Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ağustos '06

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1455
 

Çip’li pasaportlar geliyor

Çip’li pasaportlar geliyor
 

Gerek gizlilik gerekse yasal sıkıntılara rağmen planlandığı gibi Amerika’da Pazartesi günü çipli pasaport devri başlıyor.

Son günlerdeki terörizm ile ilgili havalanlarında sertleşen kontrollerinde gecikmeye yol açmayacağı söyleniyor. Sadece olası bir hata yada aksaklık durumunda –ki teknoloji projelerinin olağan riski, kişilerin güvenlik kontrolünde gereğinden fazla takılmaları söz konusu olabileceği düşünülüyor.

Yeni çipli Amerikan pasaportlarında şu anda kullanılan pasaportlarda yer alan bilgiler (ad-soyad, doğum tarihi, cinsiyet vb.) bulunacak ve havaalanlarındaki elektronik okuyucular ile pasaportlar işleme alınacaklar. Bu sistem ile gümrükten geçiş ve güvenlik sorumlarının azalacağı düşünülüyor.

Bilgilerin elektronik olarak tutulmasının kişisel bilgilerin gizliliğini riske attığını düşünen bir grup bu ayın başında Las Vegas’ta bir Alman uzmanın bu bilgilerin nasıl kopyalanıp transfer edildiğini göstermesi üzerine sıkıntılarını her ortamda dile getiriyor.

New-Jersey temelli bir vakıf şirketi olan Smart Card Alliance ise bu konuda korkuya yer olmadığını çünkü çipteki bilgilerin ve fotoğrafın şifrelenerek saklandığını ve asla değiştirilemeyeceğini savunuyor. “Nasıl bir başkası sizin pasaportunuzu çalıp kullanmaya kalksa fotoğrafı tutmayacağı için başarısız olacaksa burada da aynısı olacaktır” diyorlar. Aslında görünen en büyük risk, pasaportlar elektronik okuyucularda bilgi alışverişi yaparken bilgisayar korsanlarının bu bilgileri yakalaması.

Ancak geçen sene yapılan testler sonucunda Amerikan devleti çipli pasaportların güvenli olduğu düşüncesinde.

Bu teknoloji için birçok firma rekabet etti ancak Alman Infineon AG’nin kardeş firması olan Kaliforniya temelli Infineon Technologies North America yarışı kazandı. Bu ayın başında Fransız firması olan Gemalto ise ilk üretim telebini aldığını duyurdu.

Bu yeni pasaportu alacak Amerikan vatandaşları yaklaşık 100 dolar ödeyecekler. Normal pasaportlar üzerlerindeki kullanım tarihi sonuna kadar kullanılabilecekler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ABD çipli pasaporta geçecek ve daha güvenli daha yaşanılır bir ülke olacak belki daha güvenli geçiş olabilecek ama ,kendisisn besleyip büyüttüğü terörü kendisi nasıl önleyecek?Korkularla bir yere varılamaz,adil olmadıkça,deniz aşırı gel,demokrasi getireceğim de,Irak'ı parçala,her yere elini uzat,ben her şeyi yaparım de, üç kşi çıkıyor içinden vatandaşın olmuş,bir anda en üst düzeyde alarma geçiyorsun,ve uçuşları durduyorsun'Çipli patates bunu önleyebilecekmi?Adil olursan,insan haklarına sadık kalırsan,ki kalacağın yok,büyüklük paranoyasına tutulmuş bir halde serseri mayın misali geziniyorsun,yeri geliyor hiç düşünmeden müttefikin sayılan Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve Milletinin ŞANLI ORDUSUNUN ASKERİNİN BAŞINA çuval geçirmekten sıkılmıyorsun, bir gün olur ASKERİMİZN BAŞINA ÇUVAL GEÇİREN ELLER KIRILIR,efendim, sıvı ile uçağa girmeyin! hişşt,bak arkandan kara yılan geliyor.Ne dediniz? Çipli pasaport mu? sizlere GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN HAK VE DEMOKRASİ ANLAYIŞINI TAVSİYE EDER

atillanın ayak izleri 
 14.08.2006 17:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5342
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster