Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Kasım '12

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
337
 

Cinsel İşlev Bozukluğu

Erkeklerde iktidarsızlık, kadınlarda orgazm olamama

Yeni deyimle: Cinsel işlev bozuklukları (CİB)...

Cinsel eylemi, cinsel istek ile başlayan ve orgazm ile biten bir döngüye benzetebiliriz. Cinsel işlev bozuklukları (CİB), cinsel döngü yanıtında bozukluklar ve cinsel uyanma ya da ilişki sırasında ağrı duymadır.

Erkekte ve kadında uygun cinsel işlev, iyi işleyen cinsel yanıt döngüsüne (CYD) bağlıdır. Bu da beyinsel olarak cinsel ilişkiye koşullanma yani cinsel arzu ile başlar. Erkekte cinsel organın sertleşmesi, kadında cinsel organların kanla dolması (kabarması) ve vajinanın kayganlaşması ile devam eder. Yaklaşık bir on dakika süren ön sevişmeden sonra cinsel ilişkiye geçilir ve bunun da kadını tatmin edecek bir süre (en az 3 dakika) sürmesi gerekir. Sonuçta orgazm ve gevşeme ile döngü biter.

Erkeklerde orgazm hissi, meninin dışarı fışkırtılmasından sonra boşalmayı içerir. Bu boşalma hissi, prostat, meni kesesi ve siyeğin (üretra) kasılmaları sonucu önüne geçilmez bir boşalma hissi verir. Kadınlarda orgazm, vajinanın üçte bir dış kısım kaslarının kasılması ile gerçekleşir. Her iki cinste yaygın kas gerilimi, apışarası kasları kasılması ve leğenin istemsiz ileri doğru itkisi meydana gelir. Orgazmı genel bir hoşnutluk, iyi olma durumu ve gevşemeden oluşan boşalma takip eder. Bu devrede erkeklerde kişiden kişiye değişen bir sürede peniste sertleşme ve orgazm olmaz. Fakat kadınlar ikinci bir cinsel uyarıya anında yanıt verme kapasitesine sahiptirler.

CYD, sempatik ve parasempatik sinir sistemin karşılıklı nazik bir denge içinde çalışması ile işlevini yapar. Penisin sertleşmesi ve kadında cinsel organların şişmesi parasempatik (kolinerjik) sinir sisteminin, orgazm ise başat olarak sempatik (adrenerjik) sistemin işlevidir. Ejakülasyon (meninin dışarı fışkırtılması)  hemen tamamen sempatik sistemin; boşalma hissi ise sempatik ve parasempatik sistemin birlikte çalışması ile olur. Bu işlevler beyin kabuğundan kalkan etkilerle kolaylıkla engellenir.  Bozuk hormonsal, sinirsel ve damarsal mekanizmalar da bu işlevleri bozar. Bazı tansiyon ilaçları (alfa ve beta blokerler) boşalma, ejakülasyon ve apış arası kas kasılmalarındaki beraberliği (sinenerjiyi) bozar. Depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar (serotonin gerialım inhibitörleri) cinsel arzu ve orgazmı engeller.

Cinsel yanıt bozuklukları, cinsel döngünün bir ya da birden fazla fazını kapsayabilir. Genellikle hem cinsel isteğin, kabarmanın ve hazzın sübjektif elementleri ve hem de performansın, şişme ve orgazmın objektif elementleri etkilenir. Bunlardan herhangi biri bağımsız olarak da etkilenebilir.

CİB, genellikle psişik nedenlerle bir ömür boyu devam edebilir ya da normal fonksiyonu takiben sonradan meydana gelebilir. Yaygın ya da belli durumlarda ve belli kimselerle meydana gelen, tam ya da kısmi olabilir.

Hastaların çoğu  kaygı, suçluluk, utama ve asabiyet duyabilir ve fiziksel belirtiler gösterebilir. Her ne kadar işlev bozukluğu çoğunlukla bir partnerle cinsel birleşme esnasında meydana gelse de, mastürbasyon esnasındaki işlev de  sorgulanmalıdır. Bu durumda normalse neden kişiler arası etmenlerde aranmalıdır.

NEDENLERİ
Ömür boyu devam eden ve sonradan meydana gelen CİB’nun benzer nedenleri olabilir. Genellikle partnerle iletişim noksanlığı vardır.

Psikolojik faktörler:
    Eşe yönelik öfke.
    Eşin cinsel organlarından korkmak!
    Mahremiyet sorunları.
    Kontrolü kaybetme korkusu.
    Bağlanma korkusu.
    Gebe kalma korkusu.
    Zevk veren bir deneyimden sonra suçluluk hissi.
    Depresyon.
    Evlilik kavgaları.
    Stresli yaşam olayları.
    Yaşlılık.

Seksüel normların bilinmemesi: Cinsel temasın sıklık ve süresi, oral-anal seks ve seksüel pratikle ilgili kuralların bilinmemesi…

Cinsel mitlerle ilgili yanlış inançlar: Mastürbasyon, rahim alınması ve menopozun cinselliği olumsuz etkilediğine inanılması…

Anlık kaygı: Başarısızlık korkusu (performans anksiyetesi), performansa zorlama, birinin fiziksel yanıtlarını gözetleme, eşi aşırı tatmin etme arzusu, seksten ve seks  konusunda konuşmaktan kaçınma. Bu faktörler cinsel performansı ve memnuniyeti daha da bozar, iletişim bozukluğu ile beraber seksüel temastan uzak durma bir kısır döngü yaratır.

Cinsel işlevi engelleyen diğer faktörler: Seks organları ve işlevleri ile ilgili bilgi eksikliği sıktır çünkü kaygı,utanma ve suçluluk hissetme öğrenmeyi de engeller.  Çocuklukta geçirilen aile içi seks, tecavüze uğramak gibi travmatik olaylar, yetersizlik hisleri, uygunsuz dinsel eğitim, aşırı iffet ve cinsel temasa karşı sofuca tiksinti bu faktörlerdendir.

Ortam faktörü: Evlilik anlaşmazlıkları dahil, can sıkıntısı ve öfke, korku, utanma, suçluluk duyma gibi olumsuz duygular yer, zaman veya özel bir partnerle ilgili olabilir.

Fiziksel faktörler: Fiziksel bir hastalık, illegal veya reçeteli bir ilaç kullanma öyküsü olabilir. Bunlardan biri tespit edildiğinde çoğu kez durumu karmaşık hale getiren ikincil psikolojik unsur da bulunur.

Kısaltmalar:
CİB: Cinsel İşlev bozukluğu.
CYD: Cinsel Yanıt Döngüsü

*

The Merck Manual’den çeviren:
Dr. Atanur Yıldız

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 469
Toplam yorum
: 3063
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 281
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster