Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Kasım '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
303
 

Cinsel saldırı ürkütücü boyutlara ulaştı…

Cinsel saldırı ürkütücü boyutlara ulaştı…
 

Cinsel saldırı, hiçbir toplumun kabul edemeyeceği, insan onurunu yerlebir eden bir saldırı şeklidir. Mağdur,  kendini savunacak güçte olmadığı için onuru kırılır, aşağılık duygusu içine girer. Bu durumda tek tutunacağı dal devletin caydırıcı gücüdür. Oradan da yeterli destek ve neticeyi alamazsa, psikolojik rahatsızlıklar başlar.

Her toplumda ensest ilişkiler, tacizler, saldırılar yaşanmaktadır. Ancak çıkartılan ve kararlılıkla uygulanan yasalar tecavüzcülerin bir değil, birkaç kez düşünmesini sağlar. Eğerbir toplumda kadın ikinci sınıf vatandaş veya alınıp satılabilir bil mal olarak görülüyorsa, o toplumda ne ciddi yasalar çıkar, ne de olanlar uygulanabilir. Eğer en basitinden, evde eşinin cinsel saldırısına uğramış bir kadın güvenlik güçlerine sığındığında, “O senin kocandır” deyip tecavüzcüsüne teslim ediliyorsa aşağıdaki rakamlar çok da ürkütücü sayılmayacaktır.

Zonguldak Cumhuriyet Savcısı Veli San, "Türk Ceza Kanunu'nun (Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar) 102, 103, 104 ve 105. maddelerine göre işlenen suçlarda 2002'de Türkiye'de dosya sayısı 8 bin 146 iken bu sayı 2011'de 32 bin 988 olmuştur. Yani yüzde 400 civarında bir artış var" dedi.

Bu iktidar döneminde sayının bu kadar korkunç artmasının sebebi iktidarın bu konuya bakış şeklinin eseri değilse, iş bilmezliğin, acemiliğin, halkı umursamazlığın eseri olmalıdır.

Asıl ilginç taraf ise halkın kendilerine bu kadar taciz ve tecavüz edilirken, istatistiklerin hükümetin bu konuda da sınıfta kaldığını gösterirken, halkın hala bunlara güvenmesidir.

İzmir 2012-11-08

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Osman Bey. Ama bu ülkenin namus bekçileri, ahlak soytarıları hala halkı oyalıyor. Selamlar...

Mesut KARİP 
 15.11.2012 10:54
Cevap :
Merhaba Mesut bey, Zavallıların ellerinden başka bir şey gelmiyor ki? İşleri güçleri akılları fikirleri het bacak arasnda. Saygı ve selamlar...  18.11.2012 23:04
 

Bu haber, TV'de şöyle bir söylendi geçti. Gazetelerde, manşetlerde göremedim. 10 senede 4 kat artan bir suç şekli mutlaka önemli sıkıntıların, belki bir cinnet halinin veya ahlaksızlığın dibe vurduğunun göstergesidir. Hiç üzerinde duruluyor, üstüne gidiliyor mu? Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 09.11.2012 13:08
Cevap :
Merhaba, Gidilir mi hiç?Sonra bunlara demezlermi cennette zaten alacağım zevki burada niye yasaklıyorsun diye, O kitle bunların oy deposu.Saygı ve selamlar...  09.11.2012 15:44
 

Sayın yazarım, rakamların yüksekliği ve artışı ürkütücü boyutlarda. Benim düşündüğüm ve cevabını bulamadığım soru: Neden böyle olduk, neyin etkisiyle bu artış? Saygılarımla.

İpek Çevik 
 08.11.2012 22:34
Cevap :
Merhaba, Cinsel saldırı sebepleri araştırıldığında ahlaki, ekonomik, geleneksel birçok sebep bulabiliriz. Ancak son on yılda bu kadar artmasının sebebi yönetimin özellikle kadına bakış açısı ve bu tür olaylarda erkeği korur tutumudur. "Üzmez" olayını düşünün. Mahkeme işi magazin haline çevirmeden müebbet hapisi verip konuyu kapatsa bu gün bu dosya bu kadar kabarık olmayacaktı diye düşünüyorum. Saygı ve selamlar...  09.11.2012 8:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1640
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster