Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

01 Mayıs '07

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
1966
 

Cinsel haklarımız?

Cinsel haklarımız?
 

Bir sabah, yine böyle en delice uyandım ve seslendim göğün kanatlarına.
- Al çek dedim beni göğün çatısına.
Daha de me me kalmadı güneşin sağ yanında yerimi aldım. Başladım seyretmeye insanlığın ovasını.
Bir de ne göreyim?
- Ne gördün?
- Ülkemin ve milletimin cinsel yönden tatmin o la ma dı ğı nı, do ya ma dı ğı nı ve çok aç olduğunu.
- Vah dedim yaa vahh...
- Ruhta aç beden de aç.
- Bu durumda kaçın kaçabilirseniz kendinizden ve çılgınca arzularınızdan.
- Olmazzz dediler.
- Düşmanı öğrenmeden, onunla savaşmadan şuradan şuraya gitmeyiz.
Sorunlarımızla yüzleşmeden kaçmak, göçmek, insanlığımıza yakışmaz!
- Ne yalan.
Zamana emrettim.
Geriye doğru gidelim de-me-me kalmadan yine!
Zaman attı beni taa Kanada'ya Montreal'e.

Şaşırdınız değil mi?
O zaman bende şaşırmış görüneyim size. :)

- Neredesin şimdi?
- Seksoloji Kongresinde..
- Ne arıyorsun orada?
- Cinsel haklarımı arıyorum.
Baksanıza, Profesörler, hacılar hocalar uzmanlar hepsi bir araya toplanmışlar.
- Neden toplanmışlar?
- Cinsel haklarımız için!
- Ne diyorlar?
- Diyorlar ki kadının ve erkeğin yani kısacası bütün insanlığın hayır ve hasenatı için.
Cinsel hakları tartışalım ve artık bir karar verelim.
Yoksa!
İnsanlığın namusu böyle yürümez...

- Sen necisin orada?
- Burada toplanan uzmanların Sabiş'iyim.
Düşünmüşler, taşınmışlar karar almışlar.
Yazsa yazsa, cinsel hakların fermanını, ''çingen sabiş'' yazar demişler..

- Yaaa?
- Tabii yaaa
Bunun için deminden beri geveliyorum klavyeyi.
Aha da açıklıyorum buradan.

- Nereden?
- Ekrandan :)

İşte!
İnsan oğlunun cinsel Haklar Bildirgesi!

Cinsellik her insanın kişiliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Cinselliğin tam olarak gelişimi temas, mahremiyet, duygusal ifade, zevk, şefkat, aşk gibi temel insan ihtiyaçlarının doyumuna bağlıdır.

Cinsellik birey ile sosyal yapılar arasındaki etkileşim aracılığıyla oluşur. Cinselliğin tam gelişimi bireysel, kişiler arası ve toplumsal mutluluk/iyilik için temel gereklerden biridir.

Cinsel haklar özgürlüğe, onura ve her bir insanoğlunun eşitliğine dayalı evrensel insan haklarıdır. Sağlık ana insan haklarından biri olduğuna göre cinsel sağlık da temel bir insan hakkı olmalıdır.

Bireylerin ve toplumların cinsel sağlıklarının gelişiminin temini için aşağıdaki cinsel haklar tanınmalı, teşvik edilmeli, saygı gösterilmeli ve toplumlar tarafından savunulmalıdır. Cinsel sağlık bu cinsel hakların tanındığı, saygı duyulduğu ve uygulandığı ortamlarda mümkündür.

Cinsel özgürlük hakkı. Cinsel özgürlük bireylerin tüm cinsel potansiyellerini ifade etmelerine olanak verir. Ancak her çeşit cinsel zorlama, istismar ve taciz yaşamın her anı ve durumunda bu özgürlüğün dışındadır.

Cinsel otonomi, cinsel bütünlük ve vücudunun güvenliği hakkı. Bu hak kişinin kendi kişisel ve sosyal etiği çerçevesinde kendi cinsel hayatıyla ilgili kendi kendine karar verebilme gücünü içerir. Ayrıca işkence, yaralama ve her çeşit şiddetten arınmış olarak vücudumuzu kontrol etmemize ve zevk almamıza olanak verir.

Cinsel mahremiyet hakkı. Bu madde başkalarının cinsel haklarına müdahale edilmediği sürece yakınlaşma konusunda bireysel karar verme ve davranma hakkını içerir.

Cinsel eşitlik hakkı. Cinsiyet, toplumsal cinsiyet, cinsel yönelim, yaş, ırk, sosyal sınıf, din veya fiziksel ve zihinsel engel gözetilmeden hiçbir ayırıma maruz kalmama hakkıdır.

Cinsel zevk hakkı. Cinsel zevk, otoerotizm dahil olmak üzere, fiziksel, psikolojik, akli ve ruhsal refah kaynağıdır.

Duygusal cinsel ifade hakkı. Cinsel zevk erotik haz ve cinsel eylemlerden daha fazlasıdır. Bireylerin cinselliklerini iletişim, dokunma, duygusal ifade ve aşk aracılığıyla ifade etme hakları vardır.

Özgürce cinsellik içeren ilişki kurma hakkı. Bunun anlamı evlenme ya da evlenmeme, boşanma ve başka çeşitli sağduyulu cinsellik içeren ilişkiler kurabilme ihtimalinin olmasıdır.

Özgür ve sağduyulu üreme seçimi yapma hakkı. Bu madde çocuk sahibi olma veya olmamayı seçme hakkını, çocuk sayısına ve ne kadar aralıkla olacağına karar verme hakkını ve doğurganlık düzenlemeleriyle ilgili tüm tedavilere tam erişim hakkını içerir.

Bilimsel araştırmaya dayalı cinsel bilgi edinme hakkı. Bu hak cinsel bilginin bilimsel açıdan etik araştırmalar sonucu elde edilmiş olması ve bütün sosyal seviyelerdeki kişilere uygun şekilde yayılması gerektiğini ifade ediyor.

Kapsamlı cinsellik eğitimi hakkı. Bu doğumdan başlayarak yaşam boyu devam eden bir süreçtir ve bütün sosyal kurumları kapsamalıdır.

Cinsel sağlık bakımı hakkı. Cinsel sağlık bakımı tüm cinsel endişe, sorun ve hastalıkların engellenmesi ve tedavisinde mevcut ve ulaşılabilir olmalıdır.

(*) : 10 – 15 Temmuz 2005 tarihlerinde Montreal – Kanada’da yapılan 17. Dünya Seksoloji Kongresi’nde sunulmuş ve kabul edilmiştir. (haberin kaynağı:Hürriyet)

Bayanlar ve Baylar, hepinize sevgiler saygılar ve huzurlu yarınlar diliyorum. Okuduğunuz için, çok teşekkür ediyorum.

Araştırmalara devam. Yine geleceğim!

Sabiha Rana

Fotoğraftaki hatun kişinin adresi:Milliyet

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle yazılarınızda kullandığınız üslubunuzu taktir ediyorum...Ve şunu merak ettim?Acaba onca insanı aydınlatırken ve farklı safhalarda ki konuları insanlara ışık tutacak,faydalı olacak şekilde anlatmanız çok güzel...Acaba tüm yazdıklarınız kadar kendinize de aynı özeni gösteriyormusunuz ne kadar çoklukta kendinize zaman ayırıyorsunuz?

Kırık Kalem 
 17.07.2008 11:55
Cevap :
Sevgili Benicio Del Toro, Bir tek yazma işini unutmuyorum! Dersem bana inanır mısınız? Bu arada, epeydir kendimden bir haber alamıyorum.. Olur ya bir gün beni görürseniz, ''ÇEKİN BENİ YOL KENARINA!'' ''Melekler yüreğinizden öpsün'' Teşekkür ederim efendim.. Saygılarımla. Sabiha Rana  17.07.2008 13:59
 

EFENDİM İYİ GECELER SİZDEN RİCAM EĞER BİLGİNİZ VARSA TABİİKİ PARAFİLİ HAKKINDA AYRICA SADOMAZOŞİST HAKKINDA YAZILAR YAZMANIZI İSTİYORUMM ÇÜNKÜ BEN BİR PARAFİLİYİM OLMASI GEREKNDEN FAZLA BİLE SANIRIM İLERLEMİŞ HALİ AMA OLSUN MUTLULUK BUDUR BENİM İÇİN AYRICA EFENDİM İNSANLARIN İÇİNDE KALAN GİZLİ BİR DUYGUDAN BAHSETEK İSTEDİM SAYGILARIMLA EFENDİM BANA MAİL YOLUYLA ULAŞABİLİRSENİZ SEVİNİRİM EFENDİM SAYGILARIMLA KENDİNİZE İYİ BAKIN ESENKALINN

yarali23 
 27.08.2007 22:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1986
Toplam yorum
: 5389
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4808
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster