrudur. Ancak bu elinde para bulunduranlar paralarına yön verirken devletleri de egemenliği altına almaktadır. Kapital sahipleri ABD 'yi kendi yaşama alanlarını genişletme aracı olarak ellerinde oynatmaktadırlar. Bu da global projeleri ABD'ye dayatmaktadır. Sermaye kendini güvene almak için otoritesi, silahı olan devletle yürümek zorundadır. Yoksa Amerikan halkı örneğin hadi Irak'ı işgal edelim dememiştir.. Kapital beyleri bunu dayatmıştır ABD devletine. Yani bu bunların bell

Ayhan ÖZTÜRK 
 07.05.2010 13:40
Cevap :
Sonuçta dünyayı yöneten: "para". Bunda hemfikiriz. Eee, para Tanrının yerini alıyor, bu dönüşümden ortaya çıkan; paraperest dinin adı da: Kapitalizm. Yorum için teşekkürler. (Bu arada Çin konusunu eşelemeye devam... Yorumlarını bekliyorum.) Tekrar selamlar..  08.05.2010 16:49
 

bence çok isabetli yorumlarda bulunmuşsunuz .. ancak naçizane birde şunu ilave etmek istiyorum bu gün büyük markaların bir çoğu üretimi Çin 'e kaydırmış durumda sebepse malum ucuz iş gücü ... Ve dediğiniz doğru çin geliyor.. Bu gün bu konu ABD nin korkulu rüyası haline gelmiş durumda bu arada orta ve üst düzey yöneticilerini Çince öğrenmeye de teşvik etmekten kaçınmıyor.. Bize gelince bence bırakalım biz neredeyiz kısmını ve bu konuda bize fayda sağlayabilecek tutumlar sergilemeye çalışalım.. Şahsen ben çevremde hala Üni de okuyan geçnlere Çince öğrenmelerini şiddetle tavsiye ediyorum haklısınız insanları ucuz çer çöp almaktan alıkoyamıyacağımıza göre belki aleyhişmize gelişen bu durumu belki bir nebze olsa lehimize çevirip mezun gençlerimize yeni iş olanakları kazandırma şansımız olabilir.. Bu arada enteresan bir ilave yapmak istiyorum Hindistan ; bu gün bütün Call center ların merkezinin hindistanda olduğu ve son derece büyük bir iş imkanı sağladığını biliyorsunuzdur sanırım...

ENGIN D 
 26.08.2008 8:18
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. İlave konusunda bir şeyler söyliyeyim: CallCeenter konusunda Hindistanı görmüşsünüz, bu güzel. Ama Türkiyenin de bu işte olduğunu bilmek sevindirir öyleyse. Büyükk markaların tümü, kaliteli eleman ve 'aksansız ingilizce' nedeniyle Türkiye'yi tercih ediyor. SIEMENS bu konuda başı çekmektedir. Ve sayıca az olmasına rağmen gelir olarak daha üstte bir girdi elde edilir. Mesela Boing, GE, GM, Ford gibi ABD'nin en büyükleri... Ayrıca HP, SUN gibi bilgisayar markaları da bizde... Bizler de hintliler gibi asya insanı olarak oturarak iş yapmayı seviyoruz herhalde. :)  26.08.2008 14:43
 

Birde Olayın İyi Yönünden Bakın Çin Olmasa Bu Teknoloji Fiyatları Alırbaşını Gider Alamazsın Kullanamazsın Ancak Vitrinden Bakarız Bence Tüm Ülkelerin Yapamıyacağı Başaramıyacağı Bir İş Başardılar Kıskançlıklarından Çini Dışlamak İstiyorlar Meydan Onlara Kalsınki Daha Çok Kazansınlar

AKIF KALAFAT 
 15.08.2008 10:28
Cevap :
Başarmak mı? Bu mu başarı? Birbuçuk milyar insanı despotça yönetip, stadlarda kafasına sıkarak dizginleyip, karın tokluğuna çalıştırmak başarı mı? Ama onu bile başaramadılar. Çünkü ipin ucu ellerinden gitti. Çünkü; yönetmek 'vicdan', 'adalet', 'büyüklük' gerektirir. Yapamadılar. Çünkü cahiller. Çünkü amaçsızlar. Çünkü umutsuzlar. Çünkü 20 yıldır çevrelerindeki kominizm çökerken yusuf yusuf ediyorlar. Çünkü bitti. Artık halkları da uyandı. Bizzat kendi elleri ile uyandırdılar. Yani son başladı. Gelelim ucuzluk yanına. Çin malları ucuz değilmi? Al kullan. Teknolojiyi elinde tutan devleri hizaya getiriyor değil mi? İyi oldu değil mi? Oh olsun! değil mi? EH, OHHH OLSUN O ZAMAN! EVLERİNİ İŞYERLERİNİ ÇERÇÖP İLE DOLDURAN, TAKLİT-UCUZ MALLAR İLE NORMALDE ELDE EDEMEYECEK KİTLELERİ TEKNOLOJİ KULLANICISI YAPAN, DAHASI GERÇEK ÜRETİCİLERE FİYAT/MALİYET ŞAMARI ATAN ÇİNİ KUTLAMAK GEREKİR. Bu 'OHHH' o çerçöp bozulup layık olduğu yere, 'çöpe' atılına kadar sürer. O MALLARI ALANA DA OH OLSUN!  15.08.2008 13:31
 

resimdeki gibi geliyorlarsa, bizim Türk erkekleri onları kapılarda karşılar:))))

ÇokEskidendi 
 13.08.2008 14:26
Cevap :
Çin vurjuvasının oluşturduğu zenginler Ruslar gibi büyük karteller kurarsa... Bu karteller Antalya'ya gelip 7 yıldızlı oteller açarsa... Bu otellerde hizmet çeşitliliği broşürlerde yazılanların kat kat üstüne çıkarsa... Kötü mü olur. Hem Rus görmekten sıkılanlar için de değişiklik olur. Mesela Çinli bir holding gelip yanan ormanlık alana turistik amaçlı olarak 'Yasak şehir' yada 'Şaolin manastırı' kursa... Dimi? Bak demokrasilerde çare tükenmez. Sadece insanlar, ve insanlık tükenir...  13.08.2008 16:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 369
Toplam yorum
: 214
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 1062
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

1969 doğumlu. Tasarımcı, endüstriyel otomasyon sistemleri için yazılım geliştiriyor. Yüksek öğren..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster