Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '08

 
Kategori
Doğal Tedaviler
Okunma Sayısı
2239
 

Cinsel yaşamda önemli bir oyuncu : Ginseng

Cinsel yaşamda önemli bir oyuncu : Ginseng
 

Doğal Afrodizyak : Ginseng


İnsanlar, var oluşundan beri doğayla iç içe olduklarından, doğadaki bir çok nimetinde farkına daha sonradan varabilmişler. Özellikle, son birkaç yüzyıldır, doğadaki bitkilerin insan yaşamı üzerindeki etkileri ve faydalar araştırılmakta ve tartışıla gelmektedir. Zaman zaman burada yazmaya çalışıyorum. Bitkilerin insan yaşamı üzerinde, doğru kullanıldığı taktirde öneli etkileri hatta iyileştirici etkileri bulunmaktadır.

Bu seferki yazımın konusu, adı çok fazla belki bilinmeyen ama özellikle uzak doğu’da afrodizyak etkisi olduğu bilinen bir bitkiden bahsetmek istiyorum. Bu bitkinin adı : Ginseng.

Ginseng bitkisinin, özellikle kökü, bedensel canlılığı ve cinsel gücü arttırıcı (afrodizyak), gençleştirici etkisi dolayısıyla Çin, Japonya ve Kore’de yüzyıllar boyunca çok değer görmüştür. Ginseng iyi bir afrodizyak olabilir mi? Libidoyu canlandırdı özelliği eski zamanlardan kalma bir mit midir, yoksa bilimsel araştırmalar tüm bu iddiaları destekliyor mu? Önce biraz bu bitki hakkında bilgi verelim.

Amerikan ginsengi ve Kore ginsengi olarak iki türü olduğu bilinen Ginseng'in botanik ismi olan "<ı>Panax", Yunanca "tam iyileşme" anlamına gelen "panacea" kelimesinden türetilmiştir. Büyük kazık köklü çok yıllık otsu bir bitkidir. 6-8 yaşındaki bitkilerin köklerinin çapı 10 santimetreyi bulmakta olup, beyaz veya kırmızı renklidir. Bitkinin yaşlı etli ve çatallı kökleri, ilaç olarak kullanıldığından, Çin, Japonya, Kore gibi Uzakdoğu ülkelerinde yabani olarak bulunmasının yanı sıra, kültürü (yetiştirilmesi) de yapılmaktadır.

Ginseng’in tüm şifalı bitkiler içerisinde en etkili adaptogen (<ı>strese karşı direnci artıran bir ajan) olduğu düşünülür. Ginseng bitkisi ginsenosit adı verilen triterpenik saponositler, panaxosidesitler, panaxatnol, D grubu vitaminler taşımaktadır. Bu sebepten ötürü, fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artıran bir bitkidir ve fiziksel ve mental (<ı>zihinsel) dayanıklılığı artırır. Ginseng’in uzun bir süreden beri, özellikle erkeklerin üretkenliğini, testesteron (erkeklik hormonu ) ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini (<ı>özellikle prostat büyümesine karşı) olumlu bir şekilde etkilediği de bilinmektedir. Ayrıca, erkeklerde aşırı stres ve yorgunluktan kaynaklanan performans düşüklüğünü de giderebilmektedir. Ginseng’in kadınlar üzerindeki beynin hafıza merkezlerini uyarıcı etkisinin bulunması ise yenidir. Yapılan araştırmalarda bulunan ve tarih olarak M.S 1. yüzyıla ait olduğu tahmin bir Çin metnine göre; <ı>“Ginseng, zihni güçlendirici, irfan ve bilgeliği artırıcı bir şifalı bitki” olarak tanımlanmakta ve düzenli kullanımının yaşam süresini artıracağı belirtilmektedir. Kore Ginseng ise Uzakdoğu ülkelerinde 2000 yıldan fazla bir süredir kullanılmakta olan geleneksel şifalı bitkiler içerisinde en yaygın olanıdır. Ayrıca Uzakdoğu insanları arasında gizemli bir bitki olarak büyük bir ün ve şöhrete sahiptir. Çoğu insan Ginseng’in kuvvet verici bir tonik ve çeşitli hastalıklara karşı bir koruyucu olduğuna inanmaktadır.

Eski Çin kaynakları; Kore cinsi Ginseng’in kalp, akciğer, sindirim sistemi organları, karaciğer ve böbrekler üzerinde oldukça etkili bir tonik etkisine sahip olduğunu belirtmektedir. Bu bitki kökleri, aynı zamanda ruhsal düzeni sağlayıcı, korkuları giderici, gözlere parlaklık ve canlılık verici, zihni açıcı, anlayış yeteneğini, vücut enerjisini ve yaşam süresini artırıcı bir şifalı bitki olarak da belirtilmektedir. Kore Ginsengi, diğer ginsenglerden özellikle farklıdır; üretimi 6 yıl sürmekte ve diğer ginsengler 8-9 çeşit faydalı madde içerirken, Kore Ginseng’in (Panax ) 22 çeşit faydalı madde içerdiği bilinmektedir. Aynı zamanda Kore Ginseng, yaşlanma etkilerini geciktirici anti-oksidant maddeler ve diğer herhangi bir ginseng türünde bulunmayan insülin benzeri maddeler de içerdiği gözlendikten sonra, son yirmi yılda bilim adamlarınca Kore Ginseng’in insan vücudu üzerindeki etkileriyle ilgili araştırmalar iyice artmıştır. Yapılan bu araştırmalara göre;

Kore Ginseng (Panax Ginseng); karaciğeri, alkol tüketiminin, toksik (zehirli) maddelerin ve çeşitli hastalıkların etkisinden korumaktadır. Deney ve araştırmalar; Kore Ginseng’in vücudun protein, nükleik asit sentezi, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını uyardığını göstermiştir. O aynı zamanda vücut tarafından üretilen veya dışardan alınan toksin maddelerin yanmasını ve onların vücuttan atılmasını da hızlandırmaktadır. Bu yüzden Kore Ginseng, karaciğer sağlığını toksik maddeleri hızla dışarıya atarak korumakta ve karaciğer hücrelerinin yenilenmesini kolaylaştırmaktadır.

Araştırmalar, Kore Ginseng’in stresi azaltıcı ve hatta yok edici etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Bitki, fiziksel stresi (<ı>radyasyon, soğuk ve sıcaktan kaynaklanan), kimyasal stresi (<ı>bazı kimyasal maddelerin ve alkol alımından kaynaklanan) ve biyolojik stresi (virüs veya bakterilerden kaynaklanan) gidermektedir. Bitki, aynı zamanda, zihni güçlendirmekte, radyasyon veya radyasyon (<ı>ışın) tedavisinin yol açtığı hücre tahribatını azaltabilmektedir. Bu yüzden radyasyon tedavisi gören hastalar için de oldukça faydalı olduğu belirtilmektedir. Bitki, stres, depresyon veya diğer sert ve olumsuz koşullar altındaki vücut metabolizmasını koruyan bir tonik etkiye sahiptir. Bunula birlikte, şeker hastalığının iyileşmesine yardımcı olabilir ve kandaki şeker, lipit ve kolesterol seviyesini düşürür. Tümör hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatabilir ve hatta engelleyebilir.Kansızlık rahatsızlığına karşı da iyi geldiği belirtilmekte ve özellikle kanser hastalarında görülen kandaki bazı eksiklikleri giderebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalp-damar sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır.

Kaynak : Bitkisel Tedavi Kitabından alıntı yapılmıştır.

(Siz gene de bilinçsiz tüketmeyin ama önce modern Tıp )

../..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sizin bu şekilde faydalı yazılar yazmanızdan şahsen yararlanamıyorsam da çok mutlu olduğumu belirtmek isterim. Yalnız burada dikkatimi çeken bir husus oldu. Bu derecede faydalı olduğu belirtilen ve üstelik ikazınıza rağmen yan etkileri olmadığına inandığım bu bitkinin faydası tıbben kanıtlanmamış mı? Kanıtlanmışsa eğer neden tüketim şekli açıklanarak doktorlar tarafından önerilmiyor. bir de bu bitki ülkemize de yetişiyor mu? Yetişiyorsa nerelerde ve nasıl? Bu konularda dabilgi verebilirseniz sevinirim. Selam ve sevgilerimle...

Hilmi Polat 
 17.09.2008 17:40
Cevap :
Bu bitki bildiğim kadarı ile Çin, Japonya, Kore gibi Uzakdoğu ülkelerinde yabani olarak bulunuyor. Ayrıca da kültür üretimi de yapıldığını öğrendim. Ülkemizde yetiştiğine dair bir bilgim yok. Muhtemelen ithal olarak getiriliyordur. Uzmanların tavsiye edip etmemelerine gelince de, bu bitki ilaç olarak üretilmiş ve piyasada satılıyor. Ama biliyorsunuz ki Tıp, alternatif tedavi yöntemlerini pek kabul etmez..  18.09.2008 12:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2456
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster