Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ocak '07

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
506
 

Cinnet toplumu

Popüler kültür; ekonomik talepler tarafından, kültürün ticari amaçlarla alçaltılması ve kitle iletişim araçları sonucu olarak "basit ve zevksiz bir kültür" olarak nitelenmektedir.

Sunulan ürünlerin içeriğindeki şiddet ve vahşet sahneleri artık neredeyse kanıksanmaktadır. Öyle ki canlı olarak yayınlanan savaş görüntüleri tıpkı bir filmin parçası gibi algılanmakta ve gerçeklikten tamamen uzaklaşılmaktadır ya da farkında olmadan bilinç altına yerleşen bu şiddet sahnelerinin sonucunda toplum "Cinnet Toplumu" haline dönüşmektedir.

Kapitalist toplumu şiddet yönetiyor. Düzenin medyası; herhangi bir kişinin olayları üzerinden beyinlere işlemeye çalışıyor. Sanki olay "münferit" bir olaymış gibi ele alınıyor.

Sermayenin düzeni şiddeti doğuruyor, besliyor, insanları yoksul, çaresiz ve çıkışsız bırakarak silâhlanmayı teşvik ediyor. Bu durumda mafya örgütleniyor, çeteleşiyor toplumda seri cinayetler artıyor. İnsanlar psikopatlaşıyor.

Bireysel şiddet ve terör toplumu paralize ediyor. Bireysel gruplar da; etnik, dinsel, mezhepsel düşmanlığı artırıyor. Devlet mafyaya kolay kolay dokunamıyor, dokunursa da ceza evi altında 5 yıldızlı otellerde yatıyor gibiler. Serbest kalıyorlar, kaçmasına veya kaçırılmasına göz yumuluyor.

Giderek artan şiddet olayları; evde, işte, okulda, sokakta hemen heryerde karşımıza çıkıyor. Toplumu derinden yaralıyor.

Nüfus artışı, göç, işsizlik, terör, geleceğe güvenememe "toplumsal şiddete" sebep oluyor. Öyleki; yaşanan tüm şiddet olaylarını, çocuğa tecavüzü, ensest ilişkileri, cinnet geçirenleri, cinayet işleyenleri,intiharları ve töre katliamlarını doğal karşılar olduk.

Şiddetin azalması için; eğitim ve kültür düzeyinin yükselmesi, geleceğe güven, işsizliğin ve buna bağlı olarak yoksulluğun önlenmesi , hak, hukuk ve düşünce özgürlüğünün olması gerekir. Eğitim ve işsizlik mutlaka "Devlet Politikası" haline getirilmelidir.

Tüketim çılgınlığı, toplum olarak destekleniyor, eğlence sektör haline getiriliyor. Sonrada; kapkaçcılar, gaspçılar, hırsızlar, insan ticareti yapanlar, organ mafyası, sokak çocukları ne yazık ki fuhuş artıyor.

Cinnet toplumu olmaktan kurtulmamız için; zihniyet devrimi gerekir. Bunun içinde; emeğe değer veren, etnik ayırımcılık yapmayan, halka hizmet eden, israfa karşı olan, insana sevgi ve saygı duyan, haksız kazanca ve haksız paylaşıma göz yummayan bizi yönetecek liderlere ihtiyaç var.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sizce bu tüm olumsuzlukların düzelmesi için ne yapmamız nasıl mücadele etmemiz gerekir? saygılar.

öncetürkiye 
 17.02.2007 19:20
 

sevgili arkadaşım,bu gelişmelerden duydugun sızı ortak acımızdır..ama ne yazık ki,bu küreselleşme denen ve özünde sermayenin küresel kurumlaşması anlamına gelen olgu,her geçen gün dünyayı biraz daha fazla kar edebilmek için cangıla çevirmeye devam ediyor ve daha da edeceginden başka..ulusal devlet kavramının çözülmeye başladıgı bu sürecte,bütün bir insanlıgı,halkları dalgalı bir okyanusun içinde bir oraya bir buraya sürüklenecegi çok kaotik günler bekliyor ..sevgiler...

mehmet selim 
 21.01.2007 19:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 501
Kayıt tarihi
: 02.09.06
 
 

1948 Bayburt doğumluyum. İlkokul Trabzon+Erzurum, ortaokul Erzurm+Adıyaman+İsparta; lise Isparta...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster